Connect with us
Arhitektura

projekat: Očuvanje identiteta kroz naglašenu vertikalnost objekta

  • Naziv objekta: PALATA VEGA IT RADNIČKI
  • Mesto: Ulica Vojvođanskih brigada 7, Novi Sad
  • Investitor: „VEGA IT” d.o.o. Novi Sad
  • Autor objekta: Lazar Kuzmanov, d.i.a. – KUZMANOV AND PARTNERS
  • Glavni i odg. projektant: Aleksandar Kovjanić, d.i.a. – TIM INŽENJERING
  • Godina projektovanja: 2021.
  • Godina izgradnje: 2023.
  • Površina: bruto 6000 m2
  • Spratnost: Po+P+G+13
  • Fotografija: Relja Ivanić 

O objektu i konkursu

Zgrada nekadašnjeg Radničkog univerziteta koja je sagrađena 1966. godine, uvek je bila simbol Novog Sada, a dvadeset godina posle požara i zapuštenosti, najzad je dobila zasluženu rekonstrukciju. U trenutku kad je kompanija VEGA IT postala vlasnik napuštene zgrade, odnosno njenog skeleta krenulo se u obnovu ovog gradskog repera. Na konkursu koji je održan 2021. godine učestvovali su i renomirani biroi iz Beograda, Remorker, Zabriskie i novosadski studio Synthesis Quatro, koji je i autor enterijera objekta. Kompanija VEGA IT je prepoznala na konkursu moju ideju da se rekonstrukcija vodi u pravcu oživljavanja identiteta stare zgrade, zadržavanjem njenih oblikovnih elemenata, ali upotrebom novih materijala i korišćenjem novih tehnologija.

O ideji i konceptu

Idejni koncept nove arhitekture PALATE VEGA IT RADNIČKI je očuvanje identiteta objekta koji je izgoreo pre dvadeset godina i rekonstrukcija uz savremenu oblikovnu prepoznatljivost i korišćenje novih materijala i savremenih obloga. Bitna vodilja kod formiranja idejnog rešenja je bila da se zadrži vertikalnost objekta kako bi se očuvala vitkost kompozicije. Uvođenje rama koji obuhvata objekat je imalo i funkcionalni i oblikovni smisao. Tako koncipiran ram daje karakter objektu, uokviruje ga kao sliku, a opet funkcionalno pokriva elemente na fasadi. Glavna opna objekta je fasada od staklene zid zavese, koja u svom rasteru podseća na ritam i podelu otvora koju je imao objekat u svom nekadašnjem izgledu. Vertikalnoj podeli na fasadi suprotstavljene su jake horizontale koje su u osnovi prepuštene u odnosu na postojeći gabarit osnove i na taj način omogućavaju da ulični front objekta dobije neophodnu dinamičnost.

Prozračne staklene površine fasade daju mogućnost da se ambijent unutrašnjeg enterijera oseti i u spoljašnjem prostoru, odnosno saglediv je i iz uličnih vizura. Kao doprinos zelenoj izgradnji urađeno je ozelenjavanje objekta. Jake čelične horizontale su izvedene kao žardinjere sa rastinjem. Pogled na zgradu koji se sagledava sa pozicije centra grada odnosno iz pravca ulice Modene, će nakon rasta biljaka biti pokriven tom „zelenom zavesom”.

O realizaciji i saradnicima

Nekad je lako biti kompozitor nekog dela, kad dobar dirigent i još bolji orkestar izvode vašu kompoziciju. Na čelu sa kolegom Aleksandrom Kovjanićem koji je glavni i odgovorni projektant rekonstrukcije ove zgrade, njegove kolege iz biroa „TIM INŽENJERING” su jednako zaslužni što Radnički izgleda ovako danas. Prepoznali su moju arhitektonsku ideju i ono što je mnogo važnije i teže, pretočili je u projektno tehničku dokumentaciju na osnovu koje se izvodila rekonstrukcija objekta, a oni su kroz vršenja nadzora ispratili svaki detalj tokom izgradnje objekta.

Velike zasluge idu i firmi „Dijagonala” koja je izvodila radove na objektu sa svojim podizvođačima, pre svega kompaniji „PRIOR” koja je izvela fasadnu opnu koju čine: alu polustrukturalna fasada „Raynears”; protivpožarna polustrukturalna fasada „Jansen”; fasadna stakla „Guardian glass”; fasadna keramika „Laminam”; istegnuti lim „Metal tehnologije”; vertikalni alu kutijasti brisloleji „Feal”-a.

Kompanija „Raynears” je od početka rada na konkursu učestvovala u odabiru fasadnih rešenja, što je dalo visok kvalitet samog izgleda objekta, a kolega Vladimir Kovačević je bio uključen od samom starta i njegova pomoć je bila izuzetna kod odabira najboljeg koncepta fasade. Naravno, zaslužne su i mnoge druge firme koje su učestvovale u izvođenju ovog objekta. Kompanija „Arhi bet” je pomogla u završnim radovima platoa oko zgrade. Sa takvim timom stručnjaka, laka je bila moja uloga kompozitora ovog arhitektonskog dela.

projekat: Palata VEGA IT Radnički / autor projekta: Lazar Kuzmanov, d.i.a. - KUZMANOV AND PARTNERS / foto: Relja Ivanić

projekat: Palata VEGA IT Radnički / autor projekta: Lazar Kuzmanov, d.i.a. – KUZMANOV AND PARTNERS / foto: Relja Ivanić

Epilog

Rekonstrukcija objekta Radničkog univerziteta je bila zahtevna, komplikovana i veliki građevinski poduhvat, pošto je postojeća zgrada još od požara, pre dvadesetak godina, bila klinički mrtva. Reanimacijom i oživljavanjem objekta, što je bio veliki arhitektonski izazov, dobili smo atraktivan izgled ovog graditeljskog simbola Novog Sada. Sa svedenom arhitekturom ostvaren je utisak elegancije PALATE VEGA IT RADNIČKI i na taj način i karakterom i jasnom estetikom ostvarena prepoznatljivost brenda koji gradi kompanija VEGA IT. A da zamisao autora bude realizovana, najzaslužniji je svakako menadžment kompanije VEGA IT, koji se trudio da ispoštuje sve arhitektonske ideje.

Na takav način saradnje sam izuzetno ponosan i zahvalan, a kao rezultat poštovanja prema arhitekturi od strane investitora, vidljiva je odlična realizacija zgrade koja će biti ponos nas Novosađana. Zgrada Radničkog univerziteta, koja sad nosi ime Palata VEGA IT, ponovo postaje simbol Grada Novog Sada! Drugim rečima, RADNIČKI PONOVO RADI!

Autor teksta: Lazar Kuzmanov, dipl.inž.arh. Kuzmanov and Partners