Proteklih godina svedoci smo intenzivne gradnje novih hotela, rekonstrukcije starih, pa Äak i adaptacije zgrada drugih namena u hotele. Takav proces ukazuje na Äinjenicu da je turizam prepoznat kao grana u ekspanziji, ali i da su postojeÄi kapaciteti hotelskih smeÅ”taja nedovoljni za njihovu trenutnu potražnju. Å ta god da je uzrok tome, akustiÄkim konsultantima je takav proces doneo obimno iskustvo s tom vrstom graÄevinskih objekata i omoguÄio sagledavanje svih njihovih specifiÄnosti. UÄeÅ”Äem u celovitom procesu projektovanja i izgradnje hotela, sve do njihovog otvaranja, utvrÄene su kritiÄne taÄke na kojim se projektanatskim propustima može umanjiti zvuÄni komfor u prostorima gde borave gosti.
Posmatrano sa aspekta zvuÄnog komfora razlika izmeÄu hotela i drugih vrsta zgrada, stambenih i poslovnih, ogleda se u tome Å”to je Äitav prostor u njima izdeljen na male celine, sobe za goste, u koje se smeÅ”taju razliÄiti korisnici. Zbog toga su graÄevinske granice izmeÄu prostora razliÄitih korisnika brojne i gusto rasporeÄene u volumenu zgrade, Å”to nije sluÄaj sa stambenim zgradama, a posebno nije u poslovnim zgradama.
Postizanje zvuÄnog komfora podrazumeva da se svakoj takvoj maloj celini u zgradi obezbedi adekvatna zvuÄna izolovanost od okruženja. Mala su i rastojanja izmeÄu prostora u kojima se moraju obezbediti uslovi za miran san i zajedniÄkih prostora (hodnici, liftovi).
SpecifiÄnost hotela je i to Å”to u svaku takvu malu celinu sa razliÄitim korisnicima moraju uÄi sve vrste instalacija: vodovod, kanalizacija, elektroenergetika, telekomunikacije, klimatizacija, sprinkler. itd. To mrežu instalacija u hotelima Äini gustom, Å”to na razne naÄine otežava reÅ”avanje zvuÄne izolacije. Najzad, hoteli u istoj zgradi neminovno objedinjuju boraviÅ”ne prostore, to su sobe za goste, i prostore vrlo raznorodnih namena od koje su neki izvori buke, kao Å”to su svi kuhinjski resursi, konferencijske i banket sale (Äesto oznaÄene kao āballroomā) i koje povremeno postaju mesto održavanja buÄnih dogaÄaja, maÅ”inska oprema za veÅ”taÄku ventilaciju prostorija, dizel agregat, a mnogi sadrže bazensku tehniku. Gusta prostorna isprepletanost prostorija sa izvorima buke, prostorija osetljivih na buku i potencijalnih koridora za prolaz buke kao Å”to su razne instalacije donosi specifiÄne projektantske izazove u domenu zvuÄne zaÅ”tite u hotelskim zgradama. Tome treba dodati i Äinjenicu da je sva oprema koja se neminovno nalazi u hotelskim zgradama izvor buke za svoje okruženje, pa i o tome treba voditi raÄuna.
DosadaÅ”nje iskustvo u projektovanju hotela ukazuje na nekoliko projektantskih zadataka u Äijem reÅ”avanju postoje poveÄani rizici od greÅ”aka.
Bez obzira na primenjena arhitektonska reÅ”enja zgrade hotela, u svim takvim objektima prepoznaju se neke opÅ”te kritiÄne pozicije sa aspekta zvuÄnog komfora koje zahtevaju pojaÄanu projektantsku pažnju. Pri tome neke od njih Äesto zahtevaju razna kreativna, nestandardna reÅ”enja prilagoÄena zadatoj realnosti objekta. Najvažnije meÄu njima su:
- zvuÄna zaÅ”tita soba za goste od buke iz restorana u kome se ponekad mogu održavati vrlo buÄni dogaÄaji (na primer svadbe);
- viÅ”estruke instalacione vertikale koje prolaze kroz sve etaže i tako Äine potencijalne koridore za Å”irenje buke kroz zgradu;
- zvuÄna izolacija izmeÄu susednih hotelskih soba;
- zvuÄna izolacija ulaznih vrata soba za goste u kontekstu postizanja izolovanosti prema zajedniÄkom hodniku;
- klima ureÄaji u sobama (najÄeÅ”Äe fenkoili) Äija buka mora zadovoljiti uslove zvuÄnog komfora primerenog spavaÄim sobama u noÄnom periodu.
Nekoliko karakteristiÄnih detalja, Äesto nevidljivih sa projektantskog aspekta, zaslužuje detaljnije objaÅ”njenje jer su detektovani kao Äesta tema za žalbe korisnika hotela.
Jedan od problematiÄnih detalja koji se danas pojavljuju u hotelima jesu brojne kablovske instalacije koje se razvode po sobama za goste: utiÄnice, rasveta raznih vrsta ukljuÄujuÄi i danas popularnu dekorativnu LED rasvetu, video, internet i sliÄno.
Na slici 1 prikazana je fotografija napravljena u jednoj buduÄoj sobi za goste hotela u izgradnji. Na njoj se vidi snop kablova koji polaze sa mesta buduÄeg razvodnog ormara pored ulaznih vrata jedne sobe i koji se privode do raznih mesta u njoj na kojima Äe izaÄi iz zida, a veÄina Äe zahtevati veÄi izlazni otvor za smeÅ”taj instalacione kutije. Da bi problem koji time nastaje bio jasniji, na slici 2 prikazan je finaliziran zid jedne sobe za goste na kome se vidi impresivan broj nekakvih instalacionih kutija. Pri tome treba imati u vidu da se sa druge strane prikazanog zida verovatno nalazi isti takav broj otvora. To je detalj koji se ne sreÄe u uobiÄajenim stambenim i poslovnim zgradama.
Problem sa tako brojnim kablovima je u tome Å”to svaki otvor koji se pravi u zidu za ugradnju utiÄnice, prekidaÄa ili rasvete ugrožava njegovu zvuÄnu izolacionu moÄ, posebno kada su u pitanju suvomontažne pregrade.
Sa brojem takvih otvora poput sluÄaja sa slike 2 neminivno se naruÅ”ava kvalitet zvuÄne izolacije izmeÄu susednih soba. TehniÄka reÅ”enja za takav problem postoje, neka od njih daju proizvoÄaÄi suvomontažnih konstrukcija, a neka su nastala iskustveno. MeÄutim, problem nastaje zbog toga Å”to tehniÄki racionalna reÅ”enja izlaze izvan okvira standardne graÄevinske prakse.
Uz to, takva reÅ”enja su nevidljiva sa aspekta projekta arhitekture gde Äe takav zid biti opisan. Ako se odgovarajuÄi dodatni radovi na ojaÄavanju zidova u zoni instalacionih kutija ne definiÅ”u u projektu, a pre svega u predmeru, teÅ”ko da Äe se izgradnja hotela zavrÅ”iti na zadovoljstvo njegovih buduÄih gostiju. PrepuÅ”teno je izvoÄaÄu da eventualno ima svest o tome i izvede dodatna ojaÄanja kao dodatne radove.
Druga graÄevinska specifiÄnost hotelskih zgrada su brojni Å”ahtovi u kojima se koncentriÅ”u vertikale vodo- vodnih, kanalizacionih, termotehniÄkih i kablovskih instalacija za nizove soba rasporeÄenih po vertikali.
Zbog srazmerno malih dimenzija soba za goste u odnosu na osnovu zgrade broj takvih Å”ahtova u hotelskim zgradama po pravilu je veliki, po jedan Å”aht na dve sobe. Takva pojava ne postoji u stambenim i poslovnim zgradama. Na slici 3 prikazan je prostor restorana u objektu jednog buduÄeg hotela u kome se na tavanici vide brojni otvori od kojih poÄinju Å”ahtovi i prolaze kroz sve etaže.
Problem sa Å”ahtovima u projektantskom reÅ”avanju zvuÄnog komfora hotela nastaje zbog toga Å”to takve Å”upljine kroz zgradu akustiÄki povezuju buÄne zone hotela u prizemlju ili eventualno na poslednjem spratu zgrade (restorani i sale namenjene svadbama i sliÄnim veseljima) sa sobama za goste u kojima istovremeno neko sasvim regularno može želeti da spava.
Da bi se to spreÄilo neophodno je projektom predvideti adekvatne intervencije unutar Å”ahtova koje Äe imati funkciju prepreka za prostiranje zvuka. U praksi projektovanja najÄeÅ”Äe je nejasno koji projekat to treba da predvidi: arhitekture ili instalacija. Zbog toga, po pravilu, taj detalj ostaje nereÅ”en, dok hotel ne proradi.
Savremena arhitektura forsira fasade-zavese koje se sastoje od metalnih profila sa oknima kao ispunom. Kada se iza takve fasade u zgradi formiraju prostorije problem koji se se javlja je zvuÄna izolacija izmeÄu njih.
Na slici 4 prikazan je spoj pregradnog zida i fasade preuzet iz jednog projekta. Da bi se razumeo pristup u reÅ”avanju moguÄih problema na slici su strelicama prikazane putanje kojim zvuka prolazi izmeÄu prostorija. To su:
- boÄno provoÄenje duž fasade (takozvano boÄno provoÄenje)
- vertikalni profil koji se nalazi u produžetku zida,
- kontakt zida sa vertikalnim profilom fasade.
Za postizanje potrebe zvuÄne izolovanosti izmeÄu susednih prostorija neophodno je da duž sve tri prikazane slabljenje zvuÄne energije putanje bude dovoljno veliko.
Prolazak zvuka putanjom oznaÄenom brojem 1 zavisi iskljuÄivo od karakteristika primenjenih profila i stakla, to jest od projektovane fasade. Ne postoje intervencije kojim bi se dodatno poveÄalo slabljenje zvuka na putanji boÄnog provoÄenja, veÄ je od najveÄeg znaÄaja da se na osnovu atesta koje daje proizvoÄaÄ odabere adekvatan proizvod. Prolazak zvuka putanjom oznaÄenom brojem 2 takoÄe zavisi od odabranog profila, i taj podatak takoÄe daje proizvoÄaÄ. Razlika je samo u tome Å”to je na toj putanji moguÄe poveÄati slabljenje zvuka dodavanjem nekih slojeva materijala preko profila. Najzad, na putanji 3 u praksi su isprobane razne varijante intervencija koje se uglavnom svode na umetanje nekog dodatnog materijala za poveÄanje mase slojeva na putanji zvuka.
Ovakvi detalji u poslovnim zgradama, gde su kriterijumi zvuÄne izolacije izmeÄu susednih prostorija niži od stambenih, uglavnom prolaze bez posebnih intervencija. MeÄutim, u hotelima su zahtevi mnogo strožiji, pogotovo u objektima viÅ”e kategorije, pa zahtevanu zvuÄnu izolaciju izmeÄu susednih soba za goste moguÄe je ostvariti samo uz pažljiv izbor tipa fasade i uz razne ādodatkeā prilagoÄene realnim okolnostima.
JoÅ” jedna kritiÄna taÄka u hotelima kojoj se mora posvetiti pažnja prvo u fazi projektovanja, a zatim joÅ” viÅ”e u toku izgradnje, jesu ulazna vrata na sobama za goste.
U davno projektovanim hotelima izmeÄu zajedniÄkog hodnika i prostora u kome se spava nalazila su se dvo- ja vrata i tampon prostor predsoblja.
Zbog toga ova pozicija zvuÄne izolacije u projektovanju nije razmatrana jer tada nije bila kritiÄna. MeÄutim, danas se hotelske sobe projektuju bez predsoblja, pa zvuÄna izolovanost sobe i hodnika, a to znaÄi i uznemiravanje bukom iz zajedniÄkog prostora onih koji spavaju u sobi, postaje veoma kritiÄna tema iz domena zvuÄnog komfora. Rezultat zavisi od akustiÄkog kvaliteta odabranih vrata i nekih njihovih detalja, ali joÅ” viÅ”e od naÄina na koji su ona ugraÄena u zidu.
U danaÅ”njim hotelima je iz raznih razloga stavljanje praga na ulaznim vratima sobe za goste neprihvatljivo. Posledica toga može biti pojava prikazana na slici 5. To je snimak iz jednog hotela na kome se vidi fuga izmeÄu donje ivice krila vrata i tepiha na podu. Sa takvim otvorom izolaciona moÄ vrata se dramatiÄno smanjuje u odnosu na vrednost izmerenu u laboratoriji. U odsustvu praga zaptivanje ovakve fuge moguÄe je samo padajuÄom barijerom koja se spuÅ”ta iz krila vrata kada su ona u zatvorenom položaju (takozvana āgiljotinaā). U arhitektonskom projektovanju po pravilu se smatra da je to dovoljno dobro reÅ”enje problema fuge ispod vrata.
Manje je poznato da takvo reÅ”enje ima jedno āaliā. Ako se zanemari Äinjenica da kvalitet zaptivanja fuge pri podu zavisi od dobre finalne podeÅ”enosti mehanizma koji spuÅ”ta padajuÄu barijeru, Å”to nije uvek sluÄaj, uglavnom nije Å”ire poznato da efikasnost zaptivanja padajuÄe barijere zavisi od materijalizacije povrÅ”ine poda na koju se ona spuÅ”ta. Kada je ta povrÅ”ina tepih, barijera nema oÄekivanu efikasnost jer je takva povrÅ”ina porozna. Kroz tepih ispod spuÅ”tene barijere prolazi zvuk kroz njegova vlakna. Å to je tepih deblji, a to znaÄi i kvalitetniji, to je efikasnost padajuÄe barijere manja.
Da bi ona dala oÄekivani rezultat mora se spuÅ”tati na neki tvrdi materijal. U praksi to može biti obiÄna metalna ili drvena lajsna Äija je gornja povrÅ”ina u ravni tepiha, i treba je predvideti u opisu podne obloge.
Zanimljivo je da su u sluÄaju vrata na hotelskim sobama najveÄi propusti detektovani u naÄinu njihove ugradnje, a ne u izboru njihovog akustiÄkog kvaliteta koji je plaÄen proizvoÄaÄu.
Brojna merenja zvuÄne izolacije vrata u hotelskim objektima pokazala su da je, po pravilu, postignuta vrednost izolacione moÄi na licu mesta ispod onoga Å”to sama konstrukcija vrata ima i Å”to je proizvoÄaÄ dokazao laboratorijskim atestom. U nekim hotelima konstatovane su drastiÄne razlike izmeÄu vrednosti iz atesta i realnosti na licu mesta. Uzroci toga su u raznim, Äesto iznenaÄujuÄim propustima pri njihovoj ugradnji u pripremljeni graÄevinski otvor.
Najrasprostranjeniji uzrok je preveliki graÄevinski otvor u odnosu na dimenzije vrata. Na gradiliÅ”tu se to reÅ”ava delimiÄnim popunjavanjem purpenom i pokrivanjem ukrasnim lajsnama. Tako se dobijaju parazitski ākoridoriā za prolazak zvuka pored konstrukcije vrata, Å”to dezavuiÅ”e njihov kvalitet.
Da bi se to izbeglo, neophodno je da se dimenzije graÄevinskog otvora u zidu realizuju Å”to bliže dimenzijama isporuÄenih vrata, a da se preostale fuge popunjavaju nekim pogodnim materijalom koji nije transparentan za zvuk.
Prikazani primeri pokazuju da zvuÄni komfor buduÄih gostiju u hotelskim sobama zavisi od toga u kojoj su meri projektanti razumeli karakteristiÄne akustiÄke probleme u hotelskoj zgradi koju projektuju, a zatim i od njihove spremnosti da prave iskorake iz prethodno steÄene projektantske rutine i razraÄuju nestandardne detalje na pozicijama kritiÄnim za zvuÄni komfor.
Prikazani primeri u ovom tekstu pokazuju joÅ” i važnost kvalitetnog nadzora na gradiliÅ”tu pri realizaciji akustiÄki kritiÄnih detalja u objektu, Å”to zahteva odreÄenu edukovanost onih koji taj nadzor vrÅ”e.
Autori teksta: Prof. dr Miomir MijiÄ, Prof. dr Dragana Å umarac PavloviÄ
Naslovna fotografija: Photo by Vecislavas Popa from Pexels