Connect with us
Novosti

Moderne brvnare na planinama

Bilo da idete na Kopaonik, Zlatibor, Taru ili Goč, boravak u prirodi nudi nebrojene benefite za psihofizičko zdravlje. Za ljubitelje aktivnog odmora ne postoji bolja solucija od moderne brvnare smeštene u idiličnom planinskom predelu. Popularnost im je iz godine u godinu sve veća i veća, a prirodni materijali od kojih su izgrađene pružaju sjajnu izolaciju tokom hladnih zimskih noći. Ako ste brvnare zamišljali kao neugledne, trošne drvene kućice, prevarili ste se, jer njihov dizajn varira od jednostavnih koliba, pa do modernih, luksuznih vila sa bazenima i saunama. Ako vas zanima gde odsesti ove zime i odmoriti se od stresova savremenog života, nastavite da čitate.

Prednosti boravka u brvnari tokom zime

Puno je razloga zašto su brvnare idealan izbor za zimski odmor:

  • Ekološka održivost moderne brvnare – Jedna od ključnih stavki koje idu u korist brvnarama kao mestima za odmor je njihova ekološka održivost. Brvnare se, kao što znamo, prave od drveta, obnovljivog i biorazgradivog materijala. Drvo takođe ima i prirodna termalna svojstva koja pomažu pri očuvanju toplote. Savremenim brvnarama su na raspolaganju moderne tehnologije izolacije, ali i tradicionalne brvnare ne zaostaju na polju izolacije. Ukoliko ste ekolog u duši i stalo vam je do održivosti, brvnare su odličan izbor.
  • Prirodni ambijent – Savremene brvnare predstavljaju spoj šarmantne rustike sa modernim dizajnom. Ovo ih čini udobnim, estetski privlačnim i integrisanim s prirodom. Topla atmosfera koju brvnare emituju predstavlja savršen beg od brzine i haotičnosti života u gradu. Savremene brvnare često odlikuju veliki prozori sa terasama, koji pružaju pogled na divne krajolike i čine da prostorije budu okupane prirodnom svetlošću. Estetika brvnara često uključuje i otvorene planove; takve otvorene prostorije omogućuju bolji protok vazduha i svetlosti.
  • Mogućnost iznajmljivanja – Kako se često na skijanje i planinarenje ide u grupama, brvnare predstavljaju idealno rešenje. Zavisno od toga kolika je ekipa u pitanju, možete da iznajmite ceo prostor i da podelite troškove. Ovo brvnare čini daleko isplativijom opcijom od hotela.

Vrste brvnara u Srbiji

Širom Srbije se mogu naći različite vrste brvnara koje odražavaju tradicionalnu arhitekturu, ali i moderne trendove. Evo nekoliko tipičnih vrsta brvnara koje se često mogu videti na srpskim planinama:

  • Tradicionalne – Ono što prvo pomislite kad čujete reč ,,brvnara’’. Drvene, tradicionalnog izgleda, i s šarmom rustike, uglavnom su izolovane, u planinskim predelima, i savršeno su mesto za mir i opuštanje.
  • Montažne moderne brvnare – Ove brvnare se često grade koristeći moderne metode konstrukcije. Prednost im je što se brže montiraju, budući da se delovi proizvode unapred i transportuju na gradilište, a zadržavaju udobnost i prednosti tradicionalnih brvnara.
  • Eko-brvnare – Ove brvnare se fokusiraju na ekološku održivost. Koriste se materijali koji su prijateljski prema životnoj sredini, a često se uključuju i energetski efikasni elementi kao što su solarni paneli i moderni sistemi grejanja.
  • Rekreativne – Namenjene uglavnom za odmor i rekreaciju, ove brvnare mogu imati dodatke poput terasa, bazena ili prostora za roštilj kako bi se stvorilo opuštajuće okruženje.

Kako se brvnare grade?

Izrada brvnara, naročito onih savremenijih, je komplikovan proces, od planiranja i dizajniranja do izvođenja građevinskih radova. Pre svega jer je prvo potrebno naći adekvatno drvo. Tip drveta koji će se koristiti zavisi od podneblja i lokalne tradicije, a najčešće je to bor, jela, smreka ili hrast. Sa drveta se prvo oguli sva kora, nakon čega balvan ide na čišćenje, pa na sušenje. Sušenje je naročito važno kako bi se izbegle deformacije usled vlage. Balvani se potom seku na na krajevima, kako bi lepo nalegli jedni na druge na uglovima, a nakon što su zidovi gotovi, počinje se sa radom na krovu. Budući da je cela lepota ovih konstrukcija je to što se nalaze u ruralnim, planinskim predelima, maltene je nemoguće izgraditi ih na licu mesta. One se izrađuju na gradilištima, a onda u delovima dovoze na lokaciju.

Izrada modernih brvnara je utoliko komplikovanija jer često podrazumeva poduhvate poput izrade đakuzija, sauna, uvođenja pametnih kućnih sistema (daljinsko upravljanje osvetljenjem, temperaturom, roletnama), i slično. U dizajnu i konstrukciji ovakvih brvnara se koristi biomimikrija; oponašanjem prirodnih procesa i pojava se poboljšava energetska efikasnost i funkcionalnost konstrukcije.

Zaključak

Teško da postoji udobniji, savremeniji i ,,zeleniji’’ oblik smeštaja za zimske dane od stare dobre brvnare. Različiti tipovi omogućavaju da svako može da nađe smeštaj za odmor po svojoj meri, a takođe su finansijski isplativije od hotela. Brvnare neguju čoveka kao biće prirode, a takođe predstavljaju podršku lokalnim zajednicama, kojima je turizam glavni izvor prihoda. Sve u svemu, nadamo se da ćete, naoružani novim znanjima, izabrati najbolji mogući smeštaj za svoju sledeću skijašku ekspediciju!

Autor teksta: Nastasja Kerković