Connect with us
Arhitektura

Kako građevinska industrija reaguje na klimatske promene?

Prema najnovijim istraživanjima, građevinska industrija je odgovorna za preko 10% svetske emisije gasova sa efektom staklene. Ovo je ogroman udarac za životnu sredinu, stoga je krajnje vreme za razmatranje proekoloških pristupa u građevinskim investicijama. Na koji je način naše tržište u stanju da se za to pobrine?

Zelena gradnja – na koji način građevinska industrija može da se pobrine za životnu sredinu?

Procesi urbanizacije, koji se odvijaju u svetu, obezbeđuju nova radna mesta, stanove i javne komunalne zgrade. Međutim, moramo imati u vidu da degradacija životne sredine ide rame uz rame sa izgradnjom novih zgrada.

Proizvodnja strukturnih i građevinskih elemenata, njihov prevoz do odredišta, materijali korišćeni za njihovu proizvodnju, kao i sam proces izgradnje – sve to troši previše energije i ostavlja ogromnu količinu zagađenja. Zagađenja, koje utiče ne samo na životnu sredinu, već i na nas same.

Pravi problem građevinske industrije u kontekstu klimatskih promena su komadi koji su energetski neefikasni i materijali koji se ne mogu reciklirati od kojih su zgrade do sada građene. Veća potrošnja energije neophodne za njihovu pravilno funkcionisanje takođe negativno utiče na kvalitet naše životne sredine – još uvek dobar deo energije u Evropi dolazi od sagorevanja fosilnih goriva.

Na sreću, preovladavanje trenda zelene gradnje nekoliko godina i ambiciozni planovi Evropske unije govore da se sve češće bavimo zgradama čiji je glavni cilj maksimalno smanjenje pretnji za životnu sredinu, kako u pogledu samih upotrebljenih materijala, tako i u procesu gradnje i potencijalnog rušenja ili obnove.

U cilju isticanja investicija koje uzimaju u obzir ekologiju, napravljeni su različiti tipovi sistema sertifikacije (BREEAM, LEED), gde smo, ispunjavajući rigorozne standarde, uvereni da zgrade koje su nastale na ovaj način nisu napravljene samo sa pažnjom prema životnoj sredini, već će i njihovo funkcionisanje biti značajno energetski štedljivije.

Hard Rock Hotel Budimpešta, Budimpešta, Mađarska. Primenjeni sistemi: MB-86 Foldline, MB-86 SI, MB-SR50N EFEKT, MB-SR50N HI+

Hard Rock Hotel Budimpešta, Budimpešta, Mađarska. Primenjeni sistemi: MB-86 Foldline, MB-86 SI, MB-SR50N EFEKT, MB-SR50N HI+

Eko-gradnja – građevinski materijali budućnosti

Ekološka gradnja nije samo privremeni trend. To je dugoročna izgradnja ekološke svesti kako na globalnom, tako i na lokalnom planu. Ovde idealan primer može biti delatnost Saveta zelene gradnje Srbije za primenu ekoloških rešenja kod urbanih zgrada. Radnje koje preduzima ova organizcaija su povećanje broja sertifikovanih objekata i traženje rešenja koja osiguravaju ispunjenje standarda. U tu svrhu, potrebno je, između ostalog, koristiti sekundarne sirovine, kao i materijale čija proizvodnja ima minimalan stepen uticaja na stanje životne sredine.

Da bi ispunila očekivanja svih lica koja su uključena u investicioni proces, firma Aluprof već godinama aktivno radi na smanjenju emisije ugljenika u građevinskoj industriji. Kompanija ima u svojoj ponudi prozore sa ramovima od aluminijuma.

Press Glass, Konopiska, Poljska. Primenjeni sistemi: MB-77HS, MB-86 SI, MB-SR50N EFEKT

Press Glass Polska, Konopiska, Poljska. Autor fotografije: Nate Cook Photography. Primenjeni sistemi: MB-77HS, MB-86 SI, MB-SR50N EFEKT

Brend Aluprof u svojoj strategiji za godine 2021-2025 stavlja snažan naglasak na postizanje klimatske neutralnosti. Koristeći najnovija tehnološka rešenja, Aluprof planira da smanji svoj ugljenični otisak što je više moguće. Namerava da to izvrši na dva nivoa:

  • kroz primenu rešenja koja osiguravaju proizvodnju sa niskim emisijama,
  • zahvaljujući tzv. kružnoj ekonomiji, odnosno upotrebi recikliranog materijala.

Smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte i ugljeničnog otiska, kao i povećanje energetske efikasnosti u građevini su glavni ciljevi cele naše indistrije. Da bi se to postiglo, recikliranje i upotreba obnovljivih izvora energije su od suštinskog značaja. Delatnosti našeg brenda su u skladu sa pretpostavkama Evropskog zelenog dogovora i Održivog razvoja sveta

– tvrdi Viktor Stojanoski Regional Manager Aluprof (Slovenija, Hrvatska, Srbija, Bosna, Severna Makedonija, Crna Gora, Kosovo, Albanija).

Prvi učinci odabrane strategije su već vidljivi. Na primer, emisija ugljen dioksida po toni proizvoda u pogonima u Kenti trenutno iznosi 2,79 tCO2e. Poređenja radi, svetski prosek je skoro 6 puta veći (16,7 tCO2e). Pored toga, prema podacima Aluprof, trenutno u proizvodnji, između ostalog i prozora sa aluminijumskim ramovima, čak 65% materijala dolazi iz reciklaže.

Sedište Okružnog saveta, Konvi, Velika Britanija. Primenjeni sistemi: MB-59S, MB-SR50N, MB-SR60N

Sedište Okružnog saveta, Konvi, Velika Britanija. Primenjeni sistemi: MB-59S, MB-SR50N, MB-SR60N

Let’s build a better future

Količina zagađenja koju je do sada proizvodila građevinska industrija imala je ogroman uticaj na degradaciju prirodnog okruženja. Zbog toga su toliko važne inicijative pojedinih proizvođača da se postigne klimatska neutralnost. U tu svrhu, Aluprof je investirao u mašine i uređaje koji omogućavaju smanjenje emisije gasova. Koristeći materijale koji dolaze iz reciklaže, firma ne samo da pravi prozore i vrata visokog kvaliteta za sve vrste zgrada, već i doprinosi stanju prirodnog okruženja.

Aluprof logo

Više informacija o Aluprof ponudi:

Viktor Stojanoski
Regional manager
Slovenia, Croatia, Serbia, Bosnia, N. Macedonia, Montenegro, Kosovo and Albania
T. +389 702 135 63
vstojanoski@aluprof.eu
www.aluprof.eu