*Dobitnik Češke nagrade za arhitekturu 2023
Studio: EHL & KOUMAR ARHITEKTE
Autor: Lukaš Ehl, Tomaš Koumar, Ladislav Dvorak, Ladislav Šašek
Lokacija projekta: Litomišl, Češka Republika
Godine izvođenja projekta: 2016-2021
Godina završetka projekta: 2022.
Klijent: grad Litomišl
Fotograf: Tomaš Souček
Nova pešačka pasarela sa liftom, koji zamenjuje originalni nadvožnjak iz 1981. godine, pruža pristup bez barijera pešacima od Gradske uprave do centra grada i poboljšava put preko prometne magistrale I/35.
Suptilna čelična konstrukcija podržana je masivnim stubovima od betona. Kula sa liftom smeštena je na osi originalnog stepeništa prema istorijskom centru i podržava konstrukciju mosta. Kula stvara novi orijentir vidljiv duž ulice Ropkova sa trga. Centralni stub se nastavlja u novom betonskom stepeništu usmerenom ka stazi do Smetanovog doma. Na zapadnom prilazu, most se oslanja na potporni zid postojećeg nasipa.
- Pasarela u Litomišlu prikaz sa strane / Foto: Tomaš Souček
- Pasarela u Litomišlu prikaz sa strane / Foto: Tomaš Souček
Strukturni sistem varene čelične konstrukcije mosta je kontinualna greda sa dva raspona i konzolnim krajevima. Nadkonstrukcija mosta sastoji se od dva glavna Vierendeel nosača povezana poprečnim gredama.
Ponavljanjem poprečnog preseka u longitudinalnom pravcu formira se prostoran 3D Vierendeel nosač sa ortotropnom pločom i krovom. Prostorni modul dimenzija 3,07 x 3,07 x 3,07 m ponavlja se u armirano betonskim konstrukcijama.
Jednostavan karakter konstrukcije oživljen je grafikama Ivane Šramkove na ulazima lifta i zadnjem zidu lift kule.
Preciznost ivica nosača i ukupna geometrija postignuta je upotrebom HEB greda i zavarenih ploča u poprečnom preseku 220 x 220 mm.
Zahvaljujući odabranoj konstrukciji, pasarela pruža zaštitu od lošeg vremena i nudi atraktivan pogled između krošnji drveća preko reke Loučna.
Pasarela ima ogradu od nerđajućeg čeličnog mrežastog platna i okruglih drški. Osvetljenje pojačava kontrast između lagane čelične konstrukcije i betona.
Ocena žirija Češke nagrade za arhitekturu
Dobar most je poput dobrog dela u surovom svetu, altruistička investicija u javni prostor, način povezivanja ljudi i mesta, dizajniran tako da je prijatan za doživljaj i gledanje. Nova pasarela u Litomišlu upravo je to: potpuno ubedljiva sinteza arhitekture, inženjeringa i urbanizma, koji povezuje dva dela grada, kao savremena verzija Karlovog mosta u Pragu. U klasičnim urbanim terminima, formira decumanus do Smetanovog trga, kardinalni deo grada ili glavni trg.
Most na Litomišlu kombinuje betonski toranj, koji se uklapa i odzvanja baroknim tornjem koji definiše centar grada, sa čeličnom Vierendeel konstrukcijom. Ova dva elementa igraju se jedan s drugim poput skulpturalnih objekata velikih razmera.
Strukturni zahtev za balansiranje glavnog raspona mosta rezultira savršeno pozicioniranom tačkom za prosmatranje koja se prostire preko obale reke Loučna. Dodati su i neki pažljivo odabrani detalji: svetlosni otvor u tornju lifta i kaligrafski ukrasi lokalnog umetnika na prilazima.
Ni hvalisav ni povučen, pasarela je upravo ono što je potrebno na ovom preciznom mestu i ne izaziva ni pitanja ni nejasna preispitivanja namere. Jednostavno, nema tu ničega više, što je retka osobina u današnje vreme.
Ipak, most nije izgrađen u vakuumu. Naprotiv, rezultat je političkog i vizionarskog kontinuiteta ovog malog grada. U Litomišlu se trenutni i bivši gradonačelnici redovno sastaju sa dugogodišnjim gradskim arhitektom i zajedno razmatraju strategije za grad svakog meseca. To je jedan od razloga zašto Litomišl gaji bogatu kolekciju značajne savremene arhitekture.
O studiju / autoru
Arhitektonski studio, vođen arhitektama Lukašem Ehlom i Tomašem Koumarom, osnovan je 2015. godine kao transformacija arhitekata Šramkove. Profesorica Alena Šramkova nastavila je saradnju na nekim projektima studija.
Arhitekti naglašavaju velikodušnost, karakterističan karakter i dostojanstvo zgrade u njenom okruženju. Radom sa jasnom unutrašnjom logikom i proverenim materijalima, teže ka bezvremenskoj trajnosti. Preferiraju jednostavne, konceptualne dizajne sa ekonomičnim operativnim troškovima za korisnike. Dugo se zalažu za integraciju umetnosti u javni prostor.
- Prikaz pešačke pasarele u Litomišlu / Foto: Tomaš Souček
- Prikaz pešačke pasarele u Litomišlu / Foto: Tomaš Souček
Njihovi projekti koji su prepoznati od strane stručne javnosti uključuju Tiršov most u Prerovu (takmičenje 2004, završeno 2010. godine, s Alenom Šramkovom), Novu zgradu Češkog tehničkog univerziteta (ČVUT) u Pragu (takmičenje 2004, završeno 2010. godine, s Alenom Šrámkovom), Corso Pod Lipami u Revnicama (završeno 2018. godine, s Alenom Šramkovom), vatrogasna stanica i zgrada tehničkih usluga u Líbeznicama (takmičenje 2017, završeno 2020. godine), proširenje gradske kuće u Brandisu nad Labem (2021) i završetak Smetanovog mosta u Litomišlu (2022).
Dobili su mnogo narudžbi kroz arhitektonska takmičenja; pobedili su na takmičenju u Centru za učenje Trećeg medicinskog fakulteta, Univerziteta Čarls u Pragu; takođe su pobedili na takmičenju za Gradsku kuću, gradsku skupštinu i trgu u Libčicama nad Vltavom.
Izvor: Linka News