U sedmici koja je sada veÄ na izmaku, Äini se, da se najviÅ”e priÄalo o stanovanju, odnosno kupovini stanova. Kraj godine kojem smo sve bliži, nameÄe sumiranje rezultata i preseke stanja na tržiÅ”tu nekretnina. Po Svemu sudeÄi,Ā u Srbiji se kupuju stanovi i to po viÅ”im cenama nego Å”to su bile ranije. Ono Å”to je joÅ” primetno je i porast broja turista, pa je potreba za hotelima sve veÄa i veÄa.
Kvadrat i dalje ima tendencija rasta
Poslednji izveÅ”taji kažu da cene stanova u Srbiji i dalje rastu, a najskuplji kvadrat u Beogradu (i celoj Srbiji) u prvoj polovini 2019. godine koÅ”tao je 7.918 evra. Kada bismo posmatrali celu Srbiju, istraživanja pokazuju da su cene poslednjih meseci nastavile da skaÄu, u proseku za oko 10 odsto, i to najviÅ”e novogradnje koja je i dalje traženija od starijih stanova.
„Rast cena je oko 10 odsto veÄi u odnosu na proÅ”lu godinu, ali bez obzira na to, tražnja je veÄa od ponude. Na to je uticala ānova kategorijaā kupaca, mladi ljudi sa natproseÄnim zaradama, koji za kratko vreme mogu da obezbede sredstva za kupovinu nekretnine ili za uÄeÅ”Äe, i koji su uglavnom zaposleni u IT sektoru. Pored toga, na tražnju su uticali i povoljniji uslovi u bankarskom sektoru, koji se pre svega ogledaju u sniženim kamatnim stopama, olakÅ”anim procedurama i uslovima odobravanja stambenih kredita“, komentariÅ”e stanje na tržiÅ”tu nekretnina u Srbiji MiloÅ” MitiÄ, menadžer u City Expert servisu za promet nekretnina. On u razgovoru za „Blic Biznis“ potvrÄuje da su se ove godine, za razliku od prethodne, bolje prodavali novi nego stari stanovi.
Najskuplji stan prodat za nepunih milion evra
Nove vlasnike za prvih Å”est meseci ove godine dobilo je oko 47.000 nekretnina, dok je najskuplji stan prodat je u Beogradu za 973.888 evra, pokazuju podaci RepubliÄkog geodetskog zavoda.
Ukupna vrednost nekretnina prometovanih kupoprodajnim ugovorima koje je obradio RGZ u prvoj polovini ove godine veÄa je za 12 procenata u odnosu na isti period proÅ”le godine.
U staroj gradnji najviÅ”a cena po kvadratu plaÄena je 3.600 evra za stan u beogradskoj Ulici kralja Petra, dok je najviÅ”e novca za stan u starogradnji 870.000 evra izdvojeno za nepokretnost povrÅ”ine 343 kvadrata u blizini opÅ”tine Novi Beograd. NajviÅ”e plaÄena kuÄa, prodata sa okuÄnicom, u prvoj polovini 2019. godine, dostigla je cenu od 2.988.000 evra, a nalazi se na teritoriji opÅ”tine Savski venac, na TopÄiderskom brdu. Cenu od 2.680.000 postigao je poslovni prostor od 1.600 m2 na centralnoj beogradskoj lokaciji, u blizini zgrade Narodne skupÅ”tine.
NaŔi hotelijeri uŔli u evropsku zajednicu
Poslovno udruženje hotelsko-ugostiteljske privrede Srbije, HORES, postalo je Älan Evropskog udruženja hotela, restorana i kafiÄa HOTREC na 79. Generalnoj skupÅ”tini u Dubrovniku.
Kao 44. nacionalni Älan tog evropskog udruženja, HORES Äe ubuduÄe predstavljati interese hotelsko-ugostiteljske privrede Srbije meÄu evropskim hotelima, restoranima i kafiÄima, saopÅ”teno je ove sedmice iz tog nacionalnog udruženja. Kako su istakli predstavnici HORES, ovaj jedinstveni forum Äe srpskoj hotelsko-ugostiteljskoj industriji pružiti velike moguÄnosti da se razvija, kao i da bude primeÄena.
„Radujemo se razmeni iskustva u ugostiteljstvu i hotelijerstvu sa Älanovima HOTREC Å”irom Evrope, kao i doprinosu koji Äemo pružiti u izgradnji snažnog hotelsko-ugostiteljskog sektora na podruÄju Evrope“, rekli su predstavnici HORES. „Ovo Älanstvo Äe omoguÄiti srpskoj privredi prenoÅ”enje novih znanja i iskustava, novih poslovnih modela i praÄenje trendova razvijene evropske prakse u hotelijerstvu i ugostiteljstvu uopÅ”te“, navela je ona.
Srbija je, prema podacima Svetske turistiÄke organizacije, u prethodnoj godini imala rast turistiÄkog prometa oko sedam odsto, a 2018. godina je bila rekordna za srpski turizam, sa oko 3,5 miliona dolazaka i 9,4 miliona noÄenja, Å”to je rast u visini od 11 procenata. U poslednjih pet godina u Srbiji je otvoreno 137 hotela, odnosno dva hotela u proseku meseÄno, navodi se u saopÅ”tenju.