Connect with us
Budućnost

„Sparking Change“ : cirkularnost i dekarbonizacija u Fuorisaloneu u Milanu

Roca predstavlja prepoznatljivu instalaciju inspirisanu prvom na svetu električnom tunelskom peći za proizvodnju sanitarne keramike. Dizajnirana od strane Mario Cucinella Architects, instalacija oličava principe kružnosti i dekarbonizacije u keramičkoj industriji, demonstrirajući pozitivan uticaj ove revolucionarne inovacije na životnu sredinu.

Dostižući visinu od 4,5 metara, polukružna pozadina modularnih keramičkih elemenata ilustruje ciklus obnove u srcu održivosti. Sastoji se od 1.200 jedinstveno obojenih 3D štampanih keramičkih blokova, gde nijansirani gradijent boja i oblik instalacije služe kao vizuelne metafore, koje predstavljaju progresivne radne temperature u procesu pečenja keramike. Svaki pedantno izrađen blok ima ugrađene detalje koji ilustruju preciznu temperaturu potrebnu u svakoj fazi proizvodnje kako bi se osigurali najkvalitetniji keramički proizvodi.

narandžasto bele modularne keramuičke ploče poslagane jedna na drugu

Sparking Change modularna keramicka instalacija / Foto: Roca Grupa

Elegantno zaobljeni dizajn instalacije sa različitim visinama savršeno se uklapa u trouglasto dvorište i bez napora se uklapa u dvorište Univerziteta u Milanu, nudeći niz prostornih i funkcionalnih mogućnosti. Više nego samo vizuelno privlačni, ovi raznovrsni blokovi postaju deo narativa, pretvarajući se u privlačne prostore za sedenje koji podstiču posetioce da se opuste, ćaskaju i druže u ovom dinamičnom prostoru.

„Sparking Change naglašava Roca-inu posvećenost održivosti u jedinstvenoj instalaciji koja pokazuje kako su znanje, iskustvo i tehnologija doveli Roca do razvoja najveće inovacije u sektoru“, objašnjava Marc Viardot, direktor marketinga i dizajna Roca grupe.

Povezujući fizički i virtuelni svet, instalacija nudi posetiocima zanimljivo i impresivno istraživanje procesa proizvodnje ove pionirske inovacije. Koristeći proširenu stvarnost, posetioci su pozvani na interaktivno putovanje da otkriju prednosti Roca-ine inovativne električne peći u tunelu. Ovaj novi pristup omogućava posetiocima da dublje uđu u Roca-inu posvećenost pomeranju granica inovacija.

Tehničke inovacije i održivost

Odražavajući Roca osnovne vrednosti, 3D štampani keramički blokovi instalacije otelotvoruju delikatan balans inovacije, poštovanja tradicije i odgovornosti za životnu sredinu. Prihvatajući principe cirkularnosti i dekarbonizacije, ‘Sparking Change’ pokazuje kako tehnologija i digitalni alati mogu da deluju ne samo kao kreativni medij, već i da zapale iskru novih ideja.

„Sparking Change naglašava inovativnu tehniku koja poštuje životnu sredinu i unapređuje tradiciju; štaviše, to je opipljiv dokaz da tehnologija i digitalni alati više nisu samo instrumenti za stvaranje, već i za podsticanje novih ideja.“  kaže Mario Cucinella, osnivač i direktor dizajna MCA studija – Mario Cucinella Architects.

Svaki blok koji čini projekat proizveden je postupkom sa malim uticajem na životnu sredinu, koristeći kombinaciju gline i reciklirane keramike iz proizvodnje komponenti kupatila. Dizajn dimenzija 50x40x25 cm omogućava samonoseću i suvu montažnu konstrukciju. Ovo ne samo da povećava njegovu estetsku privlačnost, već i omogućava lako rastavljanje i otvara put za potencijalnu ponovnu upotrebu blokova u budućim događajima.

Proizvodnja dekarbonizovane keramike

U partnerstvu sa Keramischer OFENBAU GmbH, Roca grupa je predstavila prvu na svetu električnu tunelsku peć za proizvodnju sanitarne keramike u svojoj fabrici Laufen u Gmundenu (Austrija). Ova revolucionarna inicijativa pozicionirala je Roca Grupu kao globalnog lidera sa proizvodnim pogonom za sanitarije sa nultom emisijom CO2, što predstavlja promenu paradigme za sektor keramike u celini.

Električna tunelska peć je visoko efikasna i održiva alternativa tradicionalnim metodama proizvodnje koje se oslanjaju na fosilna goriva. Prvi proizvodni rezultati novog sistema peći pokazuju veliki potencijal za čitavu industriju, jer i drugi sektori, ne samo proizvodnja sanitarne keramike, mogu imati koristi od nove tehnologije. Napredak postignut u postizanju pune dekarbonizacije u proizvodnji keramike pokazuje njenu izvodljivost, ekonomsku održivost i potencijal za održivu budućnost.

Proizvodni pogon Roca Grupe

foto: Roca Grupa

Roca

Roca je kompanija posvećena dizajnu, proizvodnji i prodaji kupatila za arhitekturu, građevinarstvo i dizajn enterijera. Osnovan 1917. godine, kombinuje tradiciju i znanje sa strašću za inovacijama i poštovanjem životne sredine, kako bi zadovoljio zahteve kupaca i doprineo dobrobiti društva.

Uz održivost kao ključni element u svim svojim proizvodnim procesima i posvećenost obezbeđivanju bolje planete za buduće generacije, Roca je implementirala ovu filozofiju u 170 zemalja u kojima posluje iu svojih 79 fabrika, svakodnevno komunicirajući ovo sa više od 21.000 zaposlenih. .

Ova porodična kompanija je tržišni lider u Evropi, Latinskoj Americi i Indiji. Takođe je značajno prisutan u Kini i ostatku Azije, Bliskog istoka, Australije i Afrike. Kao rezultat toga, ona je svetski lider u svom sektoru.

O MCA – Mario Cucinella Architects

Mario Cucinella je osnovao svoj studio 1992. godine u Parizu, trenutno ima kancelarije u Bolonji i Milanu i sastoji se od više od 100 profesionalaca. Koristeći sopstveno odeljenje za istraživanje i razvoj, koje sprovodi istraživanje o pitanjima održivosti, MCA se specijalizovao za arhitektonski dizajn koji integriše ekološke i energetske strategije.

Studio je uspešno realizovao projekte u Evropi, Kini, Africi, Bliskom istoku i Južnoj Americi. Među njima su Muzej umetnosti Fondazione Luigi Rovati u Milanu; novi centar za hirurgiju i hitnu zdravstvenu pomoć za bolnicu San Raffaele u Milanu; crkva Santa Maria Goretti u Mormanu; novi rektorat za Univerzitet Roma Tre u Rimu; Jedan aerodromski trg u Akri, (Gana); novo sedište NICE u Limeiri (Brazil); i kinesko-italijanska ekološka i energetski efikasna zgrada u Pekingu (Kina). Trenutno, studio radi na oko 50 drugih projekata, uključujući MIND – Milano Innovation District, SeiMilano projekat mešovite namene i sedište Unipol grupe; Univerzitetski kampus Valle D’Aosta u Aosti; Italijanski paviljon na Ekpo 2025 Osaka; dve kule mešovite namene „Viertel Zvei“ u Beču; i zgrada MET Tirana u Tirani.

MCA sarađuje sa SOS – School of Sustainabiliti Foundation, školom zasnovanom na otvorenom, holističkom i istraživačkom orijentisanom pristupu koji mladim profesionalcima u dizajnu i nedavno diplomcima pruža neophodne alate za rešavanje problema životne sredine. Školu je 2015. godine osnovao Mario Cucinella i nalazi se u Milanu.

LAUFEN logo

Roca logo

Roca Croatia d.d.
Industrijska 1 10290 Zaprešić
T. +385 1 335 0842
info@hr.roca.com
www.hr.roca.com