Za slavine je najbitnije da dobro vrÅ”e svoju funkciju regulisanja protoka vode u vaÅ”em domu, baÅ”ti, u poslovnim objektima. Zapravo svuda gde živite i radite, jer svuda vam je potrebna voda za piÄe i druge potrebe. Slavine imate kod kuÄe i na poslu, u kuhinji i kupatilu, u dvoriÅ”tu i garaži. Mogu biti zidne i stojeÄe, jednoruÄne i dvoruÄne slavine, moderne i retro. Podela je viÅ”e, a namena ista ā pustiti ili zatvoriti protok vode.
Na prvi pogled slavine se razlikuju po tome da li su jednoruÄne, dvoruÄne ili su senzorske. JednoruÄne (monokomandne) slavine imaju jednu ruÄicu ili polugu koja se okreÄe ili pomera gore-dole ili levo-desno i puÅ”ta hladnu ili toplu vodu ili pomeÅ”ane. DvoruÄne (dvokomande) slavine imaju dve odvojene ruÄice ili poluge, jednu za toplu vodu i drugu za hladnu vodu. Korisnik reguliÅ”e protok i temperaturu vode podeÅ”avanjem obe ruÄice prema svojim potrebama. Slavine sa senzorima imaju ugraÄene senzore koji reaguju na prisustvo ruku ili objekata ispred slavine. Kada senzor detektuje pokret, slavina automatski otvara ili zatvara protok vode.
Podela slavina prema principu rada
Slavine rade na osnovu nekoliko osnovnih principa kako bi omoguÄile kontrolu protoka vode. Glavni principi su:
- princip ventila,
- princip kuglice,
- princip keramiÄkog diska.
VeÄina slavina koristi ventilski mehanizam koji omoguÄava ili spreÄava protok vode. Ovaj ventil se obiÄno otvara ili zatvara okretanjem ruÄice slavine. Kada se ruÄica okrene, ventil se pomera i omoguÄava vodi da protiÄe kroz cev ili ga zatvara kako bi zaustavio protok. Slavine sa kuglastim ventilom koriste kuglu sa rupom kao prekidaÄ protoka vode. Kada se ruÄica slavine okrene, kugla se rotira tako da se rupa u njoj poklapa ili ne poklapa sa cevima, Å”to reguliÅ”e protok vode. Moderniji modeli slavina koriste keramiÄke diskove koji se pomeraju jedan u odnosu na drugi kako bi kontrolisali protok vode. Diskovi omoguÄavaju preciznu kontrolu nad protokom i temperaturom vode.
Gde se koriste slavine?
Slavine se obiÄno razlikuju i prema mestu ugradnje, tako da se mogu razlikovati slavine namenjene prevashodno za kupatilo ili kuhinju; za kadu, lavabo i tuÅ” kabinu; za sudoperu, za maÅ”inu za veÅ”; industrijske slavine u postrojenjima za razliÄite svrhe, kao Å”to je kontrola protoka teÄnosti u procesima proizvodnje; slavine sa senzorima na dodir ili pokret; specijalne slavine za laboratorijske sudopere, slavine za aparate za pranje posuÄa ili druge namene.
Slavine se razlikuju i prema specifiÄnostima brendova u njihovoj proizvodnji. Grohe slavine su proizvod nemaÄke multinacionalne kompanije i jednog od vodeÄih svetskih brendova u oblasti proizvoda za vodu i sanitarne armature. Hansgrohe je joÅ” jedan nemaÄki brend, tu je i viÅ”e ameriÄkih brendova kao Å”to je Delta, zatim japanski Toto, Rosan i King koji su takoÄe prisutni na srpskom tržiÅ”tu. Slavine svetskih brendova se razlikuju prema specifiÄnostima koje preferiraju, kao Å”to je inovativna tehnologija za Å”tednju vode kod Grohe slavine, zatim težiÅ”te eleganciji dizajna, na izdržljivosti…
ÄiÅ”Äenje za duže trajanje
ÄiÅ”Äenje slavina je važno za obezbeÄenje sigurne vode za piÄe i produženje radnog veka slavine. Treba oÄistiti kamenac i ostalu neÄistoÄu koja se vremenom nakupi najviÅ”e na situ ili filterima. SpoljaÅ”njost slavine ne treba Äistiti abrazivnim sredstvima koja mogu oÅ”tetiti povrÅ”inu slavine. Pre koriÅ”Äenja slavine treba je isprati vodom da bi se uklonile hemikalije koriÅ”Äene za njeno ÄiÅ”Äenje. Uz ÄiÅ”Äenje ide i eventualna zamena oÅ”teÄenih delova ako je njihova zamena predviÄena.