PodseÄanja radi, a kako smo veÄ predoÄili u tekstu ranije, ubrzan porast primene dizalica toplote zapoÄeo sedamdesetih godina proÅ”log veka, princip njihovog rada poznat je od poÄetka 19. veka. ZahvaljujuÄi razvoju novih tehnologija i novim tehniÄkim reÅ”enjima koja su omoguÄila poveÄanje efikasnosti, smanjenje dimenzija i mase, i primena dizalica toplote, u prvih dvadeset godina 21. veka sve je veÄa, pa se može ocekivati da Äe se u bliskoj buduÄnosti koristiti kao osnovni izvor toplote u veÄini niskotemperaturnih sistema grejanja.
Dizalice toplote se opremaju pokretnim ventilom, pa kondenzator postaje isparivaÄ, a isparivaÄ kondenzator.
IsparivaÄ
IsparivaÄ je deo rashladnog sistema (dizalica toplote ili rashladnog ureÄaja) u kojem dolazi do potpunog isparavanja radne materije, zahvaljujuÄi dovoÄenju toplote iz neposredne okoline (prostora ili medija). IsparivaÄ dizalice toplote je izmenjivaÄ toplote u kojem radni medij razmenjuje toplotu sa posrednim medijima (vodom, rasolinom, glikolnom smesom, vazduhom), pri Äemu se on hladi.
Razmena toplote
Rashladni uÄin isparivaÄa zavisi od ukupne povrÅ”ine za razmenu toplote, koeficijenta prolaza toplote izmenjivaÄa i razlici temperature posrednog medija i radne materije koja isparava. Ta bi razlika trebala biti Å”to manja (4ā8 Ā°C) pa pritisak isparavanja treba biti Å”to viÅ”i.
Proces u isparivaÄu poÄinje ulaskom radne materije koja je u stanju mokre pare, ponaÅ”a se kao smesa teÄnosti i pare. Zatim u isparivaÄu pri konstantnom pritisku (p) dolazi do isparavanja do granice zasiÄenja zbog dovoÄenja toplote iz neposredne okoline. Kako bi se osiguralo potpuno isparavanje radne materije, ona se pregrejava na temperaturu Ļ 1, koja je viÅ”a od temperature isparavanja. Time se onemoguÄava ulazak neisparenih delova radne materije u kompresor Å”to može uzrokovati hidrauliÄki udar i njegovo oÅ”teÄenje. Kod konstrukcije isparivaÄa postavlja se nekoliko zahteva. Najvažniji su Å”to manje, kompaktnije dimenzije, Å”to manji pad pritiska na strane posrednog medija i radne materije, te omoguÄavanje Å”to veÄe gustine toplotnog toka pri razmeni toplote.
Zavisno od konstrukcije dizalice toplote, odnosno toplotnog izvora koji se koristi, postoji viÅ”e konstrukcija isparivaÄa:
- IsparivaÄi za dizalice toplote sa tlom kao toplotnim izvorom (posredni medij) su rasoline ili glikolne smese:
ā¢ ploÄasti (kompaktnih dimenzija i najÄeÅ”Äi u primeni)
Ā Ā – sa cevnim snopom
Ā Ā – sa dvostrukom koaksijalnom cevi - IsparivaÄi za dizalice toplote sa podzemnom vodom kao toplotnim izvorom (posredni medij je voda):
Ā Ā – ploÄasti od nerÄajuÄeg Äelika
Ā Ā – sa dvostrukom koaksijalnom cevi od bakra ili legura bakra i nikla - IsparivaÄi za dizalice toplote sa tlom kao toplotnim izvorom i direktnim isparavanjem (ne koristi se posredni medij, veÄ se toplota razmenjuje direktno sa tlom)
- IsparivaÄi za dizalice toplote sa povrÅ”inskom vodom kao toplotnim izvorom (posredni medij je voda):
ā¢ PloÄasti - IsparivaÄi za dizalice toplote sa vazduhom kao toplotnim izvorom (posredni medij je vazduh);
Ā Ā – lamelasti, sa bakrenim cevima i lamelama (rebrima) od bakra ili aluminijuma
Ā Ā – sa cevnom zmijom.
Kompresor
Kompresor je deo rashladnog sistema (kompresione dizalice toplote ili rashladnog ureÄaja) u kojem se radnoj materiji u gasnom stanju dovoÄenjem energije (rada) poveÄava energetski nivo (pritisak i temperatura) Äime se omoguÄava njeno kruženje kroz rashladni sistem. Zadatak kompresora je da poveÄa temperaturu i pritisak radne materije na vrednost na kojoj se omoguÄava njena kondenzacija na temperaturi koja je viÅ”a od temperature ogrevnog medija. Kompresor mora omoguÄiti komprimiranje celokupne radne materije iz isparivaÄa.
Zavisno od naÄina na koji se izvodi komprimovanje postoji nekoliko tipova kompresora:
- klipni kompresor
- vijÄani kompresor
- spiralni (eng. scroll) kompresor
- turbokompresor
Zavisno od naÄina ugradnje pogonskog motora, kompresori mogu biti:
- otvoreni
- poluhermetiÄki
- hermetiÄki
Kod dizalica toplote uglavnom se koriste klipni i spiralni kompresori.
Klipni kompresori
Klipni kompresori komprimuju radnu materiju u cilindru naizmeniÄnim pomeranjem klipa iz donje u gornju mrtvu taÄku. OdreÄena koliÄina radne materije u cilindar ulazi dok je klip u donjoj, a iz njega izlazi kada je u gornjoj mrtvoj taÄki, pri Äemu se on pomera pomoÄu kolenastog vratila. Kod dizalica toplote najÄeÅ”Äe se koriste hermetiÄki klipni kompresori. Osnovne prednosti su pouzdana, proverena konstrukcija i niska cena. Nedostaci su pulsirajuÄi pogon, relativno buÄan rad.
Kondenzator
Kondenzator je deo rashladnog sistema (dizalice toplote ili rashladnog ureÄaja) u kojem dolazi do kondenzacije (uteÄnjavanja) radne materije, zahvaljujuÄi predaji toplote neposrednoj okolini (prostoru ili mediju). Kondenzator dizalice toplote je razmenjivaÄ toplote u kome radna materija razmenjuje toplotu sa ogrevnim medijumom sistema grejanja (vodom, vazduhom i sl.) koji se pri tome zagreva. Zbog toga je njegov zadatak predaja toplote ogrevnom mediju sistema grejanja.
Razmena toplote u kondenzatoru opisuje se sledeÄom jednaÄinom:
Proces u kondenzatoru poÄinje ulaskom radne materije koja je u gasovitom stanju. Radna materija se prvo hladi na temperaturi kondenzacije, zatim kondenzuje (uteÄnjuje se) na konstantnoj temperaturi, pritisku, pri Äemu se toplota predaje neposrednom okruženju. Pre ulaska u ekspanzioni ventil radna materija se dodatno pothlaÄuje na temperaturi pothlaÄivanja. Kondenzator se može podeliti na tri zone, zavisno od procesa koji se u njemu odvijaju: zona pregrejavanja, kondenzacija i pothlaÄivanje.
Toplotni uÄin kondenzatora zavisi od ukupne povrÅ”ine za razmenu toplote, koeficijenta prolaza toplote razmenjivaÄa, te razlici temperature radne materije koja kondenzuje i ogrevnog medija.
Ta razlika zavisi od ogrevnog medija i uobiÄajeno iznosi:
- za vodu; 5-10 Ā°C
- za vazduh; 10-15 Ā°C
Kod konstrukcije kondenzatora postavlja se nekoliko osnovnih zahteva koji su gotovo isti kao i za isparivaÄe: Å”to manje i kompaktnije dimenzije, Å”to manji pad pritiska na strani ogrevnog medija i radne materije i omoguÄavanje Å”to veÄe gustine toplotnog toka pri razmeni toplote.
Zavisno od vrste ogrevnog medija postoje dve konstrukcije kondenzatora dizalice toplote.
- vodom hlaÄeni, kada se kao ogrevni medij koristi voda (za sisteme toplovodnog grejanja, priprema PTV-a)
- vazduhom hlaÄeni, kada se kao ogrevni medij koristi vazduh (za sisteme toplovazduÅ”nog grejanja, ventilacije i klimatizacije)
Ekspanzioni ventil
Ekspanzioni (priguÅ”ni ventil) je deo rashladnog sistema (dizalice toplote) ili rashladnog ureÄaja u kome se radnoj materiji u teÄnom stanju snižava energetski nivo (temperatura i pritisak). Zadatak ekspanzionog ventila je da snizi temperaturu i pritisak radne materije na vrednost na kojoj se omoguÄava njeno isparavanje, na temperaturi koja je niža od temperature posrednog medija.
Proces u ekspanzionom ventilu poÄinje ulaskom radne materije koja je potpuno u teÄnom stanju, a Äesto i pothlaÄena. Nakon toga ekspandira, uz snižavanje temperature i pritiska do vrednosti temperature i pritiska isparavanja sa kojima ulazi u isparivaÄ, pri Äemu delimiÄno isparava. Istovremeno se prilagoÄava zapreminski protok radne materije potrebnom rashladnom uÄinu isparivaÄa.
Danas se koriste najÄeÅ”Äe tri konstrukcije ekspanzionih ventila:
- jednostavna kapilarna cev,
- termostatski ekspanzioni (termoekspanzioni ventil),
- ekspanzioni ventil sa elektronskim upravljanjem.
Autori teksta: Prof. dr Dragan Å kobalj, Ž. ÄokiÄ, dipl.ing.