Intervju sa Dr. Stephanom Andersom, gostom Saveta zelene gradnje Srbije (SrbGBC) na dogaÄaju Dan Saveta, omoguÄen je zahvaljujuÄi prisustvu Grenefa kao medijskog partnera na istom dogaÄaju. Ovaj skup predstavlja ekvivalent Dana održivosti DGNB-a u NemaÄkoj, gde je Savet zelene gradnje Srbije takoÄe prisustvovao.
Stephan je pozvan u Beograd od strane Saveta kako bi detaljno predstavio DGNB sistem sertifikacije, podržavajuÄi novu nacionalnu regulativu o zelenoj gradnji i sertifikaciji Ministarstva graÄevinarstva, saobraÄaja i infrastrukture. Intervju sa Stephanom pruža dublji uvid u ovaj sistem, dok su Älanovi Saveta zelene gradnje Srbije sa nama razgovarali o lokalnom kontekstu održive gradnje.
Šta je DGNB sistem? Možete li da objasnite svoju misiju u promovisanju prakse održive gradnje?
Dr. Stephan Anders: Da bi održiva zgrada bila praktiÄno primenljiva, merljiva i na taj naÄin uporediva, DGNB je razvio sopstveni sistem sertifikacije. Ovo je prvi put primenjeno na tržiÅ”tu 2009. godine. Od tada, DGNB sistem se kontinuirano razvijao i danas se ne samo smatra najnaprednijim u svetu, veÄ je i meÄunarodno priznat kao globalni benchmark za održivost. DGNB sistem sertifikacije dostupan je u razliÄitim varijantama za zgrade, gradske oblasti i enterijere. Kao alat za planiranje i optimizaciju, pomaže svima koji su ukljuÄeni u izgradnju da implementiraju holistiÄki kvalitet održivosti. Sa udelom od preko 80 procenata u novogradnji i preko 60 procenata na ukupnom tržiÅ”tu komercijalnih nekretnina, DGNB je tržiÅ”ni lider meÄu dobavljaÄima sistema sertifikacije u NemaÄkoj. Kada je u pitanju sertifikacija gradskih delova, DGNB je evropski lider. Å irom sveta je veÄ dodeljeno viÅ”e od 10.000 nagrada u oko 30 zemalja za projekte koji su planirani, izgraÄeni i koji se vode u skladu sa principima DGNB (od 31. 12. 2022).
Kako funkcioniŔe proces DGNB sertifikacije i koji kriterijumi se uzimaju u obzir pri proceni održivosti zgrade?
Dr. Stephan Anders: DGNB sistem sertifikacije je sistem druge generacije u poreÄenju sa drugim meÄunarodnim sistemima sertifikacije: Procena se ne vrti samo oko ekoloÅ”kih aspekata, veÄ ukljuÄuje i holistiÄko ispitivanje Äitavog životnog ciklusa zgrade ili gradskog dela koji se sertifikuje.
DGNB sistem je zasnovan na tri centralne oblasti održivosti: ekologije, ekonomije i socio-kulturnog kvaliteta, koje su podjednako ponderisane u proceni. U smislu holistiÄkog pristupa, DGNB sistem takoÄe ocenjuje lokaciju, kao i tehniÄki i procesni kvalitet. UÄinak ovih kvaliteta može se oceniti kroz kriterijume sertifikacije. Oni su individualno prilagoÄeni razliÄitim Å”emama i mogu se primeniti na nove zgrade, postojeÄe zgrade, zgrade koje se renoviraju i zgrade u upotrebi.
SpecifiÄni zahtevi za DGNB sertifikaciju su navedeni u naÅ”em skupu kriterijuma, DGNB sistemu. Postoji nekoliko verzija sistema ā na primer: Nova izgradnja i Renoviranje zgrada, Zgrade u upotrebi, Enterijer i Kvartovi. U zavisnosti od vrste projekta, osnovna struktura sistema sertifikacije i broj kriterijuma koji se moraju uzeti u obzir mogu znaÄajno da variraju. Na primer, dok DGNB sistem za novu izgradnju zgrada (verzija 2018) koristi do 37 kriterijuma iz Å”est tema, DGNB sistem za zgrade u upotrebi ima samo devet kriterijuma iz tri teme.
U suÅ”tini, DGNB sertifikacija teÄe paralelno sa drugim procesima projekta. Svako ko traži DGNB sertifikat mora uzeti u obzir brojne formalne aspekte, ukljuÄujuÄi one koji se odnose na registraciju projekta i dokumentaciju. Na primer, klijentu je uvek potreban revizor kvalifikovan za DGNB. Ovaj DGNB revizor podržava klijenta i prati proces od registracije, preko sertifikacije do zavrÅ”etka. Klijent potpisuje ugovor sa DGNB revizorom i ugovor o sertifikaciji sa DGNB. Namerno ne postoji ugovorni odnos izmeÄu DGNB-a i DGNB revizora kako bi se održala najveÄa moguÄa objektivnost i nezavisnost u procesu sertifikacije. Nakon Å”to DGNB revizor dostavi svu traženu dokumentaciju, DGNB Äe izvrÅ”iti provjeru usklaÄenosti. Na osnovu dobijene procene, DGNB projektu dodeljuje sertifikat u platini, zlatu, srebru ili bronzi.
Po VaŔem miŔljenju, koje su primarne prednosti za zgradu ili projekat koji ima DGNB sertifikat?
Dr. Stephan Anders: Smanjenjem troÅ”kovno intenzivnih rizika, primena DGNB sistema doprinosi visokom stepenu buduÄe održivosti graÄevinskih projekata. Istovremeno, nezavisni proces sertifikacije služi i kao transparentna kontrola kvaliteta. Održive zgrade su vrednije, a imaju niže troÅ”kove rada i održavanja. Studije pokazuju da održive zgrade poveÄavaju prihod od zakupnine s obzirom da su najÄeÅ”Äe svi prostori namenjeni izdavanju rentirani u svakom trenutku. TakoÄe, ovo dovodi do bolje tržiÅ”ne vrednosti i veÄe vrednosti preprodaje imovine.
Stoga je održiva gradnja pokretaÄ vrednosti, a ne troÅ”ak. To pokazuje i studija iz Danske (2020): održivije ne znaÄi skuplje ā naprotiv. Neke od zgrada obuhvaÄenih studijom sa najviÅ”im DGNB ocenama ili najnižim CO2 otiskom takoÄe su meÄu onima sa najnižim troÅ”kovima izgradnje.
Za korisnike, prednosti su:
DGNB sistem uzima u obzir zdravlje i dobrobit korisnika zgrada i pomaže u smanjenju bolesti. Fokusira se na ukupan životni ciklus zgrade od samog poÄetka, smanjuje troÅ”kove i optimizuje procese u radu. Održivo planiranje na taj naÄin može dugoroÄno smanjiti troÅ”kove. Zgrade sa DGNB sertifikatom troÅ”e manje resursa tokom izgradnje, imaju niže emisije gasova staklene baÅ”te i uglavnom se mogu reciklirati.
Prednosti za projektante i arhitekte su:
DGNB pre-certifikacija posebno podržava integrisano planiranje, pružajuÄi potencijal rane optimizacije za izgradnju, upravljanje, konverziju i demontažu, sa naglaskom na optimizaciji troÅ”kova.
To znaÄi da je fokus projekta na kvalitetu od samog poÄetka. Sistematska definicija ciljeva održivosti zasnovana na DGNB kriterijumima podiže svest svih zainteresovanih strana u ranoj fazi i služi kao centralni instrument za osiguranje kvaliteta tokom faze izgradnje. Umesto da specificira pojedinaÄne mere, DGNB sistem postavlja ciljeve za merenje ukupnog uÄinka zgrade. ÄineÄi to, aktivno promoviÅ”e inovativne koncepte izgradnje.
Koje izazove vidite u promovisanju i primeni praksi održive gradnje u Srbiji?
Dr. Stephan Anders: Na poÄetku se uvek postavlja pitanje ko vodi temu? U NemaÄkoj postoji viÅ”e kompanija koje iznajmljuju i/ili kupuju samo održive i sertifikovane nekretnine, i time su snažno podstakle potražnju za DGNB sertifikacijom. Ove kompanije se nadaju da Äe to rezultirati boljim kvalitetom njihovih kancelarija za zaposlene, manjim dodatnim troÅ”kovima i uticajem na njihov imidž. Obaveze kompanija o izveÅ”tavanju o druÅ”tveno odgovornom poslovanju takoÄe igraju sve važniju ulogu. Postavlja se pitanje koje su to kompanije u Srbiji koje se usuÄuju na prvi pionirski korak? Pored toga, bolji uslovi za finansiranje zelenih zgrada, poreske olakÅ”ice i/ili kupovina zemljiÅ”ta mogu u velikoj meri poveÄati potražnju za sertifikacijom. To u Srbiji tek treba da se razvije. Iako je DGNB vodeÄi evropski sistem za zelenu gradnju i takoÄe je najbolje prilagoÄen lokalnim karakteristikama, brend joÅ” uvek nije svuda poznat. Ovde je cilj da se podigne svest o DGNB.
Kada se donese odluka za sertifikaciju, potrebni su revizori, projektanti, graÄevinske kompanije i proizvoÄaÄi graÄevinskih proizvoda koji takoÄe mogu da implementiraju tražene kvalitete. Ovde treba pokrenuti veliku ofanzivu kvalifikacija. Postoje i pitanja sa tehniÄke strane, npr. kako se može uspostaviti i kako može da funkcioniÅ”ei baza podataka za procenu životnog ciklusa specifiÄna za zemlju. U tom pogledu su takoÄe neophodni razliÄiti alati za simulaciju. DGNB je savrÅ”en partner za sva ova pitanja, jer smo ih veÄ reÅ”avali sa naÅ”im partnerima u Austriji, Å vajcarskoj, Danskoj, Å paniji i Hrvatskoj.
SrbGBC: ImajuÄi u vidu naÅ”e trinaestogodiÅ”nje iskustvo promovisanja zelene gradnje, kao najveÄi izazov javljaju se zablude o tome kako je zelena gradnja skupa. Naravno, zelenoj gradnji svakako treba pristupiti kroz prizmu ravnoteže ekonomije i ekologije, ali ne samo u inicijalnoj investiciji, veÄ kroz sagledavanje Äitavog životnog ciklusa objekta. Pri takvom pristupu ne bi se formirala ova netaÄna i povrÅ”na predrasuda koja vezuje zelenu gradnju za visoku cenu, jer se ona formira samo na osnovu pretpostavke o inicijalnim investicijama, bez uzimanja u obzir dobrobiti koje slede u procesu koriÅ”Äenja objekta.
Ako napravimo paralelu sa kupovinom automobila, mnogi vozilo ne biraju samo prema marki i ceni, veÄ u razmiÅ”ljanje ulaze i potroÅ”nja goriva, cena rezervnih delova, visina godiÅ”nje takse za registraciju ā odnosno, koliko Äe automobil koÅ”tati u fazi eksploatacije. Ako se sa ovog individualnog nivoa pristupa prebacimo na zajednicu, uzimajuÄi u obzir postojanje visokog nivoa druÅ”tvene svesti i odgovornosti, kako prema sadaÅ”njoj zajednici, tako i prema onoj koja sledi posle nas, onda tek nije moguÄe logiÄno objasniti zaÅ”to veÄ sva gradnja nije zelena.
Uz primenu ovakvog razmiÅ”ljanja ne bismo imali probleme poput toplotnih ostrva, nedovoljno energetski efikasnih zgrada koje treba zagrejati i prekomernih emisija kojima zagaÄujemo naÅ”u izgraÄenu sredinu i ugrožavamo zdravlje. Ove emisije ne dolaze samo od grejanja, veÄ i od proizvodnje materijala za izgradnju i transporta do i od gradiliÅ”ta. GraÄevinski otpad koji se gomila umesto da bude tretiran na pravi naÄin, Äime bi postao nov resurs za gradnju i nedostatak smeÅ”taja za generacije koje dolaze sve bržom urbanizacijom su posebna tema, kao i smanjenje podzemnih voda, odnosno izvora pijaÄe vode, usled potroÅ”nje pri graÄenju. Razmera svih ovih negativnih efekata koje aktuelni naÄin gradnje ima nedovoljno je poznata, isto kao Å”to je nepoznat i niz koristi koje zelena gradnja donosi ā i pojedincu, ali i zajednici. Zatvaranje oÄiju tamo gde bi svest o druÅ”tvenoj odgovornosti morala da prethodi liÄnoj satisfakciji je u osnovu izazova veÄe primene zelene gradnje u praksi.
Možete li da pružite informacije o saradnji DGNB-a sa lokalnim organizacijama u promovisanju i primeni praksi održive gradnje u Srbiji?
Dr. Stephan Anders: DGNB je nezavisna neprofitna organizacija. Ne dobijamo nikakva javna sredstva, ali se finansiramo kroz doprinose naÅ”ih Älanova, sertifikaciju i obuku. SliÄna situacija je i sa svim savetima zelene gradnje u svetu, kao i sa GBC-om Srbije, koja je nacionalna Älanica WorldGBC-a za Srbiju. Da bismo proÅ”irili temu održive gradnje, održavamo brojne saradnje sa nacionalnim organizacijama kao Å”to su komore arhitekata u NemaÄkoj, Savezno ministarstvo graÄevina, udruženja i opÅ”tine. Sve saradnje se odnose na dopiranje do Å”to veÄeg broja ljudi o temama održive gradnje. Samo ako uspemo da svima koji su ukljuÄeni ponudimo dodatnu vrednost, moÄi Äemo da transformiÅ”emo graÄevinarstvo i industriju nekretnina ka održivosti.
Na koji naÄin SrbGBC saraÄuje sa DGNB mrežom? Kako pružate lokalnu podrÅ”ku svima koji su zainteresovani za ovaj proces i dobijanje DGNB sertifikata?
SrbGBC: DGNB je nacionalni Savet zelene gradnje NemaÄke. To su naÅ”e kolege iz evropske regionalne mreže sa kojima imamo vrlo lepo razumevanje, saradnju i podrÅ”ku. Upravo tu saradnju možete prepoznati kroz uÄeÅ”Äe DGNB-a na naÅ”em dogaÄaju Dan Saveta 12.9. kada je kolega iz DGNB-a predstavio DGNB sertifikacioni sistem, kao i njihova istraživanja i publikacije na teme cirkularne ekonomije i EU taksonomije. Ove godine smo kod kolega prisustvovali DGNB Danu održivosti i njihovoj Generalnoj skupÅ”tini, a DGNB je bio i domaÄin drugog kvartalnog sastanaka naÅ”e regionalne mreže. Predstavljanje DGNB Sistema, koji naÅ”em tržiÅ”tu joÅ” uvek nije poznat, je prvi korak ka njegovom prepoznavanju, tako da je to ujedno i prvi krug podrÅ”ke svima onima koji su zainteresovani za ovaj sistem. Nemala podrÅ”ka je i to Å”to su dva naÅ”a Älana upravo proÅ”la obuku za DGNB sertifikaciju zahvaljujuÄi svom Älanstvu u Savetu zelene gradnje Srbije.
Koji su glavni benefiti za investitore i tržiŔte nekretnina ako dobiju DGNB sertifikat?
Dr. Stephan Anders: Investitori mogu koristiti DGNB sertifikaciju da poveÄaju vrednost nekretnina i minimiziraju rizike. DGNB sertifikat poveÄava potencijal za prodaju i iznajmljivanje zgrade pružajuÄi vlasnicima i korisnicima jasnu indikaciju izvrsnog kvaliteta. RastuÄa potražnja za sertifikovanim zgradama umanjuje rizik od slobodnih jedinica tj. veÄi je procenat vremenskog perioda prostora pod zakupom. TakoÄe, nekretnine koje Äe se verovatno kvalifikovati za DGNB sertifikaciju Äesto obezbeÄuju kredite brže i pod boljim uslovima.
Pored toga, investitori mogu koristiti DGNB sertifikat da dokažu da ispunjavaju kriterijume taksonomije EU. Aktivnosti EU održivog finansiranja poveÄale su regulatorne zahteve za investiture, graditelje i vlasnike nekretnina. DGNB sistem je usklaÄen sa kriterijumima taksonomije EU na naÄin da se dokaz usaglaÅ”enosti može obezbediti uporedo sa sertifikacijom bez mnogo napora. Oni koji žele da dokumentuju svoj projekat u skladu sa nivoima EU okvira za izveÅ”tavanje takoÄe mogu koristiti DGNB sistem za ovu svrhu.
DGNB sistem je takoÄe direktno od pomoÄi u smislu finansijske podrÅ”ke. ZvaniÄno je priznat od nemaÄke savezne vlade kao sistem procene održive gradnje i može poslužiti kao alat za verifikaciju za dobijanje oznake kvaliteta āQualitƤtssiegel Nachhaltiges GebƤudeā (QNG) kao i povezanog saveznog finansiranja efikasne zgrade (BEG). Neke banke takoÄe zahtevaju DGNB sertifikat da bi dobile subvencije ili povoljnije kredite.
Možete li da objasnite Å”ta je āOdrživost fazeā i zaÅ”to je važna za arhitekte?
Dr. Stephan Anders: Zajedno sa NemaÄkom komorom arhitekata, DGNB je pokrenuo inicijativu āOdrživost fazeā. Cilj ove inicijative je da transformiÅ”e postojeÄu kulturu planiranja kako bi održiva izgradnja postala nova normala. Umesto da potpiÅ”u joÅ” jedan klimatski manifest, arhitekte i projektanti se obavezuju da Äe promovisati najvažnija pitanja održivosti Deklaracije o održivosti u svojim diskusijama sa klijentima. U meÄuvremenu, inicijativa obuhvata i oblasti dizajna enterijera, pejzažne arhitekture i konstruktivnog dizajna. ViÅ”e od 200 kancelarija za projektovanje Å”irom NemaÄke se pridružilo i redovno razmenjuje informacije. Postoje i napori da se inicijativa proÅ”iri i na druge zemlje. ViÅ”e informacija: www.phase-sustainability.today
Iz poslovne perspektive, zaŔto verujete da bi kompanije trebalo da traže DGNB sertifikat za svoje proizvode? Koje prednosti ili beneficije nudi, kako u pogledu tržiŔne konkurentnosti, tako i u smislu doprinosa praksi održive gradnje?
Dr. Stephan Anders: Sertifikacija održivosti postaje sve viÅ”e standard. Kompanije žele da daju svoj doprinos veÄoj održivosti i od njih se traži da transparentno izveÅ”tavaju o ESG aktivnostima (CSR). U vezi sa ovim, krediti ili subvencije se sve viÅ”e povezuju sa zahtevima održivosti. Priznati sertifikati o održivosti Äine āvezuā ovde. Oni objektivno procenjuju održivost i tako omoguÄavaju – Äak i nestruÄnjacima – da postave zahteve (npr. DGNB Platinum) i uporede ih. Za svaki od relevantnih kriterijuma, DGNB sistem pokazuje konsultantima i proizvoÄaÄima u kojoj meri graÄevinski proizvodi utiÄu na održivost projekta u celini. Na ovaj naÄin, proizvodi se mogu dalje razvijati i optimizovati iz perspektive održivosti. I ovde je fokus na celom životnom ciklusu ā a samim tim i na dugoroÄnom kvalitetu proizvoda koji se koriste u graÄevinarstvu.
GledajuÄi unapred, koje trendove predviÄate u oblasti održive gradnje i kako DGNB prilagoÄava svoje kriterijume sertifikacije da bi se suoÄio sa izazovima koji nastaju?
Dr. Stephan Anders: Pored teme o zaÅ”titi klime i klimatskoj adaptaciji, cirkularna ekonomija i biodiverzitet sve viÅ”e postaju fokus diskusije, jer su teme naravno usko povezane jedna sa drugom. KrÄenje Å”uma i troÅ”enje resursa poveÄavaju klimatske promene i negativno utiÄu na sve vrste.
Iz tog razloga smo ovim temama dali veÄu težinu u naÅ”im trenutnim sistemima i kontinuirano razvijamo kriterijume sertifikacije zajedno sa naÅ”om mrežom struÄnjaka. Ovo osigurava da uvek ispunjava trenutne regulatorne zahteve i pruža prave podsticaje da se uÄini viÅ”e. Pored pravog sadržaja, poslednjih godina sve je važnije bavljenje postojeÄim zgradama i renovacijom. Gradovi u Evropi su suÅ”tinski izgraÄeni, zbog Äega moramo da uspemo da uÄetvorostruÄimo trenutne stope obnove. Trenutno je ova stopa samo 1% u NemaÄkoj, za referencu. Ovo pitanje predstavlja veliki izazov u trenutnoj situaciji, sa nedostatkom kvalifikovanih radnika, nestaÅ”icom materijala i viÅ”im kamatama na zgrade. Kompanije koje ponude reÅ”enja za takvu problematiku biÄe meÄu pobednicima.
Da li ste zadovoljni trenutnim regulativama i zakonima koji ureÄuju izgradnju održivih i energetski efikasnih objekata? Da li oÄekujete neke promene u skorije vreme?
SrbGBC: Neskromno bi bilo reÄi samo da smo zadovoljni, jer je država prepoznala potentnost graÄevinskog sektora kada je pitanju okvir zelenog dogovora, te ulogu zelene gradnje u tome. Po prvi put ne samo da se u regulativu uvodi pojam zelene gradnje, veÄ se država planski opredeljuje da joj pruži sistemsku podrÅ”ku. Ovoga puta, kao prvi korak, to dolazi u vidu kombinacije obaveznosti i podsticaja, kao najefikasniji mehanizam prepoznat od strane struÄnjaka kada je u pitanju regulatorni okvir.
Älanom zakona je uveden osnov, a ubrzano se radi i na pripremi podzakonskih akata koji Äe bliže definisati i dati smernice za Å”iru implementaciju regulative vezane za zelenu gradnju. Iako su teme obaveznosti u vezi otpada od graÄenja i ruÅ”enja i energetske efikasnosti, koja ukljuÄuje i obnovljive izvore energije i emisije gasova staklene baÅ”te, pod kapom zelene gradnje, one ostaju kao poseban Älan zakona, dok se zelena gradnja bavi i brigom o prirodnim resursima i razmatranjem cirkularnosti, koja u graÄevinskom sektoru može biti izuzetno primenljiva. Tu su i pitanja vezana za otpornost naÅ”e izgraÄene sredine, zdravlje i dobrobit svih, biodiverzitet, kao i voda, koja Äe se u bliskoj buduÄnosti nažalost istaÄi kao kljuÄna.
Možete li da podelite sa nama primere inovativnih i najboljih praksi u održivoj gradnji u Srbiji?
SrbGBC: Važno je pomenuti da je broj onih koji su prepoznali dobrobiti zelene gradnje u stalnom porastu, te je sve veÄi broj investitora koji istražuju i implementiraju aspekte zelenog kako bi umanjili negativan uticaj na životnu i izgraÄenu sredinu i prilagodili se zelenoj tranziciji. Samim tim, dobro je Å”to veÄ postoji niz primera dobre prakse na teritoriji naÅ”e zemlje, koji je najlakÅ”e primetan ako posmatrate poslovanje Älanica Saveta zelene gradnje Srbije.
Kada je u pitanju izgradnja objekta, tu se veÄ praktikuje uÅ”teda prirodnih resursa ā na primer, upotrebom āloptiā od reciklirane gume umesto veÄe koliÄine betona – prirodnog agregata, ili inovacijama postojeÄih proizvoda i materijala omoguÄe ne samo ubrzanje gradnje, veÄ i izuzetno smanjenu koliÄinu neophodnog vezivnog materijala, kao i resursa utroÅ”enih na transport istog. Drugde, postoje primeri objekata u Srbiji gde se na nivou zgrade sakuplja i preÄiÅ”Äava kiÅ”nica, koja se potom koristi kao tehniÄka voda, Äime se smanjuje potroÅ”nja pijaÄe vode (koja Äe biti jedna od najvažnijih tema buduÄnosti, pored energije i emisija). TreÄi primer ogleda se u koriÅ”Äenju lokalnih, autohtonih vrsta biljaka pri ureÄenju okruženja zgrade.
Ove biljne vrste su otpornije, ne zahtevaju zalivanje, koÅ”enje ili prehranu za opstanak, Å”to sve znaÄajno umanjuje troÅ”kove održavanja, a ima pozitivan ekoloÅ”ki efekat na lokalni biodiverzitet i ekosistem. Na sliÄnoj liniji su i podizanje koÅ”nica za pÄele i opraÅ”ivaÄe, koji su kljuÄni za naÅ” opstanak, zatim postavljanje urbanih baÅ”ti na krovove i kompostiranje, zahvaljujuÄi kome se u cirkularni model ubacuju opalo liÅ”Äe, pokoÅ”ena trava, organski otpad iz restorana, i sliÄne materije koje su ranije odbacivane kao beskorisne. Naravno, možda najpoznatiji i najÅ”ire rasprostranjeni primer zelene gradnje jeste zeleni krov.
Malo ljudi zna koliko je on u stvari efikasan kada je reÄ o preÄiÅ”Äavanju zagaÄenog vazduha ili zadržavanju udarne kiÅ”e koje padne mnogo za kratko vreme, Äime se rastereÄuje kiÅ”na kanalizacija i umanjuje rizik od poplava. Solarni paneli danas su veÄ aktuelni vid održive gradnje, i to ne samo kao obnovljivi izvor energije za zgrade, veÄ i kao podrÅ”ka e-mobilnosti, odnosno za punjenje elektriÄnih vozila. Na naÅ”em tržiÅ”tu je prisutno mnogo aspekata zelene gradnje u Äitavom lancu graÄevinarstva, ali oni i dalje nedovoljno Äesto funkcioniÅ”u objedinjeno. KljuÄne inovacije Äe se desiti tek kada se okrenemo gradnji koja implementira pristup kroz Äitav životni ciklus zgrade.