Connect with us
Novosti

GRAĐEVINSKI NEDELJNIK: Građevina i privredni rast, Srbija napredovala na „Doing Biznis“ listi , Makedonci prvi u regionu

Građevina kao sektor je protekle sedmice imala čime da se pohvali, pa smo tako saznali da je ista direktno odgovorna za privredni rast naÅ”e zemlje, a i Srbija se, zahvaljujući građevinskim dozvolama, popela na napredovala na Doing business listi Svetske banke za 2020. godinu.

Građevina jednako privredni rast

Ministar finansija Srbije SiniÅ”a Mali istakao je na zajedničkoj konferenciji za novinare, da je MMF zadovoljan napretkom reformi i postignutim rezultatima u Srbiji i da je ostao pri projekciji privrednog rasta od tri i po odsto za ovu godinu. – Dodatni impuls rastu BDP-a daće građevinarstvo, na Å”ta ukazuju i podaci o izdatim građevinskim dozvolama i podaci o ugovorenim poslovima, na osnovu čega se očekuje rast ovog sektora i iznad 20 odsto u poslednja dva kvartala – rekao je tom prilikom SiniÅ”a Mali. Mali je pričao i o budžetu i rekao da će predlog istog biti iznet ovih dana.

– Biće to razvojni budžet – najavio je resorni ministar. – Već imamo spisak projekata koje ćemo nastaviti da radimo. Obezbeđena su sredstva za Moravski koridor, za deonicu Pojate – Preljina, za izgradnju auto-puta Beograd – Sarajevo, za izgradnju deonice Ruma – Å abac – Loznica, zatim za deonicu Obrenovac – Ljig, Surčin – Obrenovac, Novi Beograd – Surčin, za beogradsku obilaznicu, odnosno zavrÅ”etak deonice od Ostružnice do Bubanj potoka, brzu saobraćajnicu Novi Sad – Ruma i dalje velike investicije u železnice – rekao je Mali.

arhitektura registar

Po novom zakonu neke takse su objedinjene

Srbija napredovala na „DOING BUSINESS“ listi

Srbija je napredovala za četiri mesta na Doing business listi Svetske banke za 2020. godinu i trenutno zauzima 44. poziciju među 190 rangiranih zemalja.

U kategoriji pokretanja poslovanja Srbija se nalazi na 73. poziciji, a u kategoriji dobijanja građevinskih dozvola napredovali smo za dva mesta, pa sada zauzimamo visoku 9. poziciju. U oblasti registrovanja imovine Srbija je zauzela 58. mesto, a Å”to se tiče dobijanja kredita nalazimo se na 67. mestu. Kada je reč o plaćanju poreza zauzimamo 85. poziciju, a u prekograničnom trgovanju smo pozicionirani na vrlo dobrom 23. mestu.

Prema izveÅ”taju objavljenom na zvaničnom veb sajtu Svetske banke, Srbija spada među 42 svetske ekonomije koje su u periodu 2018/19. godine sprovele regulatorne reforme u tri ili viÅ”e od 10 ocenjivanih oblasti unapredivÅ”i uslove lakoće poslovanja.

Ističe se da je Srbija olakÅ”ala dobijanje građevinskih dozvola uvođenjem novog onlajn portala i smanjivanjem administrativnih taksi i da je poboljÅ”ala pouzdanost napajanja električnom energijom obnavljanjem trafostanica, instaliranjem sistema daljinskog upravljanja i poboljÅ”anjem održavanja mreže. U izveÅ”taju se pored toga navodi da je naÅ”a zemlja ojačala zaÅ”titu manjinskih investitora zahtevajući sprovođenje eksterne revizije, momentalno obelodanjivanje transakcija povezanih lica, objavljivanje vlasničkih i kontrolnih struktura, kao i zahtevajući veću korporativnu transparentnost.

Srbija je, kako se dodaje, olakÅ”ala plaćanje poreza uvođenjem internih rokova za povraćaj poreza na dodatu vrednost. U dokumentu se konstatuje joÅ” i da je reÅ”avanje problema insolventnosti Srbija poboljÅ”ala zahtevom da poverioci imenuju svog predstavnika zaduženog za insolventnost, obezbeđujući im time pravo na informacije o finansijskom stanju dužnika.

U regionu najbolji Makedonci

Å to se tiče situacije na globalnom nivou prvi na ovogodiÅ”njoj „Doing Biznis“ listi po uslovima poslovanja je Novi Zeland, slede Singapur i Hong Kong. Na četvrtom mestu na svetu, a prva u Evropi je Danska, Å”estu poziciju zauzele su SAD, Gruzija je na sedmom, Velika Britanija na osmom mestu.

Od zemalja iz naŔeg regiona, najbolje je plasirana Severna Makedonija na 17. mestu (proŔle godine bila je 10.). Sledi Slovenija koja je napredovala sa 40. na 37. poziciju, Crna Gora je zadržala 50. mesto, dok je Hrvatska skočila sa proŔlogodiŔnje 58. pozicije na 51. mesto. Bosna i Hercegovina je pala za jedno mesto, sada je na 90. mestu.