Izložba āPrefabrikacija solidarnosti: IMS-Žeželj izmeÄu Jugoslavije, Kube i Angoleā biÄe otvorena u petak, 16. maja u 18 Äasova u Muzeju afriÄke umetnosti u Beogradu.
Ova izložba osvetljava fascinantnu i nedovoljno poznatu priÄu o meÄunarodnoj tehnoloÅ”koj saradnji izmeÄu tri Älanice Pokreta nesvrstanih ā Jugoslavije, Kube i Angole ā tokom sedamdesetih godina dvadesetog veka. U fokusu je IMS Žeželj sistem prefabrikovane gradnje, inovativna skeletna konstrukcija od betonskih stubova i tavaniÄnih ploÄa povezanih ÄeliÄnim kablovima, koju je 1957. godine patentirao inženjer Branko Žeželj u beogradskom Institutu IMS.
Prefabrikovana gradnja prvobitno se razvijala kao izraz kolonijalne ekspanzije. MeÄu najranije primere spadaju prenosive kolonijalne kuÄe koje su se iz Engleske slale u Australiju, prefabrikovane gvozdene zgrade koje su se tokom Zlatne groznice izvozile u Kaliforniju, kao i trgovaÄke postaje transportovane u Zapadnu Afriku. Prefabrikovana tehnologija tako je olakÅ”avala imperijalno Å”irenje brzim naseljavanjem udaljenih teritorija pod evropskom kontrolom.
Razmena tehnologije IMS-Žeželj izmeÄu Jugoslavije, Kube i Angole reorganizovala je ovu kolonijalnu āgeometriju moÄiā. Umesto da se slede uobiÄajeni jednosmerni tokovi od imperijalnih centara ka periferijama, takvom razmenom nastao je jedan viÅ”estruko isprepletani trougao tehnoloÅ”ke solidarnosti kroz koji se tehnologija prilagoÄavala lokalnim uslovima i potrebama, postajuÄi zajedniÄki proizvod. Time je tehnologija kolonijalnog porekla transformisana u sredstvo postkolonijalnog razvoja.
Kustosko-autorski tim izložbe Äine Vladimir KuliÄ, Vesna PavloviÄ, Jelica JovanoviÄ, Fredo Rivera, Ana KneževiÄ i Emilia EpÅ”tajn. Tokom 2023. i 2024. godine autori su na Kubi i u Angoli dokumentovali zgrade nastale opisanom tehnoloÅ”kom razmenom i razgovarali s njenim uÄesnicima. Kroz fotografije, arhivski materijal i video-intervjue s arhitektama i inženjerima iz sve tri zemlje, ova izložba istražuje kako je ātrougaona solidarnostā stvorila trajne veze izmeÄu kontinenata.
Iako je ambiciozna vizija alternativnog svetskog poretka na kraju posrnula devedesetih godina, betonske graÄevine koje je ona omoguÄila i dalje opstaju. U njima i danas žive hiljade porodica, Å”to predstavlja svedoÄanstvo trenutka kada je tehnoloÅ”ka razmena poslužila osloboÄenju, a ne dominaciji.
Prvo javno voÄenje biÄe održano u nedelju, 18. maja u 11h, sa Vesnom PavloviÄ.
Izložba Äe biti postavljena do septembra 2025. godine.
ViŔe na mau.