Nije tajna da je naći veliki stan u aktuelnom tržištu nekretnina pravi izazov, naročito ukoliko živite u Beogradu. Ako tome dodamo i basnoslovne kirije, postaje jasno zašto mali stanovi više i ne izgledaju tako loše. Međutim, mnogi oklevaju pri pomisli na život u skučenom prostoru. Mi smo tu da vam kažemo da je i najmanju garsonjeru moguće opremiti tako da bude šik i izgleda veća nego što jeste.
Sa pravim rasporedom nameštaja i trikovima za organizaciju, bilo koji prostor je moguće pretvoriti u palatu. U kontaktu sa ekspertima za dizajn enterijera i stručnjacima došli smo do korisnih informacija i saveta koji se tiču uređenja malih prostora. Kako da doterate raspored u rešite dizajn enterijera malog stana, koji dekor da unesete, kakvo skladištenje da odaberete, koje dodatke da uvrstite tako da dobijete svoj dom iz snova, bez obzira koliko kvadratnih metara imate na raspolaganju, delimo sa vama u nastavku.
Upotrebite strategiju pri rasporedu
Jedan od najbitnijih stavki je da vam nameštaj ,,ne pluta’’ po celoj sobi. Umesto toga, rasporedite stvari oko kauča tako da prostor deluje veće. Ukoliko na raspolaganju imate garsonjeru, potrudite se da ne ubacujete gomilu različitih komada nameštaja. Bacite akcenat na funkcionalnosti, npr. kauč koji može da se razvuče u krevet.
Odnos veličina
U maloj sobi, par velikih slika na zidovima odgovara bolje nego mnogo malih umetničkih dela. To će učiniti da prostor izgleda veće.
Posvetlite zidove
Ako ne možete da se odlučite između svetlije i tamnije nijanse određene boje, eksperti uvek savetuju da odaberete belu ili sivkastu boju za zidove svog stana. Druge boje možete inkorporirati putem dekora, kao što su kauč, tepih ili umetnička dela na zidovima.
Sve na svom mestu
Organizacija, organizacija, organizacija – kada živite u malom prostoru, od suštinske je važnosti da isti bude čist i sređen. Bez nereda kao što su neopeglan veš na stolici, kese u uglu ili sudovi u sudoperi, prostor izgleda veće. Nered u malim prostorima se primećuje mnogo više nego u velikim. Zato je bitno razviti efikasan sistem organizacije.
Takođe, pri odabiru nameštaja i elemenata, probajte da spojite lepo i korisno. Na primer, možda je bolje da televizor stoji na komodi sa fiokama, u koje mogu stati još stvari, umesto na niskom stočiću koji nema neku drugu funkciju.
Prigrlite inovative metode skladištenja
Police će biti vaši najbolji prijatelji u životu u malom prostoru. Za knjige, odeću, drangulije, kuhinjska pomagala – skladištenje je često i najveći problem kad se živi u malom prostoru. Fioke ispod kreveta, organizatori u ormarima i ,,plutajuće’’ police u kuhinji, su dobre ideje.
Ne zaboravite ukrase
Iako je primamljivo da pribegnete minimalizmu kad živite u malom stanu, nema razloga da ga i ne dekorišete po svojoj volji. Jastučići na kauču, časopisi na stočiću za kafu, mirišljave sveće…
Umesto zaključka
Bogato uređen prostor nije prostor u kome su natrpane stvari, naprotiv. Bogato uređen i prijatan prostor je onaj u kome vi možete opušteno da boravite i uživate, da ga uredite prema vašim potrebama, u skladu sa vašim duhom i očekivanjima. Jer, složićete se dom je dom tamo gde se vi prijatno osećate i gde ste uneli sebe. Ako niste sigurni kako da sve svoje potrebe skoncentrišete u malom prostoru, angažujte stručnjake za dizajn enterijera malog stana i uživajte na duge staze.
Autor teksta: Nastasja Kerković