O AUTORIMA
AnÄela KarabaÅ”eviÄ i Vladislav Sudžum su osnivaÄi projektantsko-istraživaÄkog arhitektonskog biroa AKVS arhitektura. Trenutno rade na projektu Diplomatsko-konzularnog predstavniÅ”tva Republike Srbije u Kanberi, Australija, i na projektu unapreÄenja standarda stanovanja u Ruskoj Federaciji (u saradnji sa Strelka KB), nakon osvajanja dve prve nagrade na arhitektonskim konkursima organizovanim tokom 2018. godine.
Faktografija:
Autori: AKVS arhitektura
AnÄela KarabaÅ”eviÄ, Vladislav Sudžum
Mesto: RadanoviÄi, Kotor, Crna Gora
Godina projektovanja: 2016.
Godina realizacije: 2017-2018.
Investitor: Slobodanka Å ovran, Beograd
PovrÅ”ina jedne kuÄe: 21mĀ² (zatvoreni prostor) + 21mĀ² (otvorena soba i terasa) + 21mĀ² (krovna terasa)
PovrÅ”ina parcele: 550mĀ² (oko 130mĀ² po jednoj kuÄi)
Fotografije: Relja IvaniÄ
U saopÅ”tenju struÄnog žirija ovogodiÅ”njeg Salona se navodi:
āU doba kada je u celom regionu veoma prisutna intenzivna izgradnja i pretenciozni volumeni, kako u urbanim sredinama tako i otvorenom predelu, projekat Letnje kuÄe u Kotoru donosi drugu perspektivu. To je objekat koji se uklapa u podneblje Mediterana i neposrednog okruženja, i koristi elemente tradicionalne arhitekture, kao Å”to su verande, otvorena stepeniÅ”ta, krovne terase i baÅ”te. Tako stvoreni ambijenti dozvoljavaju razliÄite gradacije privatnosti i socijalnu interakciju sa susedima. Jednostavnim volumenima, skladnim proporcijama i nepretencioznim materijalima, autori redefiniÅ”u odnos prema prirodnom okruženju, masovnom turizmu i uživanju u odmoru. Žiri se jednooglasno saglasio da se ovaj rad istiÄe i zaslužuje Grand Prix.ā
Letnje kuÄe u naselju RadanoviÄi, u okviru opÅ”tine Kotor, su smeÅ”tene u divljem mediteranskom zelenilu podnožja Crnogorskih planina. Udaljene su desetak kilometara od morske obale sa tri razliÄite strane, Å”to im omoguÄava brzu vezu sa plažama u Bokokotorskom zalivu i na otvorenom moru, a istovremeno mir i tiÅ”inu boravka u prirodnoj sredini, nasuprot gusto izgraÄenom, visoko urbanizovanom primorju.
Projekat preispituje pitanje svakodnevnog života na moru, u toploj mediteranskoj klimi, i nasuprot standardnoj stambenoj jedinici, nudi otvaranje kuÄe ka prirodi, suncu i otvorenom nebu. Uz minimalni zatvoreni deo od 21m2, koji Äine soba, kupatilo i prolazna kuhinja, svaka kuÄa se Å”iri ka spoljaÅ”njosti, nizom otvorenih vazduÅ”nih prostora smeÅ”tenih u okviru okolnog zelenila.
VazduÅ”ni prostori oko kuÄe Äine da se u svakom delu formira prijatna letnja mikroklima sa varijacijama u zavisnosti od koriÅ”Äenja prostora. Dvostrana orijentacija unutraÅ”njeg prostora omoguÄava prirodno provetravanje i hlaÄenje kuÄe strujanjem vazduha iz pravca Å”ume i sa mora. Intimniji prostori su osvetljeni difuznim dnevnim svetlom i blago zasenÄeni, te zaÅ”tiÄeni od jakog sunca, dok je krovna terasa obasjana suncem i skoro da imitira mikroklimu plaže sa pogledom na morski horizont i Ostrvo CveÄa u daljini.
Zgrada može funkcionisati kao 4 pojedinaÄne jedinice, ili kao jedan stan sa nizom otvorenih prostora za druženje, Å”to omoguÄava posebnu fleksibilnost prilikom izdavanja. Za razliku od tradicionalne kuÄe za odmor gdje se ljudi dele na male grupe i zauzimaju pojedinaÄne prostorije, povezani prostori stvaraju scenarije za spontanu socijalizaciju meÄu susedima, Å”to rezultuje nepredvidivim svakodnevnim situacijama, iskustvima i prijateljstvima.
Materijalizacija je jednostavna – belina fasade pod zracima sunca otkriva svoju suptilnu teksturu, i uz poploÄanje od lokalno dostupnog lomljenog kamena, i po koji detalj prirodnog drveta, jarkih morskih boja i divljeg zelenila, evocira ambijente mediteranskih kuÄa na samoj obali mora.
Autori: AKVS arhitektura – AnÄela KarabaÅ”eviÄ, Vladislav Sudžum