KuÄa se nalazi na izuzetno pokrenutom terenu, na parceli koja ima veliki nagib i orijentisana je prema obali Dunava. Na predmetnoj parceli zateÄen je postojeÄi stambeni objekat ā vikendica, na viÅ”oj koti, i mali objekat zidan od nepeÄene cigle u loÅ”em stanju, na nižoj koti. Oba objekta nalazila su se na formiranim terasama ā platoima, sa manjim potpornim zidovima kao obezbeÄenje pokrenutog terena. Za boravak koriÅ”Äen je samo gornji ā glavni objekat, dok je donji ā pomoÄni objekat ā koriÅ”Äen kao ostava. Osnovna zamisao je da se glavna kuÄa rekonstruiÅ”e, a da se na mestu pomoÄnog objekta izgradi nova gostinska kuÄa sa svim savremenim sistemima za boravak tokom cele godine. Imperativ je bio da gostinska kuÄa svojom pozicijom i visinom ne zakloni pogled na Dunav sa platoa ispred glavne kuÄe. Prva faza je projektovanje i izvoÄenje gostinske kuÄe.
Za poziciju gostinske kuÄe izabrana je ista lokacija koju je do tada imao pomoÄni objekat iz viÅ”e razloga, ali je osnovni taj Å”to su na taj naÄin izbegnuti obimni zemljani radovi i radovi na obezbeÄenju Å”karpi i nasipa. Tokom radova oÄuvane su postojeÄe, vegetacijom veÄ uÄvrÅ”Äene, Å”karpe, Å”to je uticalo na veliÄinu objekta u osnovi. Nova gostinska kuÄa nije zamiÅ”ljena kao vikendica, veÄ da u njoj može udobno da se boravi tokom cele godine, ali je program sveden na minimum jer se radi o gostinskoj kuÄi i u buduÄnosti se oÄekuje rekonstrukcija drugog objekta na parceli, koja Äe omoguÄiti da on preuzme primarnu programsku funkciju. Minimalni program omoguÄio je smeÅ”tanje u malu kvadraturu od 74 m2 neto, sa prizemljem i galerijom, i koriÅ”Äenje dela postojeÄeg platoa kao terase u nivou prizemlja kuÄe, za boravak na otvorenom.
KuÄa u prizemlju ima kupatilo, kuhinju sa trpezarijskim stolom, radni kutak i dnevnu sobu duple visine sa kaminom, sve ukupno 45 m2 povrÅ”ine. Dupla visina dnevne sobe omoguÄila je formiranje krovnih prozora koji osvetljavaju glavni prostor kuÄe i omoguÄavaju da njena unutraÅ”njost uvek bude svetla bez obzira na pretežno severnu orijentaciju. Dnevni prostor se kroz ogroman trokrilni klizni stakleni portal otvara u potpunosti prema spoljaÅ”njosti i platou od dekinga ispred kuÄe.
Stepenice za galeriju smeÅ”tene su uz zadnju fasadu, i uraÄene su kao potpuno konzolne od tankih ÄeliÄnih flahova bez ikakvih potpora koje izlaze u prostor. Zbog male povrÅ”ine, prostor ispod stepenica iskoriÅ”Äen je za smeÅ”taj kuhinjskih elemenata, maÅ”inskih ureÄaja i sl. Na galeriji je smeÅ”tena spavaÄa soba, sa koje se izlazi na veliku terasu od 14 m2 sa pogledom na Dunav.
Obzirom da je deking ispred kuÄe orijentisan na sever, te zaklonjen postojeÄim zelenilom koje je saÄuvano, terasa na spratu omoguÄava da prilikom boravka u kuÄi klijenti imaju izbor da li Äe napolju sedeti na suncu i sa pogledom, ili u hladovini, uÅ”uÅ”kani u zelenilo.
Gostinska kuÄa prati orijentaciju cele parcele ka Dunavu, i praktiÄno svi otvori stambenih prostorija nalaze se na prednjoj fasadi kuÄe. Iza kuÄe izveden je novi betonski potporni zid, na mestu starog kamenog, kako bi se stabilizovao teren iznad. Na ovaj naÄin se formira i privatnost gostinske kuÄe u odnosu na glavnu kuÄu. KuÄa ima specifiÄnu formu nastalu ispunjenjem uslova da ne zaklanja pogled glavnoj kuÄi, te je terasa na spratu āuseÄenaā u gabarit krova, spreÄavajuÄi da kuÄa postane previsoka. Otvori su nestandardno velikih dimenzija jer je želja bila da se spoljaÅ”njost i reka vide Å”to viÅ”e iz unutraÅ”njosti kuÄe, bez prepreka, pregrada i sl.
Klijenti su imali posebnu želju da se ujutru probude sa pogledom na Dunavom, Å”to je ispoÅ”tovano dizajnom galerije na koju je smeÅ”tena spavaÄa soba i njenog velikog horizontalnog prozora. U arhitektonskom smislu, kuÄa je savremena interpretacija arhitekture vikend naselja ili ānaivneā arhitekture, te je i oblikovanje inspirisano arhetipom kuÄe sa dvovodnim krovom. Formiran je oblikovno potpuno savremeni objekat ali koji ipak sadrži u sebi elemente tipiÄnih objekata kakve se nalaze u kontekstu vikend naselja ā mali objekti vrlo jednostavne arhitekture, sa kosim krovovima, malim brojem otvora, kakve ljudi grade sami.
Taj arhetip je potom modifikovan u odnosu na formu i orijentaciju kuÄe, a koje su direktno uslovljene njenom specifiÄnom lokacijom i teÅ”ko pristupaÄnim terenom. Tako je sleme krova orijentisano kontra-intuitivno, po kraÄoj strani, ali je to omoguÄilo bolje otvaranje unutraÅ”njih sadržaja prema spoljaÅ”njosti.
Ideja da kuÄa oblikovno bude Å”to jednostavnija, gotovo svedena na logotip kuÄe, je dodatno naglaÅ”ena monohromatskom zavrÅ”nom obradom njenih fasada i velikim otvorima. Cela fasada obraÄena je u fasadnim listelama tamno sive boje, a krov je pokriven crepom u istoj boji. I aluminijumska stolarija je u istoj boji, a jedno Å”to je naglaÅ”eno su Å”paletne otvora u tamno tirkiznoj boji. Oluci su skriveni, tako da niÅ”ta ne remeti uniformnost izgleda. Svojom malom veliÄinom, kompaktnom formom i tamnom bojom kuÄa gotovo nestaje u zelenilu Dunavske obale, Å”to je i bila želja klijenata.
- Naziv objekta: KuÄa na Dunavu
- Lokacija :Grocka
- PovrŔina: 74 m2
- Godina: 2019-2021.
- Autor: MZ Studio, Milena ZindoviÄ
- Fotografija: MiloÅ” MartinoviÄ