KonaÄno ste ispratili majstore, vratili nameÅ”taj na svoje mesto, olizali podove, nalickali prozore, skuvali kafu i sada se divite vaÅ”im savrÅ”eno doteranim zidovima. Bio je i komÅ”ija da vidi kako je uraÄeno, pa je zadovoljno klimao glavom i u to ime i rakiju popio. MeÄutim, posle nekog vremena vaÅ”i zidovi nisu savrÅ”eni, jer, ne lezi vraže, eto je pukotina! Nije to neka straÅ”na pukotina, ali tu je, prisutna je. Dovoljno velika da vam smeta. Da lupate glavu da li bi bilo bolje da ste sami radili umesto Å”to ste majstorima pare dali. Ili, možda, da ste dali viÅ”e para, jer je skuplje uvek bolje. Äekajte! Ne morate odmah da zovete skupa graÄevinska preduzeÄa da saniraju Å”tetu. Možda neÅ”to i sami možete da uradite.
Vrste pukotina na zidu
Pukotine koje se pojavljuju mogu biti samo estetske prirode, ali mogu biti i znak ozbiljnog problema u samoj strukturi graÄevine. Zbog toga je važno definisati prirodu pukotine pa onda pristupiti njenom reÅ”avanju.
Pukotine koje konstruktivne prirode prepoznaju se po velikoj dužini i mogu da se protežu duž cele graÄevine. ObiÄno su Å”ire, mogu biti posledica sleganja graÄevine i za njih je potrebno angažovati struÄnjake. Nemojte biti sam svoj majstor u ovom sluÄaju, da vam majstorisanje ne bi doÅ”lo glave (i džepa).
S druge strane, postoje pukotine koje nisu problem strukture graÄevine. ObiÄno su debljine vlasi kose, takozvane mikro pukotine, i Å”ire se u svim pravcima. Znate kad gledate zid pa niste sigurni da li je pauÄina u pitanju jer ste prethodno objasnili pauku da mora da se iseli? Ili se pitate da li je to Zoro iz āMaske Zoroaā zaista doÅ”ao i ostavio Z na sveže okreÄenom zidu? E, takve pukotine mogu se javiti u veÄini domova i ponekad su neižbežne.
ZaŔto se mikropukotine javljaju na zidu nakon nanoŔenja boje
Postoji nekoliko razloga, a mi vam navodimo neke od njih:
- LoÅ”e obavljen posao. Važno je ne žuriti i sve temeljno uraditi. Ako se preskoÄi neki sloj ili se ne saÄeka da se prethodni sloj osuÅ”i, svi napori i novac mogu biti baÄeni u vodu.
- Zbog temperaturnih razlika, zid se skuplja i Å”iri usled promene vlažnosti i temperature vazduha. To, recimo, može da se desi ako se u toj prostoriji povremeno ukljuÄuje klima ili ako je viÅ”e izložena sunÄevoj toploti u popodnevnim Äasovima. Ovaj razlog je ujedno i posledica prvog razloga – loÅ”e obavljenog posla.
- Ako je u pitanju novogradnja, pukotine mogu biti posledica isparavanja suviÅ”ne vlage iz maltera. Zato je najbolje saÄekati da se malter potpuno osuÅ”i pa onda pristupite nanoÅ”enju boje.
- LoÅ” kvalitet boje dovodi do toga da se boja kojom kreÄite zidove ne vezuje dobro za njih i zbog toga se kasnije javljaju pukotine. Zato je najbolje ne Å”tedeti nego koristiti kvalitetne boje da ne biste plaÄali i na mostu i na Äupriji.
Kako sanirati mikro pukotine
Kad se uverite da je pauk pokupio prnje i da Zoro nije svraÄao do vas, onda je definitivno pukotina. Ne paniÄite! Možete zvati izvoÄaÄe, a možete i samostalno da prionete reÅ”avanju problema.
Dobra stvar je Å”to su ove pukotine plitke i Å”to se mogu uspeÅ”no sanirati gletovanjem. Ono Å”to je u ovom trenutku kontradiktorno je to da pukotinu treba da izdubite, tj. da skinete sloj stare farbe i gleta oko pukotine, viÅ”ka betona i prljavÅ”tine pre nego Å”to je popunite. Potom je oÄistite Äetkom ili usisivaÄem. BaÅ” kao Å”to zubar priprema zub za plombiranje, tako i vi pripremate pukotinu za saniranje.
Kada ste je oÄistili, popunite je glet masom i izravnajte gletaricom. Ostavite da se potpuno osuÅ”i. Pustite film, popijte pivo (2,3…), idite na spavanje, odnesite tetki lek u Kanadu, ali ne dirajte dok nije skroz suvo. Kada se osuÅ”i, iÅ”mirglajte da biste dobili potpuno glatku i ravnu povrÅ”inu. Nakon toga možete naneti boju. I ne zaboravite, ako nanosite dva sloja, saÄekajte da se prvi dobro osuÅ”i.
Skuvajte kafu, dignite noge na stoÄiÄ (zaslužili ste), potapÅ”ite se po ramenu. Uživajte u uspeÅ”nom saniranju pukotine.
Saint-Gobain graÄevinski proizvodi d.o.o.
Bulevar Mihajla Pupina 115d, 5. sprat
11070 Novi Beograd
T. +381 11 3149 681
info@weber.rs
www.weber.rs