Za Äasopis āGRENEF – GraÄevinarstvo & Energetska Efikasnostā govori arhitekta Dejan TodoroviÄ
Arhitekta Dejan TodoroviÄ diplomirao je na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu poÄetkom devedesetih godina proÅ”log veka. Odmah po diplomiranju seli se za Madrid, zapoÄinje je saradnju sa nekoliko arhitektonskih biroa u Å paniji gde ostaje 15 godina. Predavao je projektovanje na PolitehniÄkom fakultetu u Madridu, osnovao arhitektonski biro, realizovao veliki broj stambenih, javnih objekata i porodiÄnih kuÄa. Ubrzo se vraÄa u Beograd i na 35. Salonu arhitekture, 2013, dobio je nagradu za stambeno-poslovni objekat u BregalniÄkoj ulici. Na istoj strani, a na drugom kraju te ulice nalazi se jedini objekat u Beogradu Äuvenog slovenaÄkog arhitekte Jožeta PleÄnika ā crkva Svetog Antuna. Potom je stigao i poziv od Muzeja savremene umetnosti. Rekonstrukcija remek-dela Ivana AntiÄa i Ivanke RaspopoviÄ zapoÄeta je joÅ” 2007. godine. Sve je trebalo da ostane isto, a da bude potpuno drugaÄije. Kada je Muzej savremene umetnosti na UÅ”Äu ponovo otvoren komentari publike i struÄnjaka su bili vrlo pozitivni. |
SVOJU ARHITEKTONSKU PRAKSU ZAPOÄELI STE U Å PANIJI I TAMO PROVELI 15 GODINA. ODAKLE ODLUKA DA POSLE FAKULTETA ODETE U Å PANIJU I TAMO PROVEDETE DECENIJU I PO?
To je bila odluka koja je viÅ”e bila proizvod situacije iz 1992. godine. Diplomirao sam u decembru 1992. godine na beogradskom univerzitetu i tada ovde nije bilo posla, pritom niko iz moje porodice nije bio ni blizu bavljenja arhitekturom. Tako da sam odluÄio da posao tražim na nekom drugom mestu. U toku studija sam svako leto radio u Engleskoj, tako da je to meni nekako i bilo prirodno da odem bilo gde. MeÄutim kada su zatvorili granice, jedina zemlje gde je moglo, u to vreme (januar ā93), da se ode, bile su Å panija i Portugal, tako da tamo zavrÅ”avam spletom okolnosti i zapoÄinjem život od nule.
ŠTA JE OBELEŽILO VAŠBORAVAK U ZEMLJI POZNATOJ PO SJAJNIM ARHITEKATAMA I NEVEROVATNIM PROJEKTIMA KOJE TURISTI POHODE?
Životnost cele nacije, energija koju poseduju ljudi, to sunce u njima, razmena znanja i iskustva. Tamo nikada nisam imao problem da naÄem posao i da se razvijam kao arhitekta. Niko nije imao predrasude, premda, mi imamo miÅ”ljenje da oni imaju predrasude o nama, poÅ”to su nas mediji predstavljali kako su nas predstavljali tih godina. MeÄutim, nisam se susreo sa tim ni u jednom trenutku, a prihvatili su me Å”irokogrudo i uveli me u svoj svet. Uživao sam u tom periodu i imao sam priliku da uÄim od najboljih, tako je bilo do ā97 godine, zatim poÄinjem da predajem na fakultetu u Madridu kao asistent, a nakon toga preuzimam i projekte u okviru Ai Etsam (Escuela Tacnica) fakulteta, a zatim ā98 otvaram svoj biro jer veÄ prevazilazim rad za drugog i stiÄem dovoljno samopouzdanja da zapoÄnem sa sopstvenom praksom.
DA LI MOŽETE POVUÄI PARALELU IZ TOG DOBA IZMEÄU RADA U Å PANIJI I PROJEKTOVANJA U SRBIJI KRAJEM PROÅ LOG VEKA?
Vidim tragove iz tog vremena u arhitekturi ovde, i po tome ne želim da sudim, ali mogu da sudim samo po kompletnoj slici u druÅ”tvu, a u to vreme mi nismo bili u Srbiji. Život ovde je tada bio komplikovan i težak. MeÄutim u Å paniju odlazim kada njima poÄinje recesija, koja traje do kraja ā95 i poÄetka ā96. A izlazak iz recesije u arhitekturi slave jednom masovnom promocijom socijalne gradnje. Milioni kvadrata su se tih godina gradili dok istovremeno na taj naÄin i pomažu da se zemlja izvuÄe iz recesije. Å to je meni jedan od fascinantnijih poteza koji su Å panci napravili kako bi se izvukli, a sa druge strane takoÄe mi pomaže da se formiram kao arhitekta jer prolaziÅ” konkurse, gradiliÅ”ta i ostalo i shvatiÅ” uostalom kako je baza svakog projektovanja ustvari stanovanje, a posebno se stavlja akcenat na socijalno stanovanje. To je neÅ”to Å”to svaki arhitekta mora da zna u mali prst i da pre svega ume da kontroliÅ”e proces.
Takva gradnja bila je uslovljena, taÄnije konkursi su bili uslovljeni na podizanju ekonomije, a to znaÄi da su morali da koriste graÄevinske materijale iskljuÄivo proizvedene u Å paniji. Država je iÅ”la sa propisima Äak do toga da su i pojedine industrije kao Å”to je industrija opekarskih proizvoda morala da bude ukljuÄena, dakle moraÅ” da uradiÅ” fasadu ili pod od njihovih materijala. Sve je bilo uslovljeno time. Podigli su celu industriju na najbolji moguÄi naÄin, a krajem 90-ih godina, katalog opekarskih proizvoda Å”panskih firmi je bio prebogat formama, bojama i dizajnom da smo mogli da biramo Å”ta god poželimo i u svom radu dalje primenjujemo razliÄite uzorke.
Drugi korak u gradnji socijalnih stanova u Å paniji nakon izlaska iz recesije bio je da poboljÅ”aju razvoj ekonomije u socijalnom aspektu, dovodeÄi Äuvena imena iz sveta arhitekture kako bi kroz njih i njihove projekte podigli socijalnu arhitekturu na viÅ”i nivo. Tako su postigli nenadmaÅ”iv rezultat, socijalni stanovi u Å paniji su najluksuzniji, a privatni investitori joÅ” uvek pokuÅ”avaju da nadmaÅ”e njihove projekte.
KOLIKO JE RAD U Å PANIJI UTICAO NA VAÅ U KARIJERU KASNIJE KOD NAS?
Tamo sam nauÄio Å”kolu, nauÄio sam sve Å”to znam danas, a ovde me je fakultet oblikovao, jer su mi sreÄom predavali sjajni profesori kao Å”to su Ranko RadoviÄ, Bogdan BogdanoviÄ i mnogi drugi velikani naÅ”e arhitekture koji su uticali na mene i Å”to je formiralo jednu ogromnu bazu znanja za dalji rad. Napravili su kod nas jednu fenomenalnu osnovu za rad.
ZAÅ TO STE DONELI ODLUKU DA SE VRATITE U SRBIJU?
Äesto mi postavljaju to pitanje, i ja zaista ne razumem zaÅ”to. Å paniju sam napustio na vrhuncu tamoÅ”njih moguÄnosti, imao sam profesionalno ulaznu putanju, ali to nije bilo presudno za ostajanje tamo. Ono Å”to je presudilo je potreba da provodim viÅ”e vremena sa porodicom. U tom trenutku sam imao 40 godina i trebao mi je trenutak da stanem. Tada smo doneli odluku da se preselimo u Beograd. Ovde je kvalitet života na viÅ”em nivou jer imamo slobodnog vremena u izobilju. SuÅ”tina tog kvalitetnog života staje u slobodno vreme koje provedete sa porodicom. I do dana danaÅ”njeg nisam zažalio nakon takve odluke. U Srbiji joÅ” uvek nije doÅ”ao kapitalizam u svom punom obliku, tako da je dosta lakÅ”e organizovati svoje vreme. Honorari jesu dosta manji nego tamo, ali kod mene to nije bila presudna stavka.
AUTOR STE I KOOAUTOR VELIKOG BROJA REALIZOVANIH RADOVA IZ RAZLIÄITIH OBLASTI ARHITEKTURE. DA LI MOŽETE IZDVOJITI NEKE OD NAJZNAÄAJNIH PROJEKATA ZA VAS?
Svi su mi znaÄajni, ne mogu da izdvojim ni jedan, ali mogu da kažem koji mi je projekat bio najteži, a to je Muzej savremene umetnosti.
Zahtevao je jedan potpuno drugaÄiji pristup, zahtevao je jako puno vremena, truda i konstantne borbe na dnevnom nivou kako bi se to sve uobliÄilo u jednu formu koja i dan danas sreÄom opstaje.
DOMAÄOJ PUBLICI STE POZNATI, PRVO PO NAGRADI U KATEGORIJI ARHITEKTURE 35. SALONA ARHITEKTURE ZA POSLOVNO STAMBENI OBJEKAT U BREGALNIÄKOJ ULICI. Å TA OVAJ PROJEKAT PREDSTAVLJA ZA VAS?
Ne slikam nikada na objektima, ali volim da budem prisutan i da ih pratim kako se menjaju tokom vremena, zato Å”to znam da sam negde pogreÅ”io i volim da nauÄim neÅ”to iz svojih greÅ”aka. TakoÄe, volim da posmatram kako drugi ljudi žive u objektima koje sam potpisao i iz toga takoÄe uÄim zaista dosta. Svaki objekat radim kao za sebe jer ne znam ko Äe u njemu živeti Å”to je veoma teÅ”ko. Zbog toga volim da radim direktno za klijente jer steknem sliku kakav je prostor baÅ” njima potreban i onda to preslikam kroz neki svoj senzibilitet. A kod intervencija kod kojih ne znam ko Äe boraviti u tom objektu, interesantno mi je da ih pratim posle zavrÅ”etka radova, jer me interesuje kako korisnici taj prostor prilagoÄavaju svojim potrebama. Tako se i sam prostor nadalje menja i dobija novu formu.
BregalniÄka ulica je prvi projekat koji se zavrÅ”io nakon dolaska iz Å panije, i tu sam viÅ”e ratovao sa propisima nego sa klijentom i sobom. Problemi koji su nastali po pitanju definisanosti ili nedefinisanosti urbanistiÄkih propisa su doveli do toga do to bude jedan neobiÄan projekat. Moj kreativan izlaz iz jedne nemoguÄe situacije zapravo.
KASNIJE JE I Å IRA JAVNOST ÄULA ZA VAS I KAO DOBITNIKA NAGRADE GRADA BEOGRADA ZA ARHITEKTURU I URBANIZAM 2017. GODINE I GRAND PRIX 40. SALONA ARHITEKTURE ZA REKONSTRUKCIJU MUZEJA SAVREMENE UMETNOSTI U BEOGRADU. KAKO STE VI DOŽIVELI OVU AVANTURU?
Svaki projekat kada radiÅ” ne razmiÅ”ljaÅ” o nagradama i u tom smeru, razmiÅ”ljaÅ” da ga zavrÅ”iÅ” najbolje Å”to možeÅ” u tom trenutku. Tako da moram da priznam da me je zaÄudila pompa koja se digla oko toga. Jedan drugaÄiji trenutak od svih ostalih posebno Å”to je podrazumevao težak rad tih godinu dana. Nisam smeo da razmiÅ”ljam o Å”iroj odgovornosti, razmiÅ”ljao sam samo o svojoj odgovornosti koju imam kao arhitekta. Da sam poÄeo da razmiÅ”ljam u Å”irem smeru, verovatno bi odustao i pre poÄetka – Muzej savremene umetnosti je dragulj jugoslovenske arhitekture. Ja niÅ”ta sliÄno nisam nigde nikad video i danas kada odem ispred njega i dalje otkrivam nove detalje i svaki put mi je sve lepÅ”i i lepÅ”i. Å to je odlika genijalnih dela.
DOBITNIK STE GRAND PRIX 42. SALONA ARHITEKTURE ZA KUÄU NA KOSMAJU. Å TA JE BILA VAÅ A INSPIRACIJA ZA OVAJ VANVREMENSKI OBJEKAT?
Opet Äudnim situacijama, koje Äovek ili uspe ili ne uspe da prevede u prednost. To su sve poteÅ”koÄe koje su na izgled nereÅ”ive u datom trenutku i koje pridobijeÅ” na svoju stranu i pretoÄiÅ” ih u originalnost. Å to je gori projektni zadatak i Å”to su teži uslovi mene pokreÄe drugaÄije razmiÅ”ljanje i takvi me projekti najviÅ”e privlaÄe. Tako je bilo i sa Kosmajom. KlasiÄna planinska kuÄa za koju se ispostavilo da ima nenormalno velike temelje iz nama tad nepoznatog razloga. Temelji su pripremljeni kao za jednu trospratnicu i bilo je nemoguÄe sruÅ”iti ih. Nadogradnja je bila iz dosta razloga komplikovana, tako da smo odluÄili da zadržimo plot kuÄe i tu trougaonu prizmu.
U TOKU JE REKONSTRUKCIJA MUZEJA JUGOSLAVIJE ÄIJI PROJEKAT VI POTPISUJETE. DA LI JE OVAJ PROJEKAT VIÅ E INSPIRATIVAN ILI ZAHTEVAN ZA VAS I KOLIKO VAS OPTEREÄUJE NASLEÄE SAMOG OBJEKTA?
Sve je u nasleÄu. OptereÄujuÄe je u smislu inspiracije. Svaki put kada se radi na objektima od znaÄaja vrlo su specifiÄni. Ja na primer za Muzej Jugoslavije ne mogu da razmiÅ”ljam isto kao i za Muzej savremene umetnosti. Prvo je to moj liÄni problem, da se distanciram od jednog objekta i prilagodim ga vremenu i reÅ”enju drugog i drugaÄijeg objekta, gde Äu primeniti neÅ”to Å”to je drugaÄije od standardnog razmiÅ”ljanja.
Mi moramo pod hitno da promenimo naÄin razmiÅ”ljanja o odnosu sa razmiÅ”ljanjem o nasleÄu koje imamo. Posebno posle iskustva u Å paniji u kojoj 10 vekova Äuvaju i konzerviraju svoje nasleÄe. Oni Äuvaju svaki kamen koji imaju. Kod nas je uspostavljena manija ruÅ”enja koju zaista ne razumem. A izuzeto visoko miÅ”ljenje imam o arhitekturi koja je od nas raÄena 50-ih, 60-ih 70-ih godina. To je jedan manir koji zaista nigde drugde nisam video. Potpuno vanvremenski.
MOLIM VAS DA PROKOMENTARIÅ TE DANAÅ NJU ARHITEKTONSKU SCENU I Å TA JE ONO Å TO SE DANAS āCRTAā I GRADI U SRBIJI?
Opet da se vratimo na koncept nasleÄa. Kada bi mnogo viÅ”e uÄili od nasleÄa, arhitektura bi nam bila mnogo bolja. Mi smo u nekom trenutku izgubili tu autentiÄnost koju smo imali 60-ih godina.
Izgubili smo je jer nismo hteli da uÄimo iz nje i sad pokuÅ”avamo da izmiÅ”ljamo neku originalnost Å”to je potpuno izmeÅ”teno iz realnosti. Jedino o Äemu se danas brine pri arhitekturi objekta jeste fasada. Å ta je to Å”to se vidi spolja, a iznutra⦠DanaÅ”nja arhitektura je potpuno dehumanizovana, a imamo primere iz 60-ih koji su izvanredni.
KOLIKO JE DANAS ARHITEKTI LAKO ILI TEÅ KO DA OSTANE SVOJ I DA BIRA SA KIM I Å TA ÄE DA RADI?
Mi, arhitekte, možemo da radimo na dva naÄina: Treba da se poboljÅ”aju zakoni i normativi o tome Å”ta mora da sadrži jedna stambena jedinica i da arhitekta bude taj koji Äe da edukuje investitore i da im predstavi prednosti takve gradnje. A to nije gubljenje kvadrata veÄ dobijanje na kvalitetu, a kvalitet je taj koji nosi cenu. U sluÄaju da ne postoji ne razumevanje sa druge strane ne treba raditi sa takvim klijentima.
Jer, realno, ne mogu oni bez nas, zar ne? Fakat je da možemo da odbijemo i da ne radimo takve stvari. Investitor ne potpisuje takav stambeni objekat, veÄ arhitekta. I arhitekta je odgovoran za život korisnika takvog prostora u narednih nekoliko decenija. Na ovakav naÄin se kreira druÅ”tvo koje je dehumanizovano.
Sve u druÅ”tvu poÄinje od arhitekte i arhitekture. Ovo može da zvuÄi vrlo grandiozno ali ja zaista tako mislim. Arhitektura oblikuje druÅ”tvo za naredne decenije. Ävrsto stojim ispred stava da takvu vrstu odnosa treba odbiti. Onog trenutka kada pristaneÅ” na takvu igru, nikad viÅ”e neÄeÅ” moÄi da se vratiÅ” na staro.
DA LI VAM SE ÄINI DA SE U VEÄIM GRADOVIMA TRENUTNO DEÅ AVA URBICID I KO JE GLAVNI KRIVAC ZA TO?
Urbicid mi je malo teÅ”ka reÄ. Ono Å”to se kod nas ÄeÅ”Äe deÅ”ava je nedostatak autentiÄnosti u naÅ”em poslu pomeÅ”an sa nepoÅ”tovanjem nasleÄa koje imamo. Primer toga jeste VraÄar gde je nebrojano prelepih vila poruÅ”eno, a izgraÄene su stambene zgrade. Nema jednog krivca, svi smo zajedno krivi, od projektanta preko investitora do države, svi u nizu. Ja sam odbijao takve poslove koji nisu bili u skladu sa mojim viÄenjem.
KOLIKO JE RAZVOJ I NAPREDAK POJEDINIH MATERIJALA UNAPREDIO ARHITEKTURU I KOJI SU TO MATERIJALI PO VAMA?
UnapreÄenje u samoj energetskoj efikasnosti je ono gde vidim pomak. I to je neÅ”to gde treba stavljati suÅ”tinski akcenat. I mi moramo, kao i zakoni Å”to moraju da budu daleko strožiji. Mi smo i dalje u zaostatku sa tim stvarima i mislim da arhitekte moraju da postavljaju rigoroznije zahteve u cilju postizanja Å”to bolje energetske efikasnosti. Sve se svelo na prividnu brzinu gradnje, koja je inaÄe sada mnogo sporija nego Å”to je bilo npr. 30-ih godina. U Beogradu u Kondinoj ulici P+4 je uraÄena za 4 meseca. Objekat je kompletno izveden sa sve teracom i ostalim elementima. PoÄela je izgradnja u avgustu, a zavrÅ”ena u decembru, a gradilo sa se tehnologiijama koje su bile u mnogome drugaÄije od danaÅ”njih.
Kada sam se vratio iz Å panije imao sam želju da koristim tada moderne materijale i tehnologije koje sam tamo nauÄio, ali sam se susreo sa investitorima kojima je to sve bilo jako Äudno. A danas ima veÄ sve manje majstora koji mogu da ih izvedu. Investitori ne znaju koji je enregetski minimum, tu su arhitekte koji moraju da kažu ono Å”to je neophodno.
NEKADA SE PODRAZUMEVALO DA SVAKI PROJEKTNI BIRO IMA VEB SAJT, A DANAS SVAKI ARHITEKTA IMA DRUŠTVENE MREŽE GDE PROMOVIŠE SVOJ RAD I PROJEKTE. ZAŠTO NEMATE SAJT ILI NALOG NA NEKOJ OD DRUŠTVENIH MREŽA.
Ne volim druÅ”tvene medije. Zato Å”to su one za mene neÅ”to kao Veliki brat. Ja ne volim da budem toliko eksponiran, a mislim da je tu jako teÅ”ko dokuÄiti Å”ta je prividna istina. Ima npr. klijenata koji doÄu na prvi sastanak i pokazuju mi njihov izbor na Instagramu, sliku objekta koji želi da mi ja napravim. I tu veÄ od starta ulazimo u problem jer je taj klijent veÄ napravio neku ideju o tome, a onda meni treba duplo veÄi napor da ga odvuÄem od te nerealne slike ka neÄemu Å”to bi mu u mnogome viÅ”e odgovaralo.
POSTIGLI STE MNOGO, ALI MISLIM DA OD VAS TEK MOŽEMO OÄEKIVATI ZANIMLJIVE I KREATIVNE PROJEKTE. Å TA BISTE PORUÄILI MLADIM ARHITEKTAMA KOJI SU NA POÄETKU KARIJERE?
Da ostanu svoji, a prvo i osnovno moraju da poÅ”tuju nasleÄe. Sve ono Å”to je neko pre njih izgradio zaslužuje veliko poÅ”tovanje. Taj neko je proÅ”ao mnogo veÄu golgotu i muku da bi se izborio i sagradio takav objekat. Tada je bilo mnogo manje opcija i mnogo teže. Drugo, ne smeju da izgube humanost. Da moraju da razmiÅ”ljaju o svakom aspektu te zgrade i svakom aspektu života ljudi u toj zgradi. A treÄe je da moraju jako dobro da poznaju materijale. Å ta to znaÄi?
Prvo moraju da budu upoznati od strane proizvoÄaÄa, a drugo moraju da postavljaju pitanja. Da znaju kako ti materijali traju i kako se menjaju tokom vremena. Sada je aktuelna Instagram generacija ā ZavrÅ”i se objekat, objave se slike i posle nigde nikog nema.
Jedan dobar pristup jeste potreba svakog arhitekte da se sprijatelji sa materijalom koji Äe implementirati u svoj projekat, kako bi znao da ga upotrebi na najbolji moguÄi naÄin.
Å TA MISLITE O NAÅ EM DOSADAÅ NJEM RADU I O ÄASOPISU GRENEF?
Ovo Å”to sam imao prilike da vidim izgleda zaista fantastiÄno. Imate Å”irok spektar razliÄitih tematika koje se tiÄu arhitekture i da svako od nas koji smo iz te branÅ”e može da naÄe neÅ”to interesantno. Evo na primer, u ovom izdanju, koje držim u ruci, primetio sam bar tri Älanka koja sam poželeo da proÄitam odmah, Å”to je vrlo dobro.
IAKO NISTE AKTIVNI NA DRUÅ TVENIM MREŽAMA NITI U MEDIJIMA, PRISTALI STE NA INTERVJU ZA NAÅ ÄASOPIS.
Da, zaÅ”to da ne. To je iz razloga Å”to treba promovisati ovakve stvari. Ovakve Äasopise i ovakav trud. Zato Å”to je to najbolji naÄin, ne Instagram, nego baÅ” ovakav pristup je naÄin da se arhitekte dobro upoznaju sa strukom.
Posebno za mlade arhitekte koje tek izlaze sa fakulteta, a evo i ja imam poneÅ”to da nauÄim. Ne treba da budu toliko sramežljivi i treba da pitaju sve Å”to ih zanima. Kao Å”to sam i ja radio, treba odmah da pozovu predstavnika i da se upoznaju sa novim materijalom ili nekim drugim proizvodom koji mogu da primene u svojim projektima.
Ceo intervju možete Äitati na stranicama Å”tampanog izdanja Äasopisa āgrenefā broj 18, jul 2022. ili u online izdanju.