Da li ste čuli za Shabby Chic stil? Kao što mu i ime kaže,ovaj stil se u uređenju enterijera može okarakterisati kao stil koji preferira nežne, pastelne boje, dok nameštaj izgleda kao da je restauriran.
Ovaj stil je rado prihvaćen i često se koristi u uređenju enterijera, jer je vrlo topao i prijateljski. Shabby Chic stil slavi nesavršenost i prirodnu lepotu i takođe je vrlo svestran. Otuda i naziv koji označava spoj pohabanog i šika.
Shabby nameštajem može se vrlo efektno i jeftino urediti svaki prostor, kuhinja, trpezarija, dnevni boravak, spavaće sobe ili kupatilo, a dobrodošao je i na terase i balkone. Ovaj način uređenja danas je bez sumnje jedan od najpopularnijih stilova u uređenju enterijera. Primamljiv je jer nosi dašak nostalgije za jednostavnijim vremenima bez glamura, nosi opuštenost i toplinu, kao da s ponosom prikazuje vreme koje je prošlo. Takav enterijer se ponekad čini kao da je prepušten sam sebi i zanemaren, a zapravo krije gotovo opsesivnu pažnju. Primamljiv je zbog svoje jednostavne estetike.
O Shabbyju se ne govori samo kao o stilu uređenja enterijera, već ima širu primenu. To je stil života i razmišljanja. Shabby Chic karakterišu boje i nesavršenosti koje valja očuvati i pokazati. Glavna boja je bela, u svim svojim prirodnim tonovima, u kombinaciji s pastelnim bojama zelenom, modrom, bež, bojom kadulje, lavande. Ovaj stil voli prirodne materijale drvo, kamen i ciglu, u kombinaciji s finim ili grubim lanom, konopljom i pamukom. Idealan je izbor za vikendice, kuće u prirodi i na moru.
Dizajneri enterijera kažu kako se u takvim prostorima čak može i malo preterati sa detaljima, dok, na primer, u prostoru u kojem živimo treba imati sluha za prostor i dnevni ritam i pustiti da nameštaj sam priča svoju priču bez preterivanja. Kad se ispravno primeni, ovaj stil je savršena ravnoteža između opuštenog i strogog izgleda. Dopušta razvoj umetničke, ali i elegantne atmosfere, dok daje mnogo slobode u iznošenju naših sopstvenih ideja.
Nameštaj
Nameštaj može biti vintage, ali se potrudite da ga osvežiti novim slojem boja. Uz malo mašte i kreativnosti mnoge stare komade nameštaja možete pretvoriti u prave Shabby Chic dragulje. Veliki budžet vam takođe nije potreban za stvaranje prostora u ovom stilu. Posetite lokalne buvljake i potražite starije komade nameštaja sa zaobljenim linijama i nespornog starinskog dodira. Ovakav nameštaj ima tendenciju biti komforan, mekih linija i primamljiv.
Komad ili dva vintage nameštaja, poput komode, stolice, pisaćeg stola, starinskog ogledala ili sanduka vrlo se uspešno može kombinovati u modernom enterijeru, a slaže se i sa stilskim nameštajem. Naravno, poželjni su jer modernim enterijerima, koji često odaju utisak hladnoće, daju malo topline i postaju veza s prošlošću.
Detalji
Koristite tapete ili tkanine sa divnim uzorcima, kitnjaste elemente, svetle i razigrane boje koje su meke i ugodne, a koje će doprineti stvaranju ugodne atmosfere.
Sve je u detaljima i načinu na koji kombinujete više elemenata. Male stvari igraju važnu ulogu u svakom dekoru. Možete ukrasiti otvorene police sa nekoliko ukrasnih elemenata ili dodati okvire za slike, neke stare knjige itd. Razmislite o lepom lusteru koji pleše na stropu kada ga obasja Sunčeva svetlost ili srebrnim i zlatnim detaljima. Bacite jastuke napravljene od vintage tkanine na sofu i koristiti vanvremenske komade koji su napravljeni od starih materijala.
Izvor: www.nezavisne.com