Istina je da se o energetskoj efikasnosti mnogo piÅ”e i priÄa poslednjih godina. Sam pojam je, Äini se, postao opÅ”te prihvaÄen, ali ljudi joÅ” uvek ne znaju koji sve Äinioci utiÄu na energetsku efikasnost, taÄnije Å”ta je ono Å”to bi oni trebalo da znaju o svakom aspektu i, konaÄno, Å”ta je ono Å”to Äe im smanjiti raÄune za grejanje i hlaÄenje, a pri tome neÄe dovesti do loÅ”ijeg kvaliteta ove dve komponente.
Istina je da na energetsku efikasnost utiÄe mnogo toga u gradnji i manje-viÅ”e zavisi jedno od drugog u samom procesu. Dakle, neÄe ni zamena prozora koji, ako su loÅ”i u bilo kojem smislu i jesu statistiÄki najveÄi gubitnici, vredeti ako imate loÅ”e uraÄenu fasadu. I pogotovo neÄe vredeti ako imate loÅ”u termoizolaciju na svom objektu. I sve to neÄe mnogo vredeti ukoliko u svom objektu imate loÅ”e uraÄenu hidroizolaciju. Zato je pitanje energetske efikasnosti vrlo kompleksno i to govore pitanja koja nam svakodnevno stižu u redakciju, a odnose se upravo na nedoumice koje graÄani imaju.
Dakle, pravo pitanje je: U Äega uložiti novac na startu da bismo uÅ”tedeli u godinama koje dolaze? TakoÄe, pitanje energetske efikasnosti manifestuje se i kroz odabir grejanja/hlaÄenja jer podno grejanje, po onome Å”to znamo, ne samo da nije Å”tetno kako se sasvim nepravedno mislilo, veÄ upravo doprinosi uÅ”tedi energije sa najboljim uÄinkom u vaÅ”em grejanom prostoru. I ovde graÄani joÅ” uvek ne znaju da li mogu podno grejanje da postave samo u nekim delovima stana, da li i gde je proporuÄljivije elektriÄno, a gde ono koje funkcioniÅ”e uz pomoÄ toplotnih cevi?
Na neka od ovih pitanja odgovoriÄe struÄnjak za sve gore navedeno, Miroslav ŽivanoviÄ, predstavnik kompanije Fragmat S, kompanije koja ima veliki asortiman proizvoda i oslanja se na istoriju, tradiciju i poverenje.
GRADIM KUÄU I DEFINITIVNO SAM ODLUÄIO DA STAVIM PODNO GREJANJE I NA PRIZEMLJU I NA SPRATU. ÄITAO SAM DA POSTOJI VARIJANTA ELEKTRIÄNOG I ONOG SA TOPLOTNIM CEVIMA. KOJE MI PREPORUÄUJETE I ZAÅ TO I IMA LI RAZLIKE U POSTAVLJANJU PODNOG GREJANJA NA SPRATU I U PRIZEMLJU?
PreporuÄujemo sistem podnog grejanja na niskim temperaturama sa sistemskim ploÄama Stirotermal i PE/XC cevima, koji se mogu povezati sa niskotemperaturnim bojlerom, hladnjakom, solarnim sistemom ili toplotnom pumpom.
//TroÅ”ak grejanja je znaÄajno niži u poreÄenju sa visokim temperaturama (radijatori, konvektori), a direktno grejanje (kablovi za grejanje u sloju estriha ili lepila za pod) nije pogodno za grejanje cele kuÄe zbog visokih troÅ”kova. //
Na podu (ili na podu izmeÄu grejnih prostorija) sistemska ploÄa veÄ ispunjava potrebe za toplotnom izolacijom, a u prizemlju (pod od zemlje) ili preko nezgrejanih prostorija mora se postaviti dodatni sloj toplotne izolacije u skladu sa propisima.
RENOVIRAM KUPATILO, PA BIH STAVIO PODNO GREJANJE. DA LI JE PREPORUÄLJIVO DA GA STAVIM SAMO U OVU PROSTORIJU, IAKO U OSTALIM NIJE TA VRSTA GREJANJA, I KAKAV JE POSTUPAK?
Ako se druge prostorije greju radijatorima (visokotemperaturni sistem), preporuÄljivo je održavati radijator kao primarni naÄin grejanja posle renoviranja kupatila, pri Äemu se podno grejanje postavilo da bi se poveÄala udobnost (podovi nisu hladni i temperature ne sme preÄi 29 °C). Zbog toga je, pri postavljanju sistema tople vode, potrebno osigurati regulaciju dovodne vode (meÅ”alni ventil), ali možemo odabrati i elektriÄno podno grejanje, jer su ugradnja i regulacija temperature jednostavni, a potroÅ”nja mala.
KOLIKO JE VREMENA POTREBNO ZA UGRADNJU PODNOG GREJANJA NA POVRÅ INI OD 50m2 I DA LI POSTOJI PODATAK O UÅ TEDI NA GODIÅ NJEM NIVOU KOD GREJANJA STANA TE KVADRATURE SA PODNIM U ODNOSU NA CENTRALNO GREJANJE.
Ugradnja podnog grejanja tople vode zahteva potpunu rekonstrukciju i „mokru“ ugradnju cementne koÅ”uljice. Montaža sistemskih ploÄa i cevi za podno grejanje je veoma brza (nekoliko sati), najviÅ”e vremena zahteva oÄvrÅ”Äavanje (hidratacija) cementa (21- 28 dana) i suÅ”enje radi postizanja propisane vlažnosti (uz pomoÄ podnog grejanja polako, a zatim polagano hlaÄenje prema propisano protokolu, 14-21 dan). UÅ”teda troÅ”kova nastaje zbog nižih troÅ”kova za energiju (niskotemperaturni kotlovi, tolotne pumpe), kao i niže potrebe temperature vazduha u sobi (tzv. „Komforna temperatura“ je niža za 2 °C nego kod grejanja radijatora).
ISPOD KOJIH PODNIH OBLOGA NIKAKO NE PREPORUÄUJTE PODNO GREJANJE? ODNOSNO, DA LI IMA PODNIH OBLOGA ISPOD KOJIH JE EFIKASNIJE PODNO GREJANJE NEGO KOD NEKIH DRUGIH PODOVA?
Pod podnim grejanjem toplota ulazi u prostoriju preko poda, tako da je ovde poželjna dobra toplotna provodljivost. Najbolji prenos toplote obezbeÄuju kamen i keramika, dok su tekstilne podne obloge manje pogodne. Parket bi trebao biti dvoslojni ili troslojni i montažni parket, najbolje zalepljen za podlogu. Gusti klasiÄni podovi nisu pogodni.
*O pogodnosti svake podne obloge treba konsultovati proizvoÄaÄa.
Å TO SE TIÄE HIDROIZOLACIJE ZA KROVNU KONSTRUKCIJU KOJI JE VAÅ PREDLOG ZA STAMBENE, A KOJI ZA KOMERCIJALNE OBJEKTE?
Kada priÄamo o hidroizolaciji krovne konstrukcije bilo da se radi o stambenim, stambeno-poslovnim ili komercijalnim objektima prilikom izbora sistema hidroizolacije, veoma je važna namena same krovne terase. Pravilnim projektovanjem sistema, odabirom hidroizolacionih materijala i njegovom ugradnjom pridržavajuÄi se propisa i uputstva proizvoÄaÄa osigurava se trajnost, a samim tim i dug eksploatacioni vek samog objekta.
*Prilikom izbora sistema hidroizolacije obratite se proizvoÄaÄu.
MAJSTOR MI JE REKAO DA MI JE LOÅ E URAÄENA HIDROIZOLACIJA U KUPATILU. INTERESUJE ME DA LI PREPORUÄUJETE DA PONOVO RADIM I LUPAM PLOÄICE ILI MOŽE PREKO PLOÄICA DA SE URADI HIDROIZOLACIJA? DA LI ÄE BITI ISTI UÄINAK I TRAJANJE U OBA SLUÄAJA?
Neki proizvoÄaÄi predlažu sistemska reÅ”enja hidroizolacije preko ploÄica, tako da preporuÄujemo da kontaktirate proizvoÄaÄa pre nego sto se odluÄite za izbor sistema i materijala. Å to se tiÄe naÅ”ih hidroizolacionih materijala koji su na bazi bitumena postavljaju se pre cementne koÅ”uljice i keramiÄkih ploÄica.
ÄUO SAM DA SU BITUMENSKE TRAKE NAJBOLJE AKO ODGOVARAJU NAMENI. MOŽETE LI MI REÄI KAKO SE ONE DELE I KOJE SU MI NAJBOLJE ZA HIDROIZOLACIJU TEMELJA?
Bitumenske trake se dele prema:
- Vrsti uloŔka (stakleni voal, staklena mrežica, aluminijumska folija, poliesterski filc)
- KoliÄini i kvalitetu veziva i debljini trake
- Nameni (temelji, parne brane, krovovi/terase, mostoviā¦)
- NaÄinu primene (trake za lepljenje sa vruÄimbitumenom, varenje, samolepljive trake)
Za odabir traka potrebno je znati: namenu objekta, karakteristike tla (podzemne vode i sl.), koliko je objekat ukopan… Na osnovu tih informacija opredeljujemo se za sistemsko reÅ”enje hidroizolacije temeljne ploÄe.
*Pre nego Å”to se odluÄite za sistemsko reÅ”enje kontaktirajte proizvoÄaÄa.
KOJA JE RAZLIKA U HIDROIZOLACIJI RAVNOG KROVA NEKADA I SADA I Å TA SE U SMISLU MATERIJALA SADA PROMENILO I DOVELO DO VEÄE EFIKASNOSTI I DUŽE EKSPLOATACIJE?
SuŔtinske razlike u samoj hidroizolaciji nema. Razlika je u poboljŔanoj tehnologiji, kvalitetnijim i otpornijim materijalima, kojima je smanjena brzina gradnje i pojednostavljena sama ugradnja.
Å to se tiÄe same eksploatacije objekta, veoma je važan pravilan izbor sistema hidroizolacije i Å”to je joÅ” važnije održavanje krovne ploÄe u eksploataciji samog objekta.
*Pre nego Å”to se odluÄite za sistemsko reÅ”enje kontaktirajte proizvoÄaÄa.
U TOKU OBIMNIJIH PADAVINA SVAKI PUT IMAM VELIKU KOLIÄINU VODE. OÄITO JE LOÅ A HIDROIZOLACIJA ILI ÄAK NE POSTOJI, Å TA DA URADIM DA REÅ IM OVU SITUACIJU?
Potrebno je da obavezno postavite hidroizolaciju, ukoliko ona ne postoji, ili da sanirate postojeÄu hidroizolaciju. Å to se tiÄe sanacije hidroizolacije ona može biti mestimiÄna (na delovima krova gde je hidroizolacija oÅ”teÄena) ili je potrebno da uradite celu povrÅ”inu.
*Pre nego Å”to se odluÄite za hidroizolaciju posavetujte se sa proizvoÄaÄem materijala, kao i sa izvoÄaÄem radova.
VIDIM DA IMA RAZLIKE U CENI KADA SE KUPUJE STIROPOR ZA FASADE. DA LI CENA IGRA ULOGU I U KOM SMISLU (UTIÄE LI NA KVALITET, DA LI SU TE RAZLIKE ZNAÄAJNE)?
Jedan od razloga zaÅ”to se može javiti velika razlika u ceni je kvalitet. Potrebno je pre odabira materijala dobro proveriti Å”ta vam se nudi, Å”ta piÅ”e na deklaraciji (mora da piÅ”e da je za fasade). I, naravno, ko je proizvoÄaÄ. Ne postoji varijanta jeftinijeg stiropora za fasade. TakoÄe je bitan i odabir proverenih majstora, koji bi mogli da utiÄu na kvalitet materijala, kako za EPS-stiropor za fasade, tako i za ostali prateÄi materijal (lepkovi, mreÄice, zavrÅ”ni slojeviā¦). Svaki dobar majstor sa dobrim i kvalitetnim materijalima daje garanciju za fasadu zbog odgovornosti na svoj rad, tako da cena nije jedini vodiÄ ka dobroj fasadi.
*Pre nego Å”to se odluÄite za izradu fasade, posavetujte se sa izvoÄaÄem radova i proizvoÄaÄem ponuÄenih materijala.
U ÄEMU JE OSNOVNA RAZLIKA IZMEÄU STIROPORA I STIRODURA? KOJA JE NAMENA JEDNOG, A KOJA DRUGOG?
EPS – STIROPOR
Naziv āstiroporā postao je sinonim za izolacione ploÄe od ekspandiranog polistirena, sa kratkom oznakom EPS. Ima viÅ”e vrsta i namena (zavise od pritisne ÄvrstoÄe).
– EPS F60 – ālagani ili meki stroporā
– EPS FASADNI – za fasade
– EPS 100, EPS120, EPS 150 – tvrdi stiropori.
NAMENA, UPOTREBA I PREDNOSTI
- odliÄan toplotni i zvuÄni izolator sa odliÄnim mehaniÄkim svojstvima
- ne menja oblik i svojstva kao neke druge izolacije
- izolacija od stiropora je pogodna za kompletnu zgradu (temelji, zidova/fasade, krovovi)
- idealan za gradnju nisko energetskih i pasivnih kuÄa
- stiropor ima dva puta veÄu paropropusnost nego drvo; µEPS=35 ⺠µDRVO=70
- stiropor je samogasiv u sistemu fasada sa zavidnim razredom B-d1 – Reakcije na požar
- zadržava svoja vrhunska svojstva za vreme celog životnog veka zgrade (60 godina i viŔe)
- jednostavna obrada (bruŔenje, rezanje, oblikovanje)
- izrada specijalnih oblika i formata
- EPS granule ā agregat za lake betone
XPS – STIRODUR
Naziv āstirodurā postao je sinonim za izolacione ploÄe od ekstrudiranog polistirena sa kratkom oznakom XPS, pritisne ÄvrstoÄe 300 kPa, pa na viÅ”e u zavisnosti od namene.
Namenjene su za toplotnu izolaciju:
- podova – cementnih koÅ”uljica (estriha) u prostorima sa veÄim optereÄenjem
- ukopanih delova zgrada sa spoljne strane (perimetar i ispod temeljnih ploÄa)
- klasiÄnih (toplih) ravnih krovova sa optereÄenjem ili vegetacijom
- obrnutih ravnih krovova i kombinovanih (duo) ravnih krovova sa optereÄenjem i vegetacijom ili terasa i balkona sa vegetacijom
- toplotnu izolaciju unutar zidova (gradnja Ā»sendviÄĀ« zidova)
- Fragmat S – XPS ploÄe
- Fragmat S – XPS ploÄe
Prednosti:
- otporan na visoka mehaniÄka optereÄenja
- na vodu i vlagu i kod stalne izloženosti
- univerzalan izolacioni materijal za ugradnju u raznim sistemima graÄevinskih konstrukcija
- odliÄan u ekstremnim uslovima ugradnje: termoizolacija temelja, izolacija ispod temeljnih ploÄa, ukopanih delova zgrade, industrijskih podova, ravnih krovova itd.
- mala specifiÄna težina
- jednostavna manipulacija, oblikovanje i ugradnja
- moguÄnost izrade specijalnih dimenzija ploÄa
- proveren materijal ā viÅ”e od 60 godina u primeni
- veoma pogodan za izradu izolacionih ispuna (graÄevinska stolarija, stambene jedinice, kontejneri…)
FRAGMAT S d.o.o.Ā
Branka EriÄa 7, 22240 Å id
T. +381 22 710 666
T. +381 22 710 633
Distributivni centar BEOGRAD
SurÄinska 11f, 11077 Ledine
T. +381 11 2260 129
T. +381 11 2260 382
office@fragmat.rs
www.fragmat.eu