Novosti
Zaronite u Muzej podvodne umetnosti (FOTO)

Četiri godine nakon prvobitne koncepcije, australijski Muzej podvodne umetnosti konačno se otvorio za javnost. To je prvi Muzej podvodne umetnosti na Južnoj hemisferi. Smešten pored obale Townsville-a u Severnom Kvinslendu, u centralnom delu Velikog Barijerskog grebena, ovaj jedinstveni muzej ima za cilj da ojača poziciju regiona kao lidera u očuvanju, obnovi i podizanju svesti o koralnim grebenima.
Muzej podvodnih skulptura rodio se u mislima Džejsona de Kaires Tejlora, vajara englesko-gvajanskog porekla, specijalizovanog u kreiranju savremenih podvodnih skulptura, koje se vremenom „pretvaraju“ u veštačke koralne grebene.
Kao uvodna skulptura Muzeja podvodne umetnosti, Okeanska sirena zamišljena je kao nadvodni svetionik za podizanje svesti o očuvanju okeana. Inspiracija za statuu, kako je izvestio CNBC, je 12-godišnja Takoda Johnson, „pripadnica lokalnog naroda Vulgurukaba, jedan od dva tradicionalna vlasnika lokalne zemlje.“ Skulptura direktno reaguje na podatke o temperaturi vode iz stanice Davies Reef na Velikom barijerskom grebenu menjajući boju u zavisnosti od temperaturnih razlika.
Podvodno i na oko 80 kilometara od obale, John Brever Reef „Coral Greenhouse“ dočekuje ronioce u srce morskog parka Greater Barrier Reef, sa porukama o očuvanju i obnovi grebena.
Sva konstrukcija izrađena je od nerđajućeg čelika i pH neutralnih materijala kako bi se podstakao rast korala. Ovi materijali su bezbedni i ekološki prihvatljivi, i pokazali su se uspešnim u tome što podstiču rast korala, koji su za uzvrat, podržali razvitak kompletnog morskog eko-sistema.
Sva konstrukcija izrađena je od nerđajućeg čelika i pH neutralnih materijala kako bi se podstakao rast korala
„Muzej podvodne umetnosti nudi savremenu platformu za deljenje priča o grebenu i kulturi ljudi, kao i rešenja za očuvanje grebena“, piše u saopštenju MOUA, u kome se naglašavaju brojne obrazovne mogućnosti muzeja. Okeanska sirena i plastenik korala su završeni kao deo prve faze Muzeja podvodne umetnosti; buduće instalacije uključuju Palm Island i Magnetic Island.
- Energetska efikasnost4 sedmice ranije
Konobeton – energetski efikasna i zdrava gradnja
- Arhitektura3 sedmice ranije
INTERVJU: Lazar Kuzmanov, osnivač studija „Kuzmanov and Partners”
- Materijali1 mesec ranije
Savremena nauka otkriva tajne rimskog graditeljstva
- Promo1 sedmica ranije
Reč stručnjaka: Kako do savršenog travnjaka – Stanko Šproh, Darwin Garden Design
- Arhitektura2 sedmice ranije
Intervju: Relja Ivanić – Pragmatičnost razlikuje uspešnu arhitekturu od neuspešne
- Energetska efikasnost4 sedmice ranije
Elektrifikacija u Srbiji – Nekad i sad
- Novosti3 sedmice ranije
SMART CONCEPT – SHOWROOM
- Arhitektura3 sedmice ranije
Arhitekta jednog grada: MIU Arhitekti Užice