Connect with us
Energetska efikasnost

Zgrada koja omogućava korisnicima da aktivno doprinose kvalitetu životne sredine

 Novosadski objekat F57

U januaru 2019. godine useljen je novi stambeni objekat kompanije Erker Inženjering, u okviru kog je prvi put u potpunosti implementiran Zeleni koncept stanovanja. Objekat u Futoškoj 57 je još jedan u nizu objekata koje je projektovao novosadski arhitekta Lazar Kuzmanov, vlasnik arhitektonskog biroa Kuzmanov&partners i dobitnik nagrade „Đorđe Tabaković” za 2019. godinu.

Vođen idejom da kupcima stanova, pored kvalitetnog životnog prostora, pruži i dodatnu vrednost u pogledu kvaliteta života u gradu, investitor Erker Inženjering je sa timom saradnika osmislio novi koncept generalno primenjiv i na druge stambene objekte. Zeleni koncept stanovanja omogućava stanarima da budu aktivni učesnici u procesu očuvanja životne sredine.

Uzevši u obzir trenutno najveće izazove sa kojima se stanovnici Novog Sada susreću, stručni tim je postavio sistem koji nudi rešenje na nivou pojedinačnih objekata i to u tri prioritetne kategorije.

Koncept zelenog stanovanja - osnovni segmenti

Koncept zelenog stanovanja – osnovni segmenti

U tom smislu, Zeleni koncept stanovanja na svom, mikro nivou nudi odgovor na sledeća pitanja:

  1. Količina otpada koji završi na deponijama
  2. Nivo buke i zagađenosti vazduha
  3. Visoke temperature leti i česte poplave na ulicama

1. EKO PUNKT

SISTEM PRIMARNE SELEKCIJE OTPADA

Sistem primarne selekcije otpada

Sistem primarne selekcije otpada

U okviru suterenskih prostorija opremljen je poseban deo namenjen primarnoj selekciji pet ambalaže, papira i limenki. Sakupljenu sirovinu iz objekta preuzimaju privatne firme, te odnose na reciklažu, a na račun stanara uplaćuju novac koji je dalje moguće koristiti za održavanje i unapređenje objekta u kom žive.

OUTDOOR EKO PUNKT

Mini objekat za odlaganje papirne i pet ambalaže kao i korišćenog ulja, sa formiranim zelenim krovom. Objekat se predviđa u obezbeđenom dvorištu i ima edukativni karakter.

INDOOR EKO PUNKT

Ukoliko nije moguće postaviti EKO PUNKT u dvorištu, predlaže se postavljanje odeljaka za selekciju u okviru zajedničkih prostorija, koje su lako dostupne kako stanarima tako i fimama koje će odnositi otpad.

2. ZELENE TERASE

Po obodu objekta u okviru terasa formirane su žardinjere sa automatizovanim zalivnim sistemom i biljkama koje su prethodno pažljivo odabrane prema stranama sveta. Zelene terase predstavljaju i najavu naprednog sistema zelenih zidova, jednog od najznačajnijih elemenata zelene infrastrukture u zelenim gradovima Evrope. U unutrašnjoj, ulaznoj zoni objekta postavljen je i reprezentativni uzorak zelenog zida.

Zelene terase na stambenim objektima

Zelene terase na stambenim objektima

PREDVIĐENO REŠENJE OMOGUĆAVA AUTOMATIZOVANO ODRŽAVANJE BILJAKA:

  • prethodno definisane biljke
  • sistem za navodnjavanje sa senzorima vlage

3. ZELENI KROV

Osnovna podela:

  • INTENZIVNI KROV
  • EKSTEZIVNI KROV

Na poslednjem nivou objekta nalaze se zelene oaze u okviru kojih je i prostor namenjen svim stanarima – zajednički zeleni krov. Na ovom konkretnom objektu izveden je intenzivni zeleni krov koji po svojim karakteristikama pruža veliki broj benefita, kako korisnicima objekta, tako i neposrednom okruženju u kom se nalazi.

Generalno gledano, najznačajniji uticaj zelenih krovova ogleda se u velikoj moći upijanja atmosferske vode, pozitivnom uticaju na urbana toplotna ostrva sa značajnim smanjenjem temperature na krovnim površinama, pozitivnom uticaju na biodiverzitet u gradovima, pri čemu se niz benefita dalje samo nastavlja. Zeleni krovovi su jedan od najuticajnijih alata u procesu transformacije gradova današnjice.

Intenzivni zeleni krov Erker Inženjering, stambeni objekat u Futoškoj 57, Novi Sad Foto: Rale Zekić

Intenzivni zeleni krov Erker Inženjering, stambeni objekat u Futoškoj 57, Novi Sad Foto: Rale Zekić

Zeleni koncept stanovanja je osmišljen kao skup rešenja koje je moguće implementirati kako u novim, tako i u okviru postojećih stambenih objekata, a povećanjem broja reprezentativnih primera u značajnoj meri se multiplicira pozitivan uticaj i na grad. To je ujedno i težnja investitora, da nadalje inspiriše i druge na preispitivanje pristupa u domenu u kom ostvaruju tako značajan uticaj, kao što je to razvoj grada.

Intenzivni zeleni krov Erker Inženjering, stambeni objekat u Futoškoj 57, Novi Sad Foto: Rale Zekić

Intenzivni zeleni krov Erker Inženjering, stambeni objekat u Futoškoj 57, Novi Sad Foto: Rale Zekić

Čak iako samo grubo pristupimo temi, vrlo brzo ćemo doći do zaključka da su kontekst kvaliteta vazduha, urbanih toplotnih ostrva ili sve učestalijih poplava u gradovima, međusobno u direktnoj vezi, te uticajem na bilo koji od segmenata pokrećemo mogućnost definisanja rešenja i u okviru ostalih oblasti, imajući u vidu da je sistemska promena svakako cilj. Dok govorimo o urbanim sistemima, u ovom momentu je možda najvažnije i insistirati na činjenici da količina otpada koja završi na deponijama direktno utiče na formiranje gasova staklene bašte. Svesno ili ne, svakodnevnim izborima, količinom smeća koje ostavljamo za sobom, ali i novim idejama i rešenjima, budućnost kreiramo svi.

Intenzivni zeleni krov Erker Inženjering, stambeni objekat u Futoškoj 57, Novi Sad Foto: Rale Zekić

Intenzivni zeleni krov Erker Inženjering, stambeni objekat u Futoškoj 57, Novi Sad Foto: Rale Zekić

Implementacijom Zelenog koncepta stanovanja, investitor Erker Inženjering nas podseća i da promena sistema počinje promenom pojedinca!

Autor teksta: Danica Laćarac, Project Manager, National Green Roof Association Serbia

Nacionalna asocijacija Zelenih krovova Srbije logo

Bulevar Oslobođenja 66b, 21000 Novi Sad
Tel: +381 (0)21 654 63 39
Tel: +381 (0)63 521 818
info@nazk.org
www.nazk.org