Connect with us
Arhitektura

Osobenosti dizajna hotela

U savremenom načinu života gde tehnološke inovacije i lifestyle svakodnevno donose nove mogućnosti i promene u načinu života, u cilju uspešnog poslovanja vlasnici hotela poslednjih par godina unapređuju svoju ponudu i posvećuju pažnju u velikoj meri wellness-u i wellbeing-u sa investicijama u dodatne wellness sadržaje koji se odnose na healing (oporavak) i unapređenje opšteg zdravlja korisnika u okviru svojih objekata.

Hotel kao entitet

Inicijalna faza projektovanja hotela kao i drugih vrsta objekata zahteva mnogo razmišljanja istraživanja pre nego što uopšte započnete rad. Osim projektnog zadatka klijenta, kao projektant, potrebno je izvršiti studiju o populaciji tj. gostima koje želimo da privučemo sa prostorom koji dizajniramo. Lepota i jedinstvenost dizajna hotela leži u tome što smo vođeni vizijom očekivanog iskustva gostiju u prostoru koji kreiramo sa elementima dizajna koji mogu biti vidljivi i očigledni, a i na neki suptilan način nevidljivi. Kao nijedan drugi prostor, atmosferu hotelskog ambijenta, kao korisnici svi doživljavamo na svoj način.

Sa druge strane taj isti prostor svojim osvetljenjem, atmosferom, muzikom, elementima dizajna treba da osvoji različite ličnosti, da ga posećuju, uživaju u ponudi hrane i pića u barovima i restoranima, da proslavljaju posebne trenutke, da im omoguće posetu najnovijih izložbi u kosmopolitskim gradovima u svetu, ili da jednostavno obezbedi privremeni ‘dom’ za većinu sadašnjih poslovnih putnika, koji biraju nomadski način života i fleksibilnost rada „na daljinu“. Sve ove promene opšteg stila života mnogih ljudi, uticale su na poslovanje hotela i dovele do neophodnih promena u modelima poslovanja hotela koji su bili ustanovljeni i poznati tokom prethodnih decenija.  Na kraju, poslovanje hotela danas se prilagođava trenutnoj atmosferi savremenih korisnika, svestranih, informisanih, sa velikim iskustvom u putovanju i gostiju sa sve većim očekivanjima.

Enterijer luksuzne sobe u hotelu

foto: freepik.com

Kako biramo hotel?

Glavna težnja hotela je da nam obezbedi mogućnost ugođaja i atmosfere tokom boravka sa osećajem ugodnosti luksuznog doma. Gosti hotela širom sveta nemaju lak zadatak da izaberu „pravi“ hotel za svoju kratku posetu, bilo da je u pitanju posao, odmor, porodični odmor ili mnogi drugi razlozi putovanja. Da li biramo hotel po jedinstvenosti lokacije, komoditetu, po drugim elementima kao što su uživanje u prirodnim lepotama, mogućnosti zabave, blizini poslovnih sadržaja, shopping zona i ili dr. razloga. Prema istraživanjima raznih hotelskih operatera, dve najvažnije karakteristike hotelskih soba za kratak boravak u hotelu su ekstra udoban krevet i izuzetan tuš u kupatilu. Sama pandemija i nemogućnost putovanja tokom pandemije u celom svetu je značajno promenilo životne navike velikog dela populacije. Hotelijerstvo je shodno tome zbog pandemije, doživelo velike promene, generalno povećanje svesti i fokusa na opšte zdravlje i kvalitetnije vreme provedeno u prirodi.

Veća želja za putovanjima nakon pandemije, rezultirala je izuzetnim porastom potražnje za privrementim smeštajnim kapacitetima i otvorilo je mogućnosti za drugačije smeštajne koncepte za putnike posebno kod generacija koje su sada ‘mladi poslovni nomadi’. Shodno tome, bilo je potrebno izdvojiti se sa autentičnom ponudom kako bi privukli turiste. Od nedavno prisutan je trend da se savremeni putnici okupljaju oko ideje da borave u hotelima koja posećuju gosti sa sličnim interesovanjima, taj se vid hotelske grane popularno zove – Destination Hotels. Bilo da su u pitanju joga, surf, kulinarstvo, planinarenje, holistički i drugi sadržaji, sve je veći broj turista kojima nije više dovoljan komfor i luksuzan smeštaj već je svrha putovanja iskustvo – destination experience.

Bazen u hotelu

foto: freepik.com

Trendovi u dizajnu hotela nakon pandemije

U cilju uspešnog poslovanja, vlasnici hotela u poslednjih par godina menjaju ponudu i posvećuju pažnju u velikoj meri wellness & wellbeing-u (opštem psihofizičkom zdravlju) i ulažu sredstva u dodatne wellness sadržaje koji se odnose na healing (oporavak) i unapređenje opšteg zdravlja pojedinaca. Wellness industrija se na dodatni način razvila sa posebnim fokusom – na sva čula, koja su kod većine populacije preopterećena sa uticajem tehnologije i izloženosti zračenju uređaja kojima smo svakodnevno okruženi. Pa se taj životni stil sa pažnjom na wellbeing, ogleda u očekivanjima savremenih gostiju hotela koji takođe, osim neophodnih spa sadržaja i tretmana posvećuju posebnu pažnju na svoj režim ishrane, rutinu vežbanja i tokom putovanja. Nije neuobičajena praksa da se u dizajnu hotela stvaranju mikro spa jedinice za VIP upotrebu, tzv. Spa Suites, više manjih spa zona koje gostima omogućavaju veću privatnost i način korišćenja tog prostora sa više privatnosti za manje grupe ili parove.

Holistički i wellbeing hoteli

Sve veći broj otvaranja hotela u postpandemijskom vremenu, boutique hotela i renomiranih hotelskih brendova, fokusiran je ne samo na glavne očekivane hotelske karakteristike kao što su: luksuzan smeštaj, izuzetna usluga, fina gastronomska i kulinarska iskustva, od kojih neki imaju ekskluzivne pogodnosti u smislu lokacije, sadržaja i jedinstvene ponude, ali pre svega težnja u dizajnu hotela je da se obezbedi nešto više u smislu psihofizičkog odmora, opuštanja, radionica, vođenih programa vežbanja, ishrane sa posebnim fokusom na zdravije izbore i pre svega celokupan oporavak. Kroz programe koji se mogu opisati kao ‘vođeno iskustvo’, tz. Curated guest experience.

Glavni fokus u celokupnom pristupu je u tome što je gostima potrebno više jednostavnosti i manje formalnih hotelskih sadržaja da bi se osećali ugodno. Pre deset godina jedan od najvažnijih ciljeva u dizajnu hotela bio je da hotel bude drugačiji, jedinstven i da se izdvoji na mapi hotela sa svojim autentičnim dizajnerskim rešenjem. Ekspanzije neobičnih i jedinstvenih projekata su i danas fantastične, sa malom promenom pravca tj. programa da je većina vrhunskih hotela fokusirana na izuzetno iskustvo sa ciljem da ponude autentičnu uslugu koja će ostati zapamćena.

Enterijer luksuzne sobe u hotelu

foto: freepik.com

Aspekti očuvanja prirode i jedinstva sa prirodom u dizajnu hotela

Pristup dizajnu hotela sa integrisanjem prirode i okruženja, kao svojim jedinstvenim elementom, daje prednost wellbeing-u i zadovoljstvu gostiju, a istovremeno promoviše održivost i odgovornost prema životnoj sredini. Prirodni elementi kao što su biofilic dizajn, prirodno svetlo i otvoreni prostori stvaraju prijatniju i opuštajuću atmosferu za goste i doprinosi celovitom aspektu održivog hotelskog dizajna sa fokusom na zdravlje i wellbeing korisnika prostora hotela.

Uključivanje energetski efikasnih elemenata dizajna, kao što su pametni sistemi osvetljenja, obnovljivi izvori energije, prirodni materijali koji se koriste u opremanju enterijera. Jedan od odličnih primera za to je:

1 Hotel u Londonu, novijeg datuma poznatog hotelskog lanca 1 Hotel sa 8 hotela u svom portfoliju, koji je u potpunosti posvećen očuvanju prirode, održivog dizajna i težnji da prostori budu dizajnirani tako da unesu prirodu u unutrašnji prostor da gostima prenesu taj osećaj mirnoće i spokoja koji nam priroda pruža kroz materijale, ambijent, mirise i svedenost dizajna.
Najbolji hotelski dizajn ima za cilj da ujedini: gostoprimstvo, najbolju uslugu i posvećenost gostima, da dizajnom omogući nevidljivu atmosferu ugodnosti i prijatnosti prostora gde želite da se vratite i da pamtite gastronomska i druga autentična iskustva koja vas vezuju za boravak u tom prostoru. Tako se stvaraju autentični hotelski brendovi koji imaju: misiju, viziju i prepoznatljive vrednosti.

Eksterijer modernog i luksuznog hotela

foto: envato.com

Autor teksta: Milica Puricelli, d.i.a.