Connect with us
Promo

Stiropor je održiva termička izolacija

„Kada je reč o uštedi energetskih troškova i o smanjenju emisije ugljen-dioksida (CO2) u građevinarstvu, ekspandirani polistiren (EPS) tj. stiropor je u visokogradnji nezaobilazan faktor. To je građevinski materijal kojeg 98% čini vazduh. On omogućava uštedu resursa, podložan je reciklaži, a na samom gradilištu nudi obilje prednosti i pogodnosti“ – govori se, između ostalog, u analitičnom tekstu kojeg je Austrotherm d.o.o. prezentovao u jednom od prethodnih brojeva kompanijskog magazina „AUSTROtimes“. 

Poslednjih decenija smo svedoci drastičnih pogoršanja klimatske situacije širom planete. Štete koje čovečanstvo trpi zbog toga jednostavno moraju pod hitno da se umanje i ograniče. Pogotovo emisije štetnih gasova (CO2), kao posledica sagorevanja fosilnih sirovina, trebalo bi da budu redukovane. Pri zagrevanju i hlađenju građevinskih objekata može se u tom smislu puno toga pozitivnog postići. Termička izolacija tu ima najveći prioritet, a stiropor (EPS) je po svojim karakteristikama kao stvoren da oblikuje buduće trendove.

Ekspandirani polistiren (EPS) je danas termoizolacioni materijal sa najčešćom primenom u svetu, ali je i u potpunosti okrenut ka budućnosti – regionalno je svuda prisutan tj. raspoloživ, štedi vredne prirodne resurse, iskazuje izvanredan ekološki bilans, a to isto važi i za koncept recikliranja. Objektivno možemo da zaključimo da se radi o materijalu kojeg se čovečanstvo danas ne može odreći kada se govori o postizanju ekoloških ciljeva.

Austrotherm EPS AF PLUS - fasadni stiropor sa primesama grafita

Austrotherm EPS AF PLUS – fasadni stiropor sa primesama grafita / foto: Austrotherm d.o.o.

Sjajan ekološki bilans kroz 98% vazduha

Stiropor jeste veštački (plastičan) materijal, ali bez obzira na to on poseduje strukturu (ćelijski sadržaj) koja mu omogućava da sa svakim litrom sirove nafte, neophodnim za njegov nastanak, mogu da se uštede i do 200 litara te iste nafte koja bi se, bez stiropora kao termoizolacionog materijala, potrošili na zagrevanje ili hlađenje građevinskog objekta.

Ekološki najbolja pločasta izolacija

Nemački Institut za energetsko istraživanje i za istraživanje životne sredine iz grada Hajdelberga („IFEU“ – Institut für Energie – und Umweltforschung / Heidelberg) je, u saradnji sa udruženjem „Verein natureplus e.V.“, sproveo jednu naučnu studiju sa tematskim naslovom „Celokupno vrednovanje različitih termoizolacionih alternativa“. U toj studiji su transparentno upoređeni ekološki bilansi različitih termoizolacionih materijala. Vrednovani su uobičajeni materijali, na bazi mineralnih, održivih i sintetičkih sirovina. U „pluseve“ (prednosti) su se računale i mogućnosti reciklaže ovih materijala u druge proizvode, odnosno njihovo „vraćanje“ u kontinuirani proizvodni proces. Rezultat: Kada su u pitanju oni delovi građevinskih konstrukcija u kojima je moguće postaviti samo pločastu termičku izolaciju, najbolji rezultat pokazuje EPS (stiropor)! Preduslov za ovo je da se stiropor reciklira, kao takav vrati u proizvodnju i da se potom, posledično i u značajnoj meri umanji potreba za novom EPS-sirovinom.

1 m2 izolacije fasade štedi 24kg CO2 godisnje dok jedno drvo vezuje 12kg CO2 godišnje

Mehanički i fizički reciklažan

Stiropor ima jedan sjajan reciklažan koncept koji glasi otprilike ovako: Ugrađeni materijal je sirovina za budućnost. I dok drugi materijali bivaju termički reciklirani i dopremljeni na deponije, za EPS postoje dva dobra reciklažna puta:

  • mehaničko recikliranje, koje predstavlja klasičnu metodu po kojoj se otpad iz EPS-a najpre samelje u granulat, da bi se zatim koristio ili za nastajanje novih termoizolacionih ploča, kao dodatni materijal u tzv. lakom „stiropor-betonu“ ili kao ispunjivač pora u ciglarstvu kao proizvodnoj grani,
  • fizičko recikliranje, koje predstavlja inovativnu metodu – otpad iz stiropora se rastvori, a dobija se polimer za nove proizvode, što predstavlja mogućnost okrenutu ka budućnosti, pošto to što iz ovog procesa proistekne ima istovetan, visok kvalitet kao i novoproizvedeni stiropor.
Ploča sivog stiropora sa primesama grafita je za 20% bolji termoizolator nego klasična bela ploča stiropora istovetne debljine

Ploča sivog stiropora sa primesama grafita je za 20% bolji termoizolator nego klasična bela ploča stiropora istovetne debljine / foto: Austrotherm d.o.o.

EPS ima mnoge prednosti!

  • Studija pokazuje: EPS je u ekološkom smislu najbolja pločasta termoizolacija!
  • Izvanredne termoizolacione karakteristike: EPS PLUS (stiropor sa grafitom) na primer je čak 24 puta bolji „termoizolator“ nego puna cigla.
  • Dugovečnost materijala: Termoizolacioni učinak EPS-a je onoliko dug koliko i životni vek građevinskog objekta na kojem je taj stiropor ugrađen.
  • EPS-ploča je veoma lagana: Ploča debljine 20cm je teška tek negde oko 1,5 kg.
  • Nepostojanje prašine niti izdvojenih vlakana: Ovo garantuje brzo i čisto isecanje i ukrajanje na gradilištu
  • EPS je potpuno neupitan i nesporan u zdravstvenom smislu.
  • Regionalno raspoloživ materijal: Zbog kratkih transportnih puteva od fabrika do lokacija isporuke i ugradnje, stiropor ostvaruje još više ušteda kada je u pitanju, za očuvanje životne sredine, CO2 štetna emisija.
  • Mogućnost recikliranja i ponovne upotrebe čini stiropor izuzetno održivim termoizolacionim materijalom.

AUSTROTHERM d.o.o. predstavništvo za Beograd (kancelarija za marketinško-tehničku podršku)
Arčibalda Rajsa 27, 11030 Beograd
T. +381 11 2369 280
office-beograd@austrotherm.rs
www.austrotherm.rs