Mongeometrija 2023, deveta internacionalna konferencija koju organizuje Srpsko udruženje za geometriju i grafiku, uspeÅ”no je okupila struÄnjake iz celog sveta na Univerzitetu u Novom Sadu. Ova konferencija, koja povezuje institucije i pojedince iz oblasti geometrije, grafike, obrazovnih reformi i buduÄeg unapreÄenja obrazovanja, predstavila je mnoge teme u okviru nauke i umetnosti povezane sa geometrijom, grafikom i vizuelnom komunikacijom.
DomaÄin ovogodiÅ”njeg dogaÄaja bio je Fakultet tehniÄkih nauka Univerziteta u Novom Sadu u organizaciji Centra za digitalni dizajn, a konferencija je održana od 7. do 10. juna 2023. godine. Tokom Äetiri dana, uÄesnici su uživali u predavanjima i radionicama u kojima su prikazivana najnovija istraživanja u oblasti primene geometrije i novih digitalnih trendova u inženjerskim oblastima sa posebnim akcentom na arhitekturu i dizajn.
KljuÄna predavanja
Konferencija je ugostila dva istaknuta predavaÄa koji su podelili svoje struÄno znanje i perspektive sa uÄesnicima.
Fulvio Wirz, direktor u firmi Wirz Architects i lider programa MA za Arhitekturu i Urbanizam na Univerzitetu East London, izneo je inspirativnu perspektivu o neodreÄenosti savremene arhitekture. U svom predavanju, Wirz je istraživao ulogu digitalnog minimalizma i veÅ”taÄke inteligencije kao alata za demokratizaciju prostorne složenosti. Ukazao je na to da je od kraja devedesetih godina disciplina arhitekture svedoÄila nezapamÄenom evolucijom u metodama dizajna, jezicima prostora i materijalnim sistemima, veÄinom pokrenutim digitalnom i raÄunarskom revolucijom. MeÄutim, i pored ovog napretka, veliki deo izgraÄenog okruženja i dalje se dizajnira i izraÄuje prema modernistiÄkom obrascu i graÄevinskim metodama iz proÅ”log veka. Wirz je ukazao na paradoks u kome se arhitektura nalazi i izazove sa kojima se suoÄava. On je predložio da je, dok Äekamo da graÄevinska industrija potpuno omoguÄi digitalnu transformaciju, ciljana upotreba alata za raÄunarski dizajn u kombinaciji sa novim moguÄnostima koje pruža veÅ”taÄka inteligencija, put ka demokratizaciji ove discipline.
Kiumars Sharifmoghaddam, istraživaÄ na TehniÄkom Univerzitetu u BeÄu, održao je drugo predavanje na temu geometrije i arhitekture u kontekstu sklopivih i transformabilnih struktura. Sharifmoghaddam je podelio svoje istraživanje o Ävrsto-savijajuÄim cevastim strukturama koje su lake i robusne, sa specijalnim kinematiÄkim svojstvima. Ove strukture su od interesa za dizajnere, arhitekte i inženjere, a imaju jedan stepen slobode kretanja i druge moguÄe geometrijske karakteristike, kao Å”to je moguÄnost sklapanja, Äime postaju pogodne za primenu u kinetiÄkoj arhitekturi, prenosivim strukturama i, generalno, transformabilnom dizajnu.
Radionice
Tokom trajanja konferencije, održano je pet uzbudljivih radionica koje istražuju najnovije trendove u arhitekturi i dizajnu. Pažljivo Äemo istražiti svaku radionicu kako bismo bolje razumeli njihov sadržaj.
ProÅ”irena stvarnost u dizajnu aktivnih struktura. PredavaÄ: Marko VuÄiÄ, Fakultet tehniÄkih nauka Univerziteta u Novom Sadu
Aktivne strukture su postale sve popularnije zbog svoje efikasnosti i estetske privlaÄnosti. Radionica Marka VuÄiÄa se sastojala iz dva dela. U prvom delu, uÄesnici su nauÄili kako da dizajniraju kompleksne konstrukcije reÅ”etki koristeÄi parametre koje mogu da podeÅ”avaju u onlajn okruženju, Äak iako nisu imali prethodno znanje o konstrukcijama. U drugom delu su uvedeni alati za proÅ”irenu stvarnost, taÄnije aplikaciju Fologram na pametnim telefonima, kako bi olakÅ”ao izradu ovih struktura. Do kraja radionice, uÄesnici su proizveli makete prototipova reÅ”etki, prikazujuÄi potencijal proÅ”irene stvarnosti u ubrzanju složenih montažnih procesa.
Planiranje parametarske fasade uz upotrebu BIM-a. PredavaÄ: Marko LaziÄ, Fakultet tehniÄkih nauka Univerziteta u Novom Sadu
Parametarsko modelovanje informacija o zgradi (BIM) je revolucionarno uticalo na proces arhitektonskog dizajna pružajuÄi arhitektama alate za efikasno stvaranje složenih dizajna. Radionica Marka LaziÄa fokusirala se na parametarsko dizajniranje fasade uz pomoÄ BIM tehnologije, koristeÄi Autodesk Revit i dodatak Dynamo. Tokom jednog dana, uÄesnici su stekli praktiÄno iskustvo u modelovanju elemenata zid zavesa zgrade, manipulaciji parametrima putem atraktora i planiranju tih parametara. Na ovoj radionici arhitekte su upuÄene u veÅ”tine potrebne za efikasno projektovanje i planiranje složenih fasada, Å”to može da uÅ”tedi vreme i resurse gradnje.
Interaktivna vizualizacija: Imersivni vs. ne-imersivni sistemi. PredavaÄ: MiloÅ” ObradoviÄ, Fakultet tehniÄkih nauka Univerziteta u Novom Sadu
Virtualna stvarnost (VR) i interaktivna vizualizacija su otvorile nove moguÄnosti za arhitekte i dizajnere. Na radionici MiloÅ”a ObradoviÄa istražena je razlika izmeÄu imersivnih i ne-imersivnih sistema unutar Unreal Engine platforme. UÄesnici su se upuÅ”tali u razne aspekte razvoja interaktivnih scena u Unreal Engine, ukljuÄujuÄi VR i Å”ablone za prvu osobu, kao i optimizaciju 3D modela za ove scene. U praktiÄnom segmentu, prisutni su imali priliku da rade s VR opremom kako bi doživeli prirodu imersivnih i ne-imersivnih iskustava interaktivne vizualizacije, stekavÅ”i vredna saznanja o njihovoj primeni u arhitektonskom dizajnu.
Izrada zategnutih konstrukcija uz koriÅ”Äenje alatki za dinamiÄku relaksaciju. PredavaÄ: Jelena PepiÄ, Fakultet tehniÄkih nauka Univerziteta u Novom Sadu
U poslednjih nekoliko godina doÅ”lo je do obnavljanja interesovanja za zategnute konstrukcije zbog pristupaÄnije simulacije istih u digitalnom okruženju, ali joÅ” uvek postoji mnogo nepoznanica u pojednostavljenju procesa od ideje do izrade. Radionica Jelene PepiÄ imala je za cilj da argumentuje upotrebu empirijskog prikupljanja podataka putem eksperimentalnih fiziÄkih prototipova, a zatim prenoÅ”enje tog znanja u digitalno okruženje putem digitalnih alatki koristeÄi Rhino i Grasshopper. Do kraja radionice, uÄesnici su proizveli smanjeni fiziÄki prototip, prikazujuÄi potencijal digitalnog modela u olakÅ”anju procesa farbikacije složenih zategnutih struktura.
Adaptivna arhitektura ā UnapreÄivanje struktura pomoÄu senzora i arduino platforme. PredavaÄi: Zoran OtrupÄak i Aleksandar KrnjaiÄ (Delta Arh Lab)
Adaptivna arhitektura predstavlja buduÄnost, prilagoÄavajuÄi zgrade promenljivim potrebama stanara i okoline. Radionica Zorana OtrupÄaka i Aleksandra KrnjaiÄa fokusirala se na kreiranje interaktivne instalacije u obliku adaptivne strukture. UÄesnici su savladali proces dizajniranja prilagodljivih elemenata i struktura, pripremu za izradu, kao i programiranje Arduino koda za upravljanje senzorima. Na kraju radionice, uÄesnici su uspeÅ”no montirali i testirali instalaciju, stekavÅ”i dragoceno iskustvo u stvaranju adaptivnih arhitektonskih reÅ”enja.
Ove pet radionica na Univerzitetu u Novom Sadu pružaju arhitektama i dizajnerima jedinstvenu priliku da istraže najnovije tehnologije i metode u oblasti arhitekture.
Izložba
Konferencija se zavrÅ”ila izložbom studentskih radova i rezultata radionica, obeležavajuÄi uspeÅ”an skup posveÄen geometriji, grafici i vizuelnoj komunikaciji. Ova manifestacija ostavila je dubok utisak na uÄesnike i pružila platformu za dalji napredak u ovim oblastima. DogaÄaj je podržan od strane Ministarstva nauke, tehnoloÅ”kog razvoja i inovacija, kao i Pokrajinskog sekretarijata za visoko obrazovanje i nauÄnoistraživaÄku delatnost.
Faculty of Technical Sciences
University of Novi Sad
Department of Architecture
Trg Dositeja ObradoviÄa 6
21000 Novi Sad, Serbia
mongeometrija@gmail.com
www.mongeometrija2023.ftn.uns.ac.rs