Klimatske promene su ne samo buduÄi scenario, veÄ uveliko naÅ”a realnost. NajviÅ”e su pogoÄeni gradovi, u kojima ljudi oseÄaju velike negativne uticaje globalnog zagrevanja. Da bi se ublažile poslediceĀ klimatskih promena, urbano planiranje mora da uzme u obzir prirodno snižavanje temperature u gradskim sredinama i hlaÄenje gradskog prostora. Za to postoji mnogo alternativa: ozelenjavanje fasada, hladni krovovi i stvaranje urbanih zelenih zona. Ipak, najveÄi doprinos daju velika, senovita stabla.
Najjednostavnije i najefikasnije sredstvo u borbi protiv klimatskih promena je gradsko drveÄe. DrveÄe pozitivno utiÄe na mikroklimu,Ā filtrira i poveÄava vlažnost vazduha, apsorbuje ugljen dioksid, pravi hladovinu i koren upija dosta kiÅ”nice. Studije pokazuju da drveÄe razvijaĀ svoj pun gabaritni potencijalĀ tek nakon 20 godina, kada razvije veliku kroÅ”nju. Sa poveÄanjem preÄnika kroÅ”nje, proporcionalno se poveÄava i zapremina korena. Da bi se stablo dobro i zdravo razvijalo, potrebno mu je najmanje 35 kubnih metara korenskog prostora. Ali realnost je drugaÄija: u mnogim gradovima i opÅ”tinama, parking mesta i saobraÄajnice i dalje imaju prioritet nad gradskim drveÄem.
Složena podstruktura savremenih putnih sistema ozbiljno ograniÄava prostor u koji se može razvitiĀ korenje. Pored toga, gradska stabla moraju da se nose sa neodgovarajuÄom podlogom, solju na putevima zimi i zagaÄenim povrÅ”inskim vodama. RastuÄe temperature, dugi periodi suÅ”e i toplotni talasi dodatno optereÄuju stabla. U ovim uslovima na lokaciji, ono prestaje da se razvija nakon samo nekoliko godina, podložno je Å”tetoÄinama, uvene ili umire.
Princip Grada sunÄera je inovativna metoda izgradnje koja osigurava da gradsko drveÄe može da preživi u uliÄnom prostoru. ProseÄni životni vek uliÄnog stabla od trenutnih 20 do 30 godina, može se poveÄati na najmanje 80 do 100 godina. Ovaj princip omoguÄava zdrav razvoj velikih kroÅ”nji drveÄa u urbanim sredinama i istovremeno stvara podzemni prostor za zadržavanje kiÅ”nice. Uz pomoÄ Grada sunÄera, korenov sistem drveÄa može se bez oÅ”teÄenja Å”iriti ispod poploÄanih povrÅ”ina kao Å”to su trotoari, parkinzi i putevi.Ā
Kako ovaj āsunÄerā funkcioniÅ”e ispod povrÅ”ine?
Konstrukcija kolovozne podkonstrukcije mora da ispunjava kako tehniÄke uslove izgradnje puta, tako i bioloÅ”ke zahteve drveÄa. Å upljine izmeÄu kamenja podkonstrukcije, ispunjene supstratom, obezbeÄuju stablima vodu i u suÅ”nim periodima. Stvara se sistem pora kroz koje se prostire koren: grube pore omoguÄavaju vazduhu i vodi da prodru u tlo i distribuiraju ih. Dodatni efekat je stvaranje prostora za zadržavanje kiÅ”nice, koji rastereÄuje kanalizacioni sistem i snabdeva drveÄe Äak i tokom suÅ”nih perioda. Korenje urbanog drveÄa dugoroÄno se snabdeva vazduhom, vodom i hranljivim materijama. Ovo je preduslov za zdravo i vitalno drveÄe.
ACO Green City – Grad sunÄera
- usmerava fokus na urbano drvo kao efikasno sredstvo borbe protiv posledica klimatskih promena, posebno za ublažavanje urbanih toplotnih ostrva.
- omoguÄava proÅ”irenje korena urbanog drveÄa kao meru za poboljÅ”anje vitalnosti drveÄa i životnog veka (cilj: najmanje 36m3 korena prostora po drvetu).
- to je mera prilagoÄena lokaciji. Podrazumeva koriÅ”Äenje lokalno dostupnih materijala Å”to viÅ”e i planiranje sunÄerastog gradskog podruÄja na takav naÄin da je prilagoÄeno putnom prostoru, terenskim i lokalnim klimatskim uslovima. Planiranje ukljuÄuje podstrukturu, sadnju i odabir poploÄanja.Ā
- namera da se veÄina godiÅ”njih padavina uvede u retenzioni podzemni sistem i zadrži Å”to je viÅ”e moguÄe raspoloživo za biljke.
Kao struÄnjak za upravljanje povrÅ”inskim vodama, ACO kompanijaĀ je osmislila modularni sistem kao deo ovog projekta i kao tehniÄko reÅ”enje koje je podjednako efikasno koliko i lako za implementaciju. Prikupljena kiÅ”nica sa krovnih povrÅ”ina se može uvesti direktno u podzemno sunÄerasto telo grada, ali se zagaÄena kiÅ”nica sa ulica i parking mesta mora preÄistiti i kao takva uvesti u sistem Grad sunÄera.
ACOĀ graÄevinski elementi d.o.o.
III Industrijska zona bb | 22314 KrnjeŔevci, Stara Pazova
Tel: +381 22 811 580
Fax: +381 22 811 590
E-mail:Ā aco@aco.rs
Web:Ā www.aco.rs