Delta Term d.o.o je kao firma kroz svoj istorijat uvek imala težnju da aktivno učestvuje u donošenju na tržište kao i primeni novih KGH tehnologija i rešenja koja omogućuju da se zadovolje najviši zahtevi po pitanju funkcionalnosti, komfora i upravljanja za objekte različite namene.
U vezi sa tim nikada nismo bežali od novih izazova. Najnoviji u seriji takvih je multifunkcionalni objekat ,,Gourmet Edukativni Centar’’ na Vrdniku na Južnim padinama Fruške Gore. Ovaj objekat ima višestruku namenu čime je investitor pred nas na sto postavio izazov da osmislimo i predložimo najfunkcionalnije rešenje koje će investiciono i eksploataciono predstavljati dobar i siguran izbor u poređenju sa konvencionalnim sistemom grejanja, ali i hlađenja. Prema tom zahtevu smo se odlučili za primenu hibridnog sistema u kombinaciji Hisense VRF freonskog visoko efikasnog sistema, toplotne pumpe vazduh voda u split varijanti i gasnog kondenzacionog kotla. Ovakav sistem nam daje veliku fleksibilnost u smislu kombinovanja u različitim radnim uslovima kada je primena nekog od ovih sistema najisplativija za samog korisnika u pogledu eksploatacije i kada je stepen efikasnosti ovih uređaja najveći.
Multifunkcionalni objekat u formi hotela sastoji se od nekoliko celina, ukupne površine neto 1.109,00 m2, spratnosti Su+Pu+2, koje u skladu sa namenom zahtevaju različite uslove termičkog i higijenskog kvaliteta unutrašnjeg vazduha. Sam objekat čine: smeštajne jedinice za smeštaj gostiju, profesionalna kuhinja, edukativna kuhinja, bio bašta, restoran od 50 mesta, restoran od 80 mesta (velika konferencijska sala), mala konferencijska sala od 24 mesta, prodajni i izložbeni centar lokalnih proizvoda, spa i relax zona.
Sam koncept KGH instalacija koncipiran je na sledeći način
- Sve spoljašnje jedinice koje predstavljaju izvor energije za grejanje i hlađenje objekta su smeštene na krovu objekta, gasni kotao se nalazi u tehničkoj prostoriji u suterenu samog objekta.
- Toplovodni deo instalacije koji čine toplotna pumpa vazduh voda u split varijanti namenjena je za instalaciju podnog grejanja za delove suterena i prizemlja objekta gasni kondezacioni kotao namenjen je prioritetno za zagrevanje akumulacionih bojlera potrošne tople vode kao i za napajanje instalacije podnog grejanja objekta. Ukupan toplotni kapacitet grejanja ova dva uređaja iznosi 60kW. Topla voda za sistem grejanja se distribuira adekvatno odabranim cirkulacionim pumpama iz prostora podstanice prema sistemu grejanja.
- VRF freonski sistem za komforno grejanje i hlađenje kompletnog objekta izuzev Spa centra, kuhinja i mokrih čvorova. Ulazni holovi, restorani, konferencijska sala, sobe i hodnici se mogu grejati osim podnim grejanjem dominantno VRF sistemom, gde podno grejanje pruža podršku VRF sistemu na ekstremnim zimskim temperaturima ispod 0 °C. Nominalni kapaciteti odabranog VRF sistema iznose: Qhl=112 kW – nominalni kapacitet uređaja na režimu hlađenja, Q=126 kW – nominalni kapacitet uređaja na režimu grejanja.
- Kao instalacije komforne ventilacije za restoran, konferencijske sale predviđene su ventilaciono rekuperatorske jedinice sa integrisanim, filterom, ventilatorima potisnog i odsisnog vazduha i pločastom rekuperatorskom jedinicom za iskorišćenje energije povratnog vazduha, električni predgrejač vazduha koji štiti rekuperator od zaleđivanja pri drastično niskim temperaturama dovodnog svežeg vazduha kao i električni dogrejač vazduha koji se predviđa samo u sistemu ventilacije i vazdušnog grejanja SPA centra u suterenu ( sistem SV-2 ). Distribucija vazduha se predviđa kanalima od pocinkovanog čeličnog lima debljina u skladu sa tehničkim uslovima za izvođenje ove vrste instalacija i distributivnim ventilacionim elementima posebno projektovanih za svaku prostoriju u skladu sa namenom i tehničkim karakteristikama elemenata.
- Instalacije odsisne ventilacije mokrih čvorova i toaleta rešena je putem centralnih krovnih ventlatora.
- Instalacije ventilacije kuhinje predstavljaju jedno od najizazovnijih polja prilikom reševanja objekata slične namene. Za ventilaciju kuhinja projektovani su zasebni nezavisni sistemi ventilacije. Sistem sa eko napama za prihvat otpadnog vazduha i masnih para sa termoblokova, sistem za odvod otpadnog vazduha sa kuhinjskih napa, instalacija za dovod svežeg vazduha u napu i instalacija za nadoknadu vazduha u prostoru kuhinje. Prema bilansu ubacnog i odsisnog vazduha, kuhinjski prostori se nalaze u podpritisku. Instalacija nadoknade svežeg vazduha u kuhinji putem unutrašnjih VRF jedinica namenjenih za rad sa 100% svežim vazduhom povezani su na nezavisni VRF freonski sistem. Kapacitet spoljašnje VRF jedinice za ove uređaje iznosi: Nominalni kataloški kapacitet grejanja: Qgr=50 kW, Nominalni kataloški kapacitet hlađenja: Qhl=45 kW.
- Unutrašnje gasne instalacije za napajanje gasnog uređaja.
Što se tiče unutrašnjih jedinica odlučili smo se za kombinaciju različitih tipova unutrašnjih jedinica najbolje prilagođenih nameni prostora i enterijeru. U prostoru konferencijih sala i restorana primenili smo unutrašnje kanalske visokopritisne jedinice smeštene u prostoru spuštenog plafona, povezanih kanalskim razvodom sa adekvatno odabranim ubacnim ventilacionim elementima kao što su vrtložni difuzori i anemostati koji omogućavaju ravnomeran i ugodan raspored tople i hladne vazdušne struje u zoni boravka ljudi što je jako važno da prisutni posetoci imaju ugodan boravak u prostoru i da ne budu izloženi pre svega jakoj i hladnoj vazdušnoj struji leti.
Zahtev za ventilacijom ovakvih prostora je veoma važan sa stanovišta adekvatne količine svežeg vazduha, kako bi prisutni imali adekvatnu količinu kiseonika i svežeg vazduha i ne bi bili ometeni u praćenju različitih sadržaja konferencija, prezentacija i predavanja za šta je potrebna adekvatna pažnja. Količina vazduha potrebna za multifunkcionalnu salu iznosi 2000m3/h, količina svežeg vazduha u sali za ručavanje iznosi 2000m3/h.
Ulazni hol se greje i hladi putem kasetnih jedinica dok se sobe za boravak gostiju greju i hlade putem kanalskih tankih niskopritisnih jedinica visine svega 192 mm smeštenih u prostoru spuštenog plafona povezanih direktno sa potisnom-ubacnom i odsisnom rešetkom. Uređaji su povezani sa senzorom prozora gde se u slučaju otvaranja prozora od strane gosta rad unutrašnje VRF jedinice automatski prekida da se energija sistema ne bi rasipala kako leti tako i zimi gde se prilikom zatvaranja prozora uređaj aktivira automatski ponovo na prethodno podešeni režim rada grejanja ili hlađenja.
Osim senzora prozora uređaji su povezani na kartični sistem sobe gde prilikom izlaska gosta iz sobe uređaj prestaje sa radom. Sistem kontrole svih VRF uređaja je putem lokalnih kontrolera smart sistema, dok se sa recepcije preko centralnog Hisense VRF kontrolera dodatno upravlja svim funkcijama uređaja, periodima rada, a takođe moguće je i ograničavanje promene određenih parametara gde se zaključavanjem određenih opcija na centralnom kontroleru mogućnost upravljanja uređaja od strane korisnika ograničava. Kompletan sistem kontrole je povezan na Modbus BMS prokol centrlanog nadzora.
Kao posebne celine ovakvog kompleksa izdvajaju se još SPA kao mesta namenjena za odmor i opuštanje gostiju. Grejanje spa centra je rešeno podnim grejanjem. Cevi se polažu u obliku “puža“ na način dat u grafičkoj dokumentaciji sa horizontalnim i vertikalnim rasterom od 15 cm. Kako minimalna unutrašnja projektna temperatura za SPA deo iznosi tun = 22o C, prema želji investitora ovaj deo se može dodatno dogrevati instalaciom ventilacije i vazdušnog grejanja. Instalaciju ventilacije čini ventilaciono rekuperatorska jedinica, električni predgrejač vazduha i dogrejač vazduha koji se montira nakon rekupertorske jedinice na potisnom vodu dobavnog vazduha. Projektovana temperatura ubacnog vazduha u prostor SPA dela iznosi tub = 25o C. Nakon godinu dana rada ovakvog objekta i sistema kao i povratnih informacija od strane korisnika dobili smo potvrdu da je sistem koncipiran, projektovan i izveden na način da korisnik i gosti imaju zadovoljene sve uslove komfora prilikom boravka i organizacije različitih vrsta događaja u ovom objektu.
Autori teksta: Marko Sterijadis, dipl.maš.inž Delta Term d.o.o i Žarko Topalović, dipl.maš.inž Delta Term d.o.o
DELTA TERM d.o.o.
Svetog Save 26 (naselje Radio Far), 11271 Surčin-Beograd, Srbija
Tel/Fax: +381 11 3133 015; 3131 450; 3133 016; 3131 353
Mob: +381 63 4433 79; 63 6622 92
Maloprodaja: +381 62 3927 66
Radno vreme: 08-16h (08-14h subotom)
prodaja@deltaterm.com
www.deltaterm.com