U svetu koji se suočava s ekološkim izazovima nova publikacija „Cirkularna ekonomija u građevinarstvu – izazovi, prilike i odgovornosti“ donosi ključne uvide i konkretne strategije za prepoznavanje i implementaciju održivih praksi u građevinskoj industriji.
U Republici Srbiji, koordinirani od strane renomiranog stručnjaka i predsednika Srpske Asocijacije za rušenje, dekontaminaciju i reciklažu Dejana Bojovića, na prevodu i štampi publikacije angažovano je više saradnika: Slobodankа Grubić, profesorka engleskog jezika i književnosti je prevodila publikaciju sa engleskog na srpski jezik, Jovanka Dakić dipl. inž. tehnologije doprinela je savetima za usaglašavanje prevoda u stručnom pogledu i koordinacije radnog tima za prevođenje i obradu sadržaja publikacije, Petar Dakić je pružio tehničku podršku, Marko Adamović izradio grafčka rešenja i pripremu za štampu, Zoran Vujić sa svojim timom na čelu sa Ivonom Stoiljković mast.ing. pomogli su u realizaciji ovog projekta, a kompanije VML JET i TSM Property obezbedile da udžbenik ugleda svetlost dana u Republici Srbiji i ujedno promoviše rad Srpske asocijacije za rušenje, dekontaminaciju i reciklažu.
Publikacija ne samo da osvetljava izazove sa kojima se suočava građevinska industrija, već nudi i konkretne odgovore na pitanja kako preći sa linearne na cirkularnu ekonomiju, u građevinskom sektoru koji je odgovoran za značajan deo globalnih emisija CO2 i generisanje otpada.
O značaju publikacije koja ima za cilj da pomno približi terminologiju i sistematizaciju industrije ka novim Direktivama govori i podrška DG Grow evropske komisije za podršku malim i srednjim preduzećima u razvoju.
Sektor za građevinarstvo u okviru Komisije vodi Fulvia Raffaeli koja ističe pravovremenost u prihvatanju cirkularne ekonomije u ovoj industriji.
U skladu sa Strategijom industrije EU, Komisija trenutno radi na razvoju puta tranzicije, u procesu su-kreacije sa industrijom, zainteresovanim stranama i državama članicama.
Učinak industrije na putu tranzicije će omogućiti razumevanje obima, troškova, dugoročnih koristi i uslova za akcije koje su potrebne za zelene i digitalne tranzicije, što će dovesti do ostvarivog plana.
Za pripremu i rad na ovakvoj publikaciji nije se bilo lako odlučiti, ali je bio neophodan za sve iz građevinskog sektora, pre svega jer je Srbiji neophodna dodatna edukacija u vezi sa aktuelnim pitanjima iz predmetne oblasti.
“Ekosistem građevinske industrije doprinosi gotovo 10 % dodate vrednosti EU i zapošljava oko 25 miliona ljudi u više od 5 miliona kompanija. Ekonomski značaj građevinskog ekosistema je neosporan. Istovremeno, znamo da građevinarstvo ima veliki uticaj na životnu sredinu, pošto koristi oko polovinu resursa koje Evropa ekstrahuje i generiše više od trećinu otpada. Aktivnosti u građenju takođe su odgovorne za emisiju gasova sa efektom staklene bašte tokom životnog ciklusa radova“, ističe Fulvia Raffaeli
Stoga, knjiga se bavi istraživanjem uloge građevinske industrije u prelasku ka cirkularnoj ekonomiji, dok istovremeno razmatra relevantne evropske zakonodavne okvire, strategijama EU i UN ciljevima održivog razvoja, ali i svakodnevnim dilemama izvođača, dekontaminatora i reciklera.
Kroz ovu knjigu, srpski čitaoci dobijaju uvid u tekuće promene koje se dešavaju u Evropi, ali i konkretne smernice za primenu cirkularnih principa u praksi, što je ključno za unapređenje industrije u Srbiji.
“Prevod je jasan, jezički umeren i pojmovno odgovoran. Ono što posebno vredi istaći jeste da prevodilac nije bio pasivan posrednik, već tumač konteksta, čuvajući preciznost tehničkog jezika, a istovremeno održavajući čitljivost i jasnoću. Pojmovi poput upcycling, EPR, hijerarhija upravljanja otpadom, životni ciklus proizvoda preneseni su pažljivo, uz terminološku doslednost i bez žrtvovanja smisla“, istakao je dr Miodrag Zečević
Ništa manje nije se ni očekivalo da proizađe iz pera ovog renomiranog stručnjaka. Kao što je poznato Dejan Bojović se kroz predan rad u Srpskoj Asocijaciji za rušenje, dekontaminaciju i reciklažu zalaže za edukaciju kako državnih službenika, tako i pojedinaca i preduzeća koji su deo građevinskog sektora. Stoga je ova publikacija svojevrstan rezultat dugogodišnjeg predanog istraživanja i posvećenosti autora.
“Ona nije samo stručni dokument — ona je platforma za dijalog između politike, industrije i obrazovanja“, naglašava dr Miodrag Zečević
DG Grow komisija nastavlja da radi sa industrijom, uključujući Evropsku i Srpsku Asocijaciju za rušenje, kako bi se osiguralo da ubrzanje proizvodnje u građevinskom sektoru bude praćeno većim prihvatanjem cirkularnosti radi minimiziranja otpada.
„Računamo na obostranu kontinuiranu podršku u cilju ostvarivanja da dvostruka zelena i digitalna tranzicija postane stvarnost“, ističe Fulvia.
Što dalje naglašava važnost publikacije koja doprinosi edukaciji svih relevantnih aktera u lancu cirkularnosti građevinskog sektora.
Kroz ovakve pristupe, građevinska industrija može postati ključni faktor u ostvarivanju ciljeva održivog razvoja, što je od vitalnog značaja za Srbiju i region, te se zahvaljujući njoj otvara svojevrstan prostor za edukaciju stručnjaka, studenata i donosilaca odluka u Srbiji.
Evropska komisija i mnoge evropske organizacije, uključujući Evropsku asocijaciju za rušenje, prepoznale su potrebu za dvostrukom zelenom i digitalnom tranzicijom u građevinskoj industriji. U ovoj knjizi, čitaoci će saznati kako politički okvir i zakonodavne promene utiču na industriju i kako se očekuje da se građevinske aktivnosti prilagode novim ekološkim zahtevima.
Važno je napomenuti i to da knjiga „Cirkularna ekonomija u građevinarstvu – izazovi, prilike i odgovornosti“ nije namenjena samo stručnjacima iz građevinske industrije, nego i svima onima koji žele da razumeju ključne principe cirkularne ekonomije.
Kao važan resurs, ona postavlja temelje za promenu u industriji, koja mora da odgovori na ekološke izazove i ekonomske prilike koje nudi cirkularna ekonomija.
“Zato ovaj prevod ne treba čitati kao završetak jednog rada, već kao početak jedne odgovornosti“, dr Miodrag Zečević