Pod energijom biomase podrazumevamo energiju koja se po pravilu oslobaÄa sagorevanjem raznih organskih materijala. Kada se govori o ovim izvorima energije, uglavnom se misli na biomasu (drvo, kora…), biogoriva (razna ulja i alkoholi), biogas (nusprodukti raspada- nja raznih organskih materija, najÄeÅ”Äe na deponijama, velikim ÄubriÅ”tima, na farmama…).
BIOGAS je gasna meÅ”avina koja se sastoji od 60ā70% metana (CH4) i 30ā40% ugljen-dioksida (CO2) i koja se dobija prilikom bakterijske razgradnje organskih materija pod anaerobnim uslovima. Pored odsustva kiseonika, neophodni uslovi su konstantna temperatura i pH vrednost od 6,5 do 7,5. Raspadanje je najefektivnije na temperaturi od 15Ā°C (psihrofilne bakterije), 35Ā°C (mezofilne bakterije) i 55Ā°C (termofilne bakterije). U praksi se pokazalo da je zadržavanje od oko 10 dana najefektivnije za termofilne bakterije, 25 do 30 dana za mezofilne i 90 do 120 dana za psihrofilne. VeÄina postrojenja danas radi u mezofilnom temperaturnom rangu. PoÅ”to se biogas proizvodi tamo gde se organski materijal razgraÄuje bez vazduha, postoji Å”irok spektar organskih materija koje su pogodne za anaerobnu razgradnju. Neke od tih materija su:
- teÄno i Ävrsto stajsko Äubrivo,
- posebno prikupljan bioloŔki otpad iz stambenih delova,
- obnovljivi materijali, kao Ŕto su kukuruzna silaža, semenke koje se ne koriste za ishranu itd,
- mulj iz kanalizacije i masti,
- koriÅ”Äeni podmazivaÄi,
- trava (npr. u EU neobraÄena zemlja); drvo nije pogodno za proizvodnju biogasa, jer bakterije koje proizvode metan ne mogu da svare lignin kojeg ima u drvetu,
- bioloÅ”ki otpad iz klanica, pivara, destilerija, prerade voÄa i proizvodnje vina, mlekara, industrije celuloze, Å”eÄerane…
U industrijskim zemljama nastaje 300-400 kg komunalnog otpada godiÅ”nje po osobi. Ovaj otpad se skuplja i odlaže na bezbednim i sanitarnim deponijama, koje podrazumevaju zaÅ”titu podzemnih voda, kao i zaÅ”titu vazduha od prljavog i opasnog deponijskog gasa. Deponijski gas nastaje razgradnjom organskih supstanci pod uticajem mikroorganizama u anaerobnim uslovma. U srediÅ”tu deponije nastaje nadpritisak, pa deponijski gas prelazi u okolinu. ProseÄan sastav deponijskog gasa je 35ā60% metana, 37ā50% ugljen-dioksida, u manjim koliÄinama se mogu naÄi ugljen-monoksid, azot, vodonik-sulfid, fluor, hlor, aromatiÄni ugljovodonici i drugi gasovi u tragovima. Na osnovu navedenog sastava deponijskog gasa, može se uoÄiti da je on vrlo opasan, jer je metan u odreÄenim koncentracijama veoma eksplozivan. Da bi se odstranili negativni uticaji nekontrolisanog Å”irenja deponijskog gasa, izvodi se plansko sakupljanje i prisilno usmeravanje gasa ka mestu sagorevanja, Å”to takoÄe pospeÅ”uje bržu stabilizaciju svežih delova deponije, smanjuje zagaÄivanje otpadnih voda i omoguÄava koriÅ”Äenje energije na deponiji (grejanje, topla voda, struja).
Da bi se spaljivanjem deponijskog gasa dobila energija, potrebno je postaviti vertikalne perforirane cevi u telo deponije i horizontalno ih povezati. Preko kompresorskog postrojenja deponijski gas se isisava, sabija, suÅ”i i usmerava ka gasnom motoru. Iz sigurnosnih razloga preporuÄuje se ugradnja visokotemperaturne baklje koja preuzima viÅ”kove proizvedenog gasa. Deponijski gas sa proseÄnim sadržajem metana od 50% ima donju toplotnu moÄ Hd = 5 kWh/NmĀ³, Å”to znaÄi da 1 mĀ³ biogasa sadrži približno istu koliÄinu energije kao 0,6 litara lož ulja ili 0,65 NmĀ³ prirodnog gasa.
// Iz 1 NmĀ³ deponijskog gasa dobija se 2 kWh elektriÄne energije, 2,15 kWh toplotne energije.
Dobijena elektriÄna energija koristi se za vlastite potrebe ili se predaje u elektriÄnu mrežu. Proizvedena toplota može se koristiti na deponiji za proizvodnju tople vode, u staklenicima i plastenicima za proizvodnju ranog povrÄa i cveÄa, u industrijskim pogonima u blizini deponije, za grejanje stambenih zgrada i kod drugih potroÅ”aÄa toplote.
BIODIZEL je komercijalni naziv za metil-ester koji se dobija esterifikacijom viÅ”ih nezasiÄenih masnih kiselina i alkohola u prisustvu Na-metilata kao katalizatora. ViÅ”e masne kiseline su ulja i masti razliÄitog porekla, a alkohol je u ovom sluÄaju metanol. Metil-ester repiÄnog ulja najÄeÅ”Äe se oznaÄava akronimima MERU ili MER, dok se metil-ester suncokretovog ulja oznaÄava akronimom MESU.
Kao sporedni produkt ove hemijske reakcije nastaje glicerin koji se može koristiti u razliÄite svrhe. Razdvajanje esterske (lakÅ”e) i glicerinske (teže) faze vrÅ”i se u ureÄajima za taloženje, praktiÄno na granici rastvorljivosti ovih faza. Dobijena esterska faza se dalje ispira vodom radi uklanjanja zaostalog metanola, glicerina, katalizatora i sapuna. Isprani estri se suÅ”e pod vakuumom i hlade. U biodizel se dodaju aditivi koji poboljÅ”avaju niskotemperaturno svojstvo, na primer kerozin, i stabilizatori (anti-oksidansi). Glicerinska faza (glicerin, metanol, katalizator) meÅ”a se sa vodom iz procesa pranja metil-estera. ZakiÅ”eljavanjem sa HCl, katalizator se razlaže na rastvor kaustiÄne sode i metanol. Frakcionisanje metanola i glicerinske vode vrÅ”i se u rektifikacionoj koloni. Dobijeni metanol, ÄistoÄe 99,99% vraÄa se u proces esterifikacije i meÅ”a se sa vodom.
Glicerinska voda se dalje preraÄuje do tehniÄkog glicerina. Glicerin se takoÄe može preraÄivati do nivoa farmaceutske ÄistoÄe. NajÄeÅ”Äe koriÅ”Äena sirovina za dobijanje biodizela su razliÄita biljna ulja (dobijena iz uljane repice, soje, suncokreta, palme, ricinusa, kikirikija i drugih uljarica), životinjska mast i reciklirano jestivo ulje (iz restorana i domaÄinstava).
// Ispitivanja su pokazala da dizel motori sa pogonom na biodizel imaju znaÄajno manju emisiju dima i Äestica. Smanjenje emisije u proseku iznosi oko 47%.
Niža emisija dima i Äestica postiže se i pri primeni meÅ”avine konvencionalnog dizel goriva i MER-a. SliÄni rezultati se dobijaju i u pogledu redukcije emisije ugljenmonoksida (smanjenje oko 48%) i ugljovodonika (smanjenje oko 67%). Emisija oksida azota pri pogonu dizel motora na biodizel veÄa je u proseku za oko 10%. Uzrok ovoj pojavi je hemijski vezan kiseonik u molekulima MER-a.
ZnaÄajno je istaÄi i da je emisija policikliÄnih aromatiÄnih ugljovodonika, izrazito kancerogenih frakcija ÄestiÄne emisije, niža za oko 80%. Sagorevanje biodizela u motorima ne poveÄava emisiju ugljen-dioksida u odnosu na emisiju koja bi nastala u prirodnom životnom ciklusu uljane repice. Zato je u pogledu doprinosa efektu staklene baÅ”te biodizel neutralan.
// Biodizel je ekonomski jeftiniji od komercijalnog fosilnog goriva za oko 10%, a ekoloŔki je neuporedivo zdraviji i isplativiji.
ViŔe o obnovljivim izvorima energije:
Obnovljivi izvori energije – osnovna podela
Obnovljivi izvori energije – Solarna energija
Obnovljivi izvori energije – Eolska energija
Obnovljivi izvori energije – Kretanje morske vode i geotermalna energija
Obnovljivi izvori energije – Nuklearna fuzija na Zemlji
Autori:
Prof. dr D. Å kobalj,
Ž. ÄokiÄ, dipl. inž.