Za Äasopis āgrenef – graÄevinarstvo & energetska efikasnostā govori Bratislav ToÅ”koviÄ, Architect SAFA, partner Olla Architecture.
U svetu oblikovanja prostora, Bratislav ToÅ”koviÄ stoji kao simbol inovacije i vrhunskog stvaralaÅ”tva. Ovaj vrhunski arhitekta je svoj jedinstveni peÄat ostavio na globalnoj sceni, od iraÄkih univerzitetskih kampusa do nagraÄivanih projekata u Finskoj, osvajajuÄi priznanja i poÅ”tovanje kolega Å”irom sveta.
Bratislav ToÅ”koviÄ roÄen je 1960. godine u Beogradu gde je 1985. diplomirao na Arhitektonskom fakultetu. Karijeru je zapoÄeo 1986. u Iraku kao predavaÄ na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Mosulu. Dve godine kasnije preselio se u Helsinki i zaposlio u birou āParviainen Architectsā, danas āOlla Architectureā, gde je 2003. godine postao partner.
NagraÄivan je na brojnim arhitektonskim konkursima u Finskoj i u inostranstvu. Trostruki je dobitnik godiÅ”njeg priznanja Udruženja arhitekata Srbije za najbolji projekat srpskog arhitekte realizovan u inostranstvu. Njegov projekat, āFingrid LƤnsisalmiā pobedio je u svojoj kategoriji na Svetskom festivalu arhitekture 2018. u Amsterdamu. Isti projekat osvojio je i nagradu āMarigoldā 2018. koju finski grad Vantaa svake godine dodeljuje najboljem arhitektonskom ostvarenju. Tri godine zaredom bio je i Älan žirija na Svetskom festivalu arhitekture. Udruženje arhitekata Srbije je 2021. godine dodelilo Bratislavu ToÅ”koviÄu Veliku nagradu arhitekture za životno delo.
Posle zavrÅ”enog Arhitektonskog fakulteta u Beogradu 1985. godine, godinu dana kasnije otiÅ”li ste u Irak i tamo radili dve godine kao predavaÄ na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Mosulu. Odakle Irak i kakvo je VaÅ”e iskustvo u radu sa studentima u ovoj dalekoj zemlji i kakva iskustva nosite iz Iraka?
Moj otac, Dobrivoje ToÅ”koviÄ, poznati urbanista i moj prvi i najdraži kolega ostvario je veoma uspeÅ”nu karijeru u inostranstvu: Indija, Libija, Tanzanija, Irak. ZahvaljujuÄi tome joÅ” od ranog detinjstva otvorila mi se moguÄnost upoznavanja sa novim egzotiÄnim kulturama i negde u dubokoj podsvesti nastala je klica saznanja da Äu i ja svoju karijeru ostvariti izvan zemlje. Prva Äetiri razreda osnovne skole zavrÅ”io sam u Libiji pa su mi arapska kultura, mentalitet, muzika, mirisi, ukusi postali zauvek veoma bliski. Mnogo godina nakon toga, neobiÄno sam se obradovao kada mi se ukazala prilika da se kao tek diplomirani arhitekta na trenutak ponovo vratim u taj svet. Ovoga puta radilo se o Iraku gde je moj otac radio kao profesor na Univerzitetu u Mosulu. Moj boravak bio je Äisto turistiÄkog karaktera jer u pitanju je Mesopotamija, kolevka zapadne kulture. Ali, prilikom posete Univerzitetu upoznao sam i Dekana i naÅ” āsmall-talkā je spontano prerastao u intervju za posao.
U poÄetku sam vodio likovni studio i bio asistent na nacrtnoj geometriji, ali sam ubrzo poÄeo da predajem i istoriju arhitekture i umetnosti jer je profesor koji je držao taj predmet bio mobilisan. Imao sam u istom studiju u apsolutnoj harmoniji studente razliÄitih vera i etniÄkih pozadina: muslimani, hriÅ”Äani, kurdi, turkmeni. Dobio sam potpunu slobodu u kreiranju nastavnog programa pa sam odluÄio da kao tek diplomirani arhitekta prenesem studentima svoje sveže iskustvo sa studija. Rezultat je bio do te mere neviÄen da je Dekan odluÄio da se u holu fakulteta postavi velika izložba studentskih radova i da naÅ” studio uradi veliki mural u istom prostoru. Želim da verujem da je ta izložba razbila neke predrasude o ženama u arhitekturi koje su u arapskom svetu ipak prisutne iako je Zaha Hadid iraÄanka. Studenti su bili predivni i rado se u mislima vraÄam u ta vremena.
Iz ove vremenske perspektive mogu sa sigurnoÅ”Äu reÄi da su boravak i rad u Iraku bili pouÄno i oÄaravajuÄe iskustvo i privilegija. Zanimljiv preokret i selidba iz Iraka na Sever Evrope. Kako i zaÅ”to Vam se ādogodilaā Finska sada veÄ davne 1988. godine?
Da, Äesto se naÅ”alim kada kažem da sam ja kao i Forest Gump u životu imao viÅ”e sreÄe nego pameti jer svi ti preokreti su bili neplanirani i nehotiÄni ali kada se vremenom nanižu Äine priÄu o kontinuitetu i održivosti. Finska priÄa poÄinje u Tanzaniji gde smo se upoznali sa kolegom moga oca fincem Jaakko Kaikkonenom. NaroÄito se seÄam naÅ”eg zajedniÄkog safari iskustva koje nas je veoma zbližilo. Imao sam tada jedanaest godina. SeÄam se i njegove posete Beogradu nekoliko godina kasnije. Kada sam kao student treÄe godine razmiÅ”ljao gde da obavim obaveznu letnju praksu Jaakko Kaikkonen me je pozvao u Finsku i sredio da mesec dana radim u birou Parviainen Architects. Finska me je oÄarala u svakom pogledu i znao sam da Äu se vratiti.
Iskustvo predavaÄa steÄeno u Iraku bilo je od neprocenjivog znaÄaja ali ja sam želeo da projektujem, a to u ratom zahvaÄenom Iraku nije bilo moguÄe. Trebalo je promeniti podneblje. Prva i jedina na mojoj listi bila je Finska. Vratio sam se u isti biro u kome sam sedam godina ranije bio na praksi i zapoÄeo karijeru projektanta. 2003. godine postao sam i partner. U Finskoj sam jedan od malobrojnih arhitekata stranog porekla koji se mogu time pohvaliti.
Jedan ste od najpoznatijih domaÄih arhitekata koji je svoj kompletan portfolio stvarao daleko od domovine, a opet imam utisak da Vas u Srbiji ima u dovoljnoj meri, da vrlo dobro poznajete naÅ”u arhitektonsku scenu, a dobar deo kolega Vas uvažava i poÅ”tuje. Kako Vam izgleda Srbija ili Beograd danas i koliko u novogradnji ima arhitekture?
Ponosim se time sto se, uprkos daljini, veza sa otadžbinom održala i razvila do te mere da mi je Udruženje arhitekata Srbije dodelilo Veliku nagradu arhitekture za životno delo. I danas, 35 godina nakon odlaska u Finsku, i dalje preovlaÄuje oseÄaj da Beograd nikada nisam ni napuÅ”tao veÄ da sam se samo relocirao iz jednog konteksta u drugi ne odriÄuÄi se pritom niÄega. Ova dva konteksta žive u meni simultano, āgolicajuā mi maÅ”tu i nagone na samoispitivanje. Ovo je rezultiralo dvema izložbama āParalelna mestaā (2019) i āDaljina koja spajaā (2023). U Srbiji ima zaista izvanrednih arhitekata i izvanrednih biroa koji vladaju svim fazama projekta. NaroÄito me raduju znakovi postojanja neke nove svesti kod mlaÄe generacije koja se ne zadovoljava postojeÄim veÄ ga kritiÄki preispituje. Verujem da Äe ovo u nekoj vremenskoj perspektivi pokazati rezultate. Beograd vidim kao jedno veliko pulsirajuÄe dinamiÄno polje u kome se neprestano gradi i ruÅ”i, Äesto nepotrebno. Sve to je rezultat nekih dijaloga koji se na kraju materijalizuju i nazivaju arhitekturom.
Kvalitet arhitekture samo je odraz kvaliteta dijaloga iz koga je ona izrasla. Nije dovoljno to Ŕto imamo izvrsne arhitekte ako njihova pozicija u tom dijalogu nije dovoljno snažna. Zato nam se deŔavaju Beograd na vodi i Slavija, Sajam i Expo2027 koje, ako sam dobro obaveŔten, projektuju strani arhitekti umesto da pokažemo svetu kakvu klasu mi posedujemo.
Kako biste uporedili interesovanje za arhitekturu i odnos prema arhitekturi izmeÄu Finske i Srbije, koje su glavne razlike i da li uopÅ”te ima sliÄnosti? Isto tako nas zanima koje su po VaÅ”em miÅ”ljenju kljuÄne karakteristike finske arhitekture i kako se one razlikuju od srpske?
Ovo zahteva malo dublju analizu jer ako poredimo ono Å”to se najviÅ”e gradi ili ako odaberemo unikatne bisere i njih poredimo dobiÄemo razliÄite rezultate. ZahvaljujuÄi Internetu i druÅ”tvenim medijima svi imamo pristup istim informacijama u realnom vremenu pa se tako i ukusi polako globalizuju. U tom smislu rekao bih da se finska i srpska arhitektura u svom arhitektonskom izrazu bitno ne razlikuju. Äini mi se da razlike treba potražiti u odnosu druÅ”tva prema izgraÄenoj sredini i javnim prostorima u kulturi stanovanja u svesti o tome da ako ste vlasnik stana niste i vlasnik fasade. To poreÄenje ide u korist Finske kao i Äinjenica da je u Finskoj standardizacija uspeÅ”no disperzovana na celoj teritoriji. Mislim da je u Srbiji veliki problem to Å”to mislimo da je priÄa zavrÅ”ena kada je objekat izveden, a tada ustvari priÄa tek poÄinje jer životni vek objekta zahteva redovno održavanje i dužnu pažnju. Ako bismo se prema zgradama odnosili kao prema ljudima imali bismo kvalitetniju životnu sredinu.
Kako i na koji naÄin se u Finskoj pristupa održivosti i zelenoj gradnji u poreÄenju sa Srbijom, ili ostatkom Evrope?
Finska je sebi zacrtala ambiciozan cilj da dostigne CO2-neutralnost do 2035. godine. Ovo se u velikoj meri odražava na sve procese u graÄevinskoj industriji. Finci to ne vide kao obavezu veÄ kao moguÄnost za nova inovativna reÅ”enja. Održivost je postala kljuÄna reÄ u svim ozbiljnim diskusijama, a tu se misli na ekoloÅ”ku, kulturnu, ekonomsku i socijalnu održivost. U Finskoj postoji kolektivna svest o globalnom znaÄaju zelene gradnje i sve aktivnosti vezane za nju postaju sve bolje sinhronizovane. Na primer, program klastera cirkularne ekonomije u Helsinkiju promoviÅ”e inovacije i poslovanje u skladu sa cirkularnom ekonomijom okupljanjem aktera u graÄevinskom sektoru. Äini mi se da su i u Srbiji ove teme sve aktuelnije i prisutnije, ali joÅ” uvek nemam podataka o njihovoj implementaciji u konkretnim projektima.
Fokus naÅ”eg Äasopisa je pored arhitekture u energetski efikasnim materijalima i reÅ”enjima. Koje su glavne razlike u koriÅ”Äenju energetski efikasnih materijala u arhitekturi izmeÄu ove dve zemlje?
U ekoloÅ”kom smislu najbolji materijal je onaj koji se ne proizvodi, a ruÅ”enje zgrade je uvek poslednja opcija. Treba raditi na ruÅ”enju i obnovi naÅ”eg naÄina razmiÅ”ljanja, a ne zgrada. U Finskoj je sve viÅ”e projekata koji se baziraju na ovim jednostavnim principima. Cirkularna ekonomija je najbolji naÄin da se smanje emisije tokom izgradnje i zaustavi preterana konzumnost prirodnih resursa. Upravo radim na projektu rekonstrukcije poslovnog objekta iz sedamdesetih godina. Objekat ima 600 prozora koji ne ispunjavaju energetske zahteve danaÅ”njice i iz tog razloga moraju biti zamenjeni. ObiÄno bi stari prozori bili transportovani na lokaciju za reciklažu ali smo odluÄili da ponovo koristimo sve staklene ploÄe tako Å”to Äemo ih integrisati u unutraÅ”njost objekta u obliku pregradnih zidova. SpoljaÅ”njost postaje enterijer. Ovu ideju su podržale sve instance, a Klaster cirkularne ekonomije Helsinkija je takoÄe odobrio finansijsku podrÅ”ku razvoju ideje.
Verujem da i u Srbiji raste svest o znaÄaju energetski efikasnih materijala u arhitekturi. I postojanje vaÅ”eg Äasopisa to potvrÄuje. Namera mi je da produbim svoje znanje o zelenoj gradnji u Srbiji jer verujem da tu ima prostora za saradnju izmeÄu Finske i Srbije.
Kako su Äasopisi poput āgrenef-a“ važni za arhitekte i arhitekturu u Srbiji i kako se to uporeÄuje sa Äasopisima u Finskoj?
Svi Äasopisi koji se bave popularizacijom naÅ”e struke kao i Å”irenjem informacija unutar struke su viÅ”e nego dobrodoÅ”li jer nerazumevanje i neinformisanost su najÄeÅ”Äi uzroci problematiÄnih situacija. āgrenefā je Äasopis u duhu vremena u kome živimo sa fokusom na veoma aktuelnim temama i kao takav od velikog je znaÄaja za arhitekte i arhitekturu u Srbiji koji, Äini mi se, tek hvataju zalet ka zelenoj gradnji. Radovalo bi me ako bi i u Finskoj postojao Äasopis sliÄnog profila.
Kako ste doživeli svoje iskustvo kao Älana žirija na Svetskom festivalu arhitekture? Na koji naÄin ste donosili odluku i kako se ocenjuje dobra arhitektura?
Poziv da budem u žiriju Svetskog festivala arhitekture dobio sam nakon osvajanja 1. nagrade u kategoriji āProduction, Energy & Recyclingā na istom festivalu godinu dana ranije. Pozivi su se ponavljali tri godine za redom. Rad u žiriju festivala bitno se razlikuje od žiriranja na arhitektonskim konkursima. TroÄlani žiri uživo sasluÅ”ava prezentacije autorskih timova i nakon toga postavlja pitanja. Projekata koje žiriramo ima oko petnaestak i oni predstavljaju najuži izbor. Dakle, zadatak žirija je da izabere najboljeg od najboljih. Shvatio sam da tu tradicionalni kriterijumi neÄe biti dovoljni i da treba osmisliti joÅ” jedan dodatni nivo vrednovanja. PoÄeo sam davati prednost projektima koji sadrže i neke univerzalne vrednosti koje prevazilaze fiziÄke granice lokacije, vrednosti koje kao model razmiÅ”ljanja mogu biti transponovane u neke druge kontekste. Ovo se pokazalo kao odliÄan metod pa sam poÄeo da ga primenjujem i na sopstvenim projektima.
Kako se VaÅ”a karijera razvijala od trenutka kada ste se preselili u Finsku do danas i koji su projekti bili VaÅ”a prekretnica ili su obeležili VaÅ”u karijeru na odreÄen naÄin?
Dve sreÄne okolnosti bile su od presudnog znaÄaja za moju profesionalnu karijeru: moguÄnost stvaranja u kontinuitetu i unikatni projekti. To se nije desilo preko noÄi veÄ postepeno i uz veliko požrtvovanje. Vrlo brzo nakon dolaska u Finsku dobio sam renome kreativca pa su se interesantni zadaci nizali jedan za drugim. Ali ubrzo sam shvatio da Äe, ukoliko ne savladam finski jezik, uvek neko drugi sprovoditi u delo moje ideje. Upisao sam kurs finskog i u rekordnom roku progovorio. Svaki projekat, od ideje do realizacije, predstavlja u proseku dve godine u životu arhitekte. Projekti se žive i svaki postaje drag na svoj naÄin. Izdvojio bih tri projekta kao prekretnice u mojoj karijeri:
- LM ERICSSON – 1. nagrada na pozivnom konkursu i realizacija. Prenamena stare betonske fabriÄke hale u moderan poslovni prostor za 400 zaposlenih. Pobeda na ovom konkursu donela mi je preko reda ulogu glavnog i odgovornog projektanta. Dobio sam svoj tim sa kojim sam uspeÅ”no realizovao objekat.
- METSO AUTOMATION – 1. nagrada na pozivnom konkursu i realizacija. Prenamena stare betonske fabriÄke hale u moderan poslovni prostor za 800 zaposlenih. Ovaj neobiÄan projekat dobio je veliki publicitet i bio je predstavljen u knjizi āOffice Buildings in Finlandā i u katalogu finskog bienala arhitekture. Ovaj projekat doneo mi je partnerstvo u birou.
- FINGRID LĆNSISALMI ā 1. nagrada na Svetskom festivalu arhitekture u Amsterdamu u kategoriji āProduction, Energy & Recyclingā. Ovaj projekat trafo-stanice otvorio je naÅ”em birou vrata svetske scene i sigurno je najuspeÅ”niji projekat u Å”ezdeset godina dugoj istoriji biroa. Fingrid LƤnsisalmi je priÄa o elektricitetu i njegovoj vizualnoj manifestaciji: svetlosti, o jednoj nenaseljenoj zgradi koja obezbeÄuje struju za 800.000 stanovnika, o ikoniÄnom arhitektonskom entitetu na veoma vidljivoj lokaciji ā priÄa o kreiranju mesta. ElektriÄni ureÄaji transformatorske stanice nemaju estetske pretenzije, ali su nehotiÄno lepi i inspiriÅ”u me. Kada se arhitektura pojavi tamo gde je najmanje oÄekujete, i gde je ne treba uzimati zdravo za gotovo, ona može imati veliki uticaj.
Na koje sve naÄine arhitektura utiÄe na svoju okolinu? Da li možete da podelite sa nama neki neoÄekivani primer pozitivnih promena koje su posledica dobre arhitekture?
Moj projekat āTapiola Golfā je zelena priÄa. Otpad stare deponije dobio je zaÅ”titno Äebe, a preko njega je izgraÄen teren za golf. ZapeÄaÄeni otpad proizvodi biogas, koji se koristi za grejanje okolnih stambenih imanja. Zgrada golf kluba koristi geotermalnu energiju za svoje hlaÄenje, a voda upumpana u geotermalne bunare ponovo se koristi za zalivanje terena za golf. Solarni paneli na krovu zgrade proizvode energiju za kuhinju restorana. Klupska zgrada sa svim svojim komercijalnim sadržajima, ukljuÄujuÄi prostranu terasu, radi tokom cele godine, kao i teren za golf koji zimi postaje popularno mesto za skijanje. Celokupna lokacija sa okolinom stekla je novi identitet i novu perspektivu buduÄeg razvoja.
Kako pristupate zadacima obnove i revitalizacije, prenamene napuŔtenih ili zapostavljenih objekata?
Kulturna održivost nastaje kada kulturni slojevi rastu, kada proÅ”lost i sadaÅ”njost zajedno formiraju buduÄnost i priÄa se nastavlja. U procesu obnove, revitalizacije ili prenamene, naizgled ograniÄavajuÄi faktori zapravo otvaraju put ka inovativnim reÅ”enjima i predstavljaju seme novog, jedinstvenog identiteta. Na taj naÄin ogromna industrijska hala može se pretvoriti u mali unutraÅ”nju grad za 800 stanovnika, a beskrajni mraÄni hodnici u razgranat sistem malih uliÄica i sunÄanih pjaceta sa kafiÄima i kioscima.
Koji su najveÄi izazovi s kojima se susreÄete prilikom projektovanja u Finskoj, a koji su možda drugaÄiji od onih u Srbiji? Na koji naÄin arhitekta svojim delovanjem pronalazi reÅ”enje za odreÄeni problem?
Nakon svih ovih godina iskustva rekao bih da su najveÄi i najprijatniji izazovi sa kojima se susreÄem vezani za samo nastajanje projekta. Kako prepoznati prave ātaÄkiceā i povezati ih u jedinstvenu celinu koja poÄinje da živi? Arhitekta ne sme nikada izgubiti radoznalost i želju za igrom.
Kako digitalne tehnologije utiÄu na proces arhitektonskog dizajna u Finskoj i na koji se naÄin u državi u kojoj radite odnose prema inovacijama i eksperimentisanju u arhitekturi?
Kada je primena digitalne tehnologije u arhitektonskom dizajnu u pitanju, Finska je sigurno meÄu najnaprednijim zemljama u svetu. UjednaÄeni standardi i rutine su do te mere implementirani u procesu projektovanja da se veÄ podrazumevaju. Svaki ozbiljan projekat je BIM-projekat za koji se osniva banka podataka. Gradi se zajedniÄki virtualni model, imenuje se BIM-koordinator. Potraga za novim inovativnim reÅ”enjima je prisutna na svim nivoima. EksperimentiÅ”e se sa novim materijalima, primenom drveta kao i sa primenom digitalne tehnologije u projektovanju pametnih gradova.
Koga biste od VaÅ”ih kolega predložili za intervju u āgrenef-uā i zaÅ”to?
Predlažem moju dragu koleginicu Viktoriju AladžiÄ dobitnicu nagrade āHeroina nasleÄaā. Rad na zaÅ”titi graditeljskog nasleÄa u Srbiji nema mesto koje zaslužuje, a radi se o kljuÄnom faktoru kulturne održivosti. āViÅ”edecenijski rad na valorizovanju graditeljskog nasleÄa, a joÅ” viÅ”e na aktivnoj borbi za njegovo oÄuvanje prepoznala je Evropa Nostra, pa je tako ogranak ove panevropske organizacije u Srbiji ovogodiÅ”nju nagradu za liÄni doprinos u oblasti nasleÄa, āHeroji nasleÄaā ā ustanovljenu u saradnji sa Delegacijom Evropske unije u Srbiji povodom obeležavanja manifestacije Dani evropske baÅ”tine ā dodelio upravo Viktoriji AladžiÄ.ā