Connect with us
Promo

Prednosti ugradnje akumulacionog rezervoara sa kotlovima na biomasu

U današnjem svetu, koji sve više teži održivim energetskim rešenjima, ugradnja akumulacionog rezervoara tipa CAS, CAS-S, CAS-B i CAS-BS sa kotlovima na biomasu predstavlja ključnu inovaciju u energetskom sektoru za domaćinstva, poslovne zgrade i centralne toplotne sisteme. Ovi rezervoari nude brojne prednosti i koristi koje se kreću od uštede energije do povećane efikasnosti i smanjenja troškova.

Povećana efikasnost i bolje korišćenje kotlova na biomasu

Jedna od glavnih prednosti ugradnje akumulacionog rezervoara pored kotlova na biomasu je povećana efikasnost kotlova, odnosno bolje iskorišćenje samog goriva. Uobičajeno je da se sistemi grejanja na biomasu, posebno na čvrsto gorivo, koriste periodično, a da se biomasa sagoreva u određenim vremenskim intervalima, kada je potrebno grejanje. Međutim, bez akumulacije ovi sistemi mogu biti manje efikasni, jer kada termostat isključi grejanje, a u kotlu još ima goriva, ono se ne koristi optimalno. Ugradnjom akumulacionog rezervoara, višak energije proizveden tokom sagorevanja goriva može se uskladištiti za kasniju upotrebu, dok kotao radi sa maksimalnom efikasnošću. Ovo je posebno korisno u slučajevima kada je potrošnja energije promenljiva, što je skoro uvek slučaj sa sistemima za grejanje kuće.

Kotao na biomasu za grejanje od kompanije Centrometal

foto: Centrometal

Fleksibilnost u korišćenju uskladištene energije omogućava prilagođavanje potrebama korisnika, što rezultira efikasnijim i ekonomski isplativijim sistemima grejanja. Takođe, akumulacioni rezervoar eliminiše jednu od veoma čestih negativnih strana sistema grejanja, a to je predimenzionisanje kotla. Ugradnjom akumulacionog rezervoara odgovarajuće veličine, i kotao i sistem grejanja rade optimalno, odnosno efikasno, bez obzira na instaliranu veličinu kotla. Veličine rezervoara zavise od vrste goriva i veličine ložišta kotla.

Za drva, klasično sagorevanje, potrebno je: minimalno 30 litara po kW snage kotla, za pirolitičke kotlove minimalno 50 litara po kW, za kotlove na drvenu sečku minimalno 12 litara po kW, a za kotlove na pelet minimalno 10 litara po kW zapremine rezervoara.

Smanjenje troškova i zaštita životne sredine

Jedna od ključnih prednosti ugradnje akumulacionog rezervoara sa kotlovima na biomasu je smanjenje troškova. Korišćenje uskladištene energije omogućava optimizaciju korišćenja biomase, što rezultira manjim potrebama za dopunom goriva i smanjenjem operativnih troškova. Pored toga, smanjenje potrošnje energije dovodi do manjeg uticaja na životnu sredinu, smanjenja emisije gasova staklene bašte i negativnih ekoloških posledica.

Ugradnja rezervoara je posebno važna u centralnim toplotnim sistemima gde se energija distribuira na više lokacija veličine od 10.000 do 200.000 litara ili po potrebi

foto: Centrometal

Optimizacija sistema centralnog grejanja

Ugradnja rezervoara je posebno važna u centralnim toplotnim sistemima gde se energija distribuira na više lokacija. Korišćenjem velikih rezervoara (10.000 do 200.000 litara ili po potrebi) moguće je bolje koordinirati proizvodnju i potrošnju energije na različitim lokacijama, što rezultira optimizovanijim radom sistema i boljim korišćenjem raspoloživih resursa.

Zaključak

Ukratko, ugradnja dobro dimenzionisanih akumulacionih rezervoara sa kotlovima na biomasu donosi brojne prednosti i koristi kako za domaćinstva tako i za poslovne zgrade i centralne toplotne sisteme. Povećana efikasnost, smanjenje troškova i zaštita životne sredine samo su neki od razloga zašto je ovo energetsko rešenje postalo nezamenljivo u savremenim sistemima grejanja i hlađenja. Na kraju krajeva, ulaganje u rezervoare za skladištenje je pametan korak ka energetski održivoj budućnosti.

Centrometal logo

Centrometal d.o.o.
Glavna 12, 40306 Macinec, Hrvatska
www.centrometal.hr

Predstavnik za Srbiju

Etaž logo

ETAŽ d.o.o.
Šumatovačka 2, 11224 Vrčin
T. +381 11 6100 200
office@etaz.co.rs
www.etaz.rs