Vegetativni zidovi koji fasadni omotaÄ pretvaraju iz statiÄnog u dinamiÄan odnos prema posmatraÄu, u gustim urbanim sredinama imaju veliki potencijal u realizaciji unapreÄenja faktora održivosti životne sredine.
To se pre svega odnosi na velike zidne povrŔine, na kojima mogu da se apliciraju ovakvi napredni tehnoloŔki sistemi.
U realizaciji transformacije urbanog prostora upotrebom vegetativnog zida neophodno je uspostaviti odreÄenu komunikaciju korisnika i okruženja. āBuduÄnost naÅ”ih zajednica, prirodnih resursa i ekosistema zavisi od toga koliko razumemo, cenimo i Äuvamo staniÅ”ta i vrste koje održavaju naÅ” svet. Treba biti proaktivan i pružiti deci i odraslima alate kojima Äe uoÄavati efekte promenljivosti.ā
Dodatna vrednost vegetativnih zidova ostvaruje se elementima oblikovne razliÄitosti, koja je upotrebom biljnog materijala, u potpunosti objektu i fasadnom omotaÄu daje jedan novi vizuelni identitet. Na taj naÄin postaju simbol eko ili zelene gradnje, zato Å”to ih je lako identifikovati, jer su vidljivi i neposredno utiÄu na ukupni bilans zelenih povrÅ”ina u urbanim sredinama. Objekti sa primenjenim vegetativnim zidom postaju vrlo konkurentni na tržiÅ”tu nekretnina. Oni svojim vizuelnim identitetom doprinose ne samo identifikaciji samog objekta nego u mnogome utiÄu i na kreiranje identiteta mesta.
Vegetativni zidovi mogu u odreÄenoj meri da ublaže nedostatak bioloÅ”ke ravnopravnosti u urbanim sredinama, zatim da održe odreÄene biljne vrste, kao i da osiguraju odreÄena staniÅ”ta i gnezdiliÅ”ta za insekte i razne vrste ptica. Vegetativni zidovi su prirodni produžetak svom okruženju.
Projektantska želja da se zelenilu osim jednostavne logiÄke funkcionalnosti da suÅ”tinski drugaÄije znaÄenje u arhitektonskim objektima, omoguÄena je kompleksnijim tehnoloÅ”kim razvojem takvih sistema. PoÄetna razmiÅ”ljanja i tehnoloÅ”ki nivo vremena u kome su nastali prvi vegetacioni zidovi bio je ograniÄavajuÄe realizacije, u odnosu na ono Å”to stoji na raspolaganju danaÅ”njim autorima. Danas tehniÄki aspekti realizacije, a pre svega održavanja vegetacionih zidova su vrlo Äesto u senci vizuelnih zahteva i kreativnih ciljeva.
KoriÅ”Äenjem biljaka, kao materijala koji se u ranijim erama arhitekture nisu koristili za materijalizaciju i oblikovanje arhitektonskih objekata, stvaraju se nove arhitektonske strukture, koje prkose zakonima prirode i poveÄavaju slobodu kreativnog rada.
Vegetacioni zidovi se u prostoru pojavljuju, osim u osnovnom funkcionalnom obliku i kao elementi koje nose umetniÄku aplikaciju, skulpturalnu kreaciju u prostornoj arhitektonskoj formaciji arhitektonskih objekta.
Poprimaju ulogu umetniÄkog platna, dajuÄi autorima novi medij izražavanja, a prostoru odreÄeni oblik skulpturalnosti.
Upotrebom biljaka u zavrÅ”noj obradi, teÅ”ko se može govoriti o materijalizacijskom bogatstvu, veÄ o smislenom, zanimljivom i složenom skulpturalnom karakteru vegetacionog zida. U pojedinim sluÄajevima vegetacioni zidovi se transformiÅ”u u dominantni umetniÄki izraz u prostoru u kome se nalaze, zahvaljujuÄi projektantskom istraživanju potencijala materijala od koga je izraÄen.
Integrativnim pristupom u arhitekturi i likovnom izražavanju, koji podrazumeva kombinovanje elemenata arhitekture, dizajna, likovnosti, ekologije, botanike i prostornog planiranja, može se postiÄi sinergija duha i prostora u kojem se ljudi oseÄaju sigurno, ukljuÄeno i sreÄno. Brojni su primeri āozelenjavanjaā urbanih i zatvorenih i otvorenih prostora, kako bi se poboljÅ”ao kvalitet u āteÅ”kimā urbanim jezgrima gde je koliÄina betona i asfalta obrnuto srazmerna stepenu socijalizacije i ukljuÄenosti, a direktno proporcionalna stepenu otuÄenosti.
Fokus teorijske analize zelenih zidova je na upoznavanju sa savremenim i tradicionalnim naÄinima koriÅ”Äenja vertikalnih baÅ”ti, prirodnih i stvorenih uticaja kao i osnovama formiranja sklopova i funkcionalne sistematizacije.
Potrebno je da se istražuju formalne, tehnoloÅ”ke, funkcionalne, estetske moguÄnosti zelenih zidova kao resursa u procesu projektovanja urbanih elemenata. Elementi vertikalnih baÅ”ta su deo integrativnog arhitektonskog prikazivanja i osnov su za identifikovanje i reÅ”avanje estetskih arhitektonskih dilema arhitektonskih objekata. KoriÅ”Äenje elemenata zelenih zidova u arhitekturi 21. veka otvorilo je nove projektantske moguÄnosti i stvorila izazove za projektante.
Rezultat toga su radovi koji mogu da se rekonfiguriÅ”u u bilo kom okruženju kao potpuno nov pristup i naÄin stvaranja. Elementi dizajna vertikalnih baÅ”ta koriste se u reÅ”avanju tehnoloÅ”ke singularnosti kao hipotetiÄke taÄke u buduÄnosti u kojoj tehnoloÅ”ki razvoj civilizacije dobija sve veÄe ubrzanje u sve kraÄem vremenskom intervalu i teži ka beskonaÄnosti u formi eksponencijalne funkcije.
Autor teksta: Prof. dr Budimir Sudimac