Connect with us
Arhitektura

projekat: Zelena rešenja u arhitekturi i građevinarstvu

U savremenom arhitektonskom dizajnu održivost nije samo aktuelnost, već vodeći princip koji oblikuje budućnost naših gradova. Projektovanje održivih zgrada zahteva balans između inovacija, funkcionalnosti i savesnog pristupa našem okruženju i nasleđu koje ostavljamo za buduće generacije. Takvi principi gradnje zahtevaju timski napor koji zavisi od zajedničke vizije između arhitekata i investitora. Saradnja sa investitorima i njihova edukacija kroz nju postaje pokretačka snaga za promene ka održivoj budućnosti.

Radmila Marković Vavrin, METFER Projekt

Radmila Marković Vavrin, METFER Projekt

Saradnja sa klijentom

Kad bismo arhitektonsko stvaralaštvo posmatrali kao proces, moglo bi se reći da arhitektonsko delo uvek proizilazi iz usklađivanja senzibiliteta klijenta (investitora) i autora tj. projektantskog tima. Kako se projekat razvija od početne ideje arhitekte do realizovanog objekta razvija se i odnos projektanta i klijenta, a kada se saradnja ostvari na više projekata kao rezultat opravdanog poverenja i inicijalno zadate granice se pomeraju i evoluiraju. Tako je bilo i u saradnji METFER Projekt-a i investitora kompleksa Sajam Korner.

Stambeno-poslovni kompleks Sajam Korner je najnoviji u nizu projekata ovog investitora, koji su oživeli ulicu Branka Bajića u Novom Sadu. Investitor je nastojao da svaki objekat bude referenca za onaj sledeći, pa je vodio računa o potrebama kupaca i imao sluha za ideje projektanata. Implementacija zelenih rešenja je počela sa investiciono manje zahtevnim poduhvatima, što se brzo opravdalo kroz reakciju kupaca nekretnina.

Savremeni kupac prepoznaje kvalitetno urbano okruženje kao dodatnu vrednost, a postojanje zelenih površina još i više. Već na projektu Bloka 1 (Branka Bajića 11) implementirano je više „zelenih“ i energetski efikasnih rešenja, a investitor je i na tržištu nekretnina prepoznat kao osvešćen po pitanju zelene gradnje. Na projektu Sajam Korner-a dodatno su pomerene granice kako arhitekture, tako i gradnje u pravcu održivosti.

3D vizualizacija METFER Projekt

3D vizualizacija METFER Projekt

Odnos prema okuženju

Fundamentalni deo održive arhitekture je promišljen odnos ka uslovima lokacije. Objekat Sajam Korner nalazi se na parceli od 8000 m2, na uglu ulica Branka Bajića i Braće Popović, uz Master centar Novosadskog Sajma. Zbog svoje veličine, projektovanje i izgradnja ovog objekta predstavlja urbanistički poduhvat i kao takav ima značajan uticaj na neposredno urbano okruženje i budući život tog dela grada. Otvaranjem bloka, blokovske površine dobijaju polu – javni karakter čime se kompenzuje manjak slobodnih i zelenih površina u bliskom okruženju. Projektovanim rešenjem predviđene su velika podzemna i prizemna garaža kojima je rešavana nužnost da se obezbedi velika površina za mirujući saobraćaj, a blokovska površina je namenjena za okupljanje i boravak stanovništva kako ovog objekta, tako i okolnih zgrada. Otvaranjem kompleksa ka jugu povećana je osunčanost objekta i unutrašnjosti bloka, čime je postignuta i bolja provetrenost. Dodatno, planiran je i pešački pasaž na sredini bloka, koji spaja ulice Braće Popović i Branka Bajića.

3D vizualizacija METFER Projekt

3D vizualizacija METFER Projekt

Zeleno planiranje i projektovanje

Velikim zelenim površinama na objektu i oko njega izbegava se formiranje toplotnih ostrva, smanjuje se rizik od preopterećenja atmosferske kanalizacije, smanjuje se CO2 u okruženju. Zelenilo je u Sajam Korner implementirano u vidu uređene blokovske površine (krov podzemne garaže), zatim kao ekstenzivni zeleni krov iznad prizemne garaže, i u vidu zelenih krovova uz stambene i poslovne jedinice na spratnim delovima objekta. Pored svog doprinosa energetskoj efikasnosti objekta, zeleni krovovi čine i prirodni pejzaž za stanove/lokale koji gledaju na njih, čime dizajn ovog objekta dobija i biofilni karakter.

Sajam Kompleks Novi Sad; foto: Dušan Peković; pejzažno uređenje Green Step

Sajam Kompleks Novi Sad; foto: Dušan Peković; pejzažno uređenje Green Step

Ventilisana fasada je već poznata kao energetski efikasno rešenje za fasadu, a projektovano sistemsko rešenje sa termoizolacijom od kamene vune i završnom obradom u vidu fiber-cementnih ploča zadovoljavaju standarde u pogledu estetike, održivosti i trajnosti. Optimizacija troškova gradnje svakog objekta, a naročito investicionih projekata, pokazatelj su dobro razrađenog projekta i isplanirane izgradnje. Ovo podrazumeva prioritetni izbor materijala koji se proizvode nedaleko od mesta gradnje jer se smanjuju troškovi transporta, uvoza i sl., a posledično čini i „zeleniji“ izbor jer se emisija CO2 kao posledica transporta svodi na minimum.

Sajam Kompleks Novi Sad; foto: Dušan Peković; pejzažno uređenje Green Step

Sajam Kompleks Novi Sad; foto: Dušan Peković; pejzažno uređenje Green Step

Zaključak

Budućnost arhitekture leži u održivom, ekološki svesnom i holističkom projektovanju. Implementacija zelenih rešenja, prihvatanje preduslova okruženja i odgovorno angažovanje u urbanom kontekstu su sastavni deo arhitektonskog stvaranja koji ne samo da zadovoljava potrebe svojih klijenata i krajnjih korisnika, već i pozitivno doprinosi širem ekosistemu. Dajući prioritet održivosti, mi utiremo put otpornijoj i ekološki odgovornijoj urbanoj budućnosti.

Objekat u izgradnji / foto: METFER Projekt

Objekat u izgradnji / foto: METFER Projekt

  • Lokacija: ugao ulica B. Popović i B. Bajića, Novi Sad
  • God. projektovanja: 2021-2023.
  • God. izgradnje: 2022- 2025. (u toku)
  • Površina: cca 36.000 m2
  • Autor: Radmila Marković Vavrin, mast.inž.arh.
  • Projekat: METFER Projekt 
  • Glavni projektant: EKIP Inženjering 
  • Investitor: BOBAR Gradnja

Autor teksta: Radmila Marković Vavrin, mast.inž.arh. odg.inž.en.ef. član SrbGBC, direktorica METFER Projekt Novi Sad, član ASAP