Connect with us
Promo

Zašto je snimanje realnosti pogodno za svakog u građevinskoj industriji?

Tehnologija snimanja realnosti omogućava digitalizaciju fizičkog sveta i pretvara ga u virtuelno okruženje, pri tom koristeći softver da na kraju isporuči vredne i korisne informacije.

U građevinarstvu se može koristiti za praćenje napretka projekta i brzo upoređivanje izvedenog stanja sa projektom, obezbeđivanje kontrole kvaliteta i isticanje i pravovremeno rešavanje problema koji mogu nastati. Snimanje realnosti obezbeđuje bogatu dokumentaciju tako da korisnici uvek mogu da se vrate na lokaciju u digitalnom okruženju i provere snimljene odnosno izvedene elemente. Štaviše, kako BIM procesi postaju sve šire usvojeni, postojaće sve veća potreba za ažurnim 3D modelima izvedenim iz snimanja realnosti, gde svi učesnici projekta mogu da pristupe istim informacijama u cilju bolje saradnje i efikasnijeg vođenja projekta. Danas, veće građevinske firme uspešno koriste prednosti tehnologije snimanja realnosti. Međutim, to još uvek nije slučaj sa manjim kompanijama, naročito u oblasti arhitekture, inženjeringa, ili kompanije koje se bave MEP instalacijama. Zašto je stanje ovako? U ovom tekstu sagledavamo načine na koje se manje iskusni korisnici ili početnici mogu podstaći da primene tehnologiju snimanja realnosti, kao i kakva je pomoć dostupna onima koji bi želeli da odmah imaju koristi od ove tehnologije.

Tehnologija postaje dostupna svima

Uređaji za snimanje realnosti postaju manje, prijemčivi, i sve više automatizovani, i time čine da proces prikupljanja podataka postaje dostupan širokom spektru stručnjaka koji ovu tehnologiju mogu koristiti u svakodnevnom radu. Ne tako davno, snimanje realnosti su koristili eksperti ili obučeni specijalisti, koji su znali kako da koriste uređaje na terenu i da obrade podatke kasnije. Međutim predstavljanjem jednostavnog uređaja kao što je na primer Leica BLK360 laserski skener, uklonjene su mnoge barijere i neiskusni korisnici su počeli da ovladavaju i koriste prednosti snimanja realnosti.

Snimanje realnosti u građevinarstvu

foto: Vekom

Povećanje demokratizacije

Svedoci smo procesa koji možemo nazvati „demokratizacija oblaka tačaka“. Koristeći komplikovanu tehnologiju koja je suštinski sakrivena od krajnjeg korisnika uređaji poput BLK360 ili BLK2GO, korisnicima omogućavaju da ove sisteme koriste jednostavno, pružajući im rešenje u mnoštvu situacija. Danas ultra precizni 3D laserski skeneri u kombinaciji sa fotografijama visoke rezolucije, omogućavaju da celokupno okruženje bude snimljeno i izmereno veoma brzo, bilo da je reč o manjim projektima gde su promene retke ili o velikim dinamičkim projektima gde se promene dešavaju svakog dana. Koristeći Leica Cyclone 3DR i Leica CloudWorx, da se snimljeni podaci pretvore u 2D/3D BIM modele i „upošljavajući ove podatke“ možemo obezbediti informacije na osnovu kojih se donose pravilne odluke, i to naročito na projektima u kojima je veliki broj učesnika i gde se promene dešavaju veoma često.

Jednostavnije učenje

U suprotnosti sa ustaljenim mišljenjem, korišćenje snimanja realnosti ne zahteva veliki napor može biti sprovedeno uz minimalnu obuku. Novim korisnicima rado posvećujemo vreme i trudimo se da tehnologiju snimanja realnosti uključimo u njihove postojeće radne procese.

Brže, efikasnije i produktivnije

Terenska aplikacija, koja radi na tabletima ili mobilnim telefonima, Leica Cyclone FIELD 360 u paru sa Leica RTC360 ili BLK360 obezbeđuje jednostavno prikupljanje i vizuelizaciju podataka u bilo kom okruženju direktno na terenu. Povezivanjem u logičnu celinu, podataka prikupljenih na terenu, dalji proces obrade se veoma pojednostavljuje, i čitav proces postaje efikasniji, tačniji i fleksibilniji.

Multivista građevinska fotodokumentacija za izgradnju i upravljanje objektima

foto: Vekom

Saradnja povećava efikasnost i produktivnost

Kako snimanje realnosti u građevinarstvu povećava efikasnost i produktivnost, sada je moguće za isto vreme završiti više projekata. Poboljšanje kvaliteta donosi bolju reputaciju, koja opet donosi više novih projekata. Sve počinje od tačnih informacija na osnovu kojih se kreiraju crteži ili 3D modeli. Koristeći platformu, Leica Tru View korisnici mogu da dele podatke sa članovima tima koji nisu na gradilištu, i na taj način im omogućiti da virtuelno posete gradilište u svakom trenutku sa bilo kog mesta u svetu.

Scan-to-Plan i Scan-to-BIM servisi otvaraju vrata snimanju realnosti

Kako su oblaci tačaka još uvek relativno nepoznata kategorija, Scan-to-Plan i Scan-to-BIM servisi proizvode gotove BIM modele ili CAD crteže, i na taj način omogućavaju da projekte započnete sa tačnim geometrijskim odnosima.

Šta snimanje realnosti donosi svima?

Kreiranje planova, bilo 2D ili 3D, BIM modela iz podataka dobijenih snimanjem realnosti kreira brzo i jednostavno odličnu osnovu za projektovanje. Kako se sve odluke donose na osnovu aktuelnih i preciznih podataka, skoro u potpunosti su eliminisani dodatni radovi, a uz to smanjena je i potreba da se gradilište posećuje često. Sve navedeno posredno znači da ima više vremena za projektovanje ili izvođenje radova, a pri tom obezbeđen je najviši mogući kvalitet, što donosi bolju reputaciju i nove projekte. Nalazimo se u uzbudljivom vremenu za građevinsku industriju, sa velikim inovacijama koje se dešavaju svakodnevno. Otklon od terabajta sirovih podataka i okretanje informacijama koje utiču na pravilno odlučivanje u svim fazama projekta je put koji tehnologiji snimanja realnosti donosi izvesno svetlu budućnost.

Vekom logo Multivista logo

Vekom Geo d.o.o.

Todora Dukina 61, Beograd
Tel: +381 11 285 0655
Mob: +381 63 638 787
E-mail: office@vekom.com
Web: www.vekom.com