Fluidne fasadne forme od stiropora bez otpadnog materijala

U savremenoj arhitektonskoj praksi, spoljaÅ”nji omotaÄ objekta je obiÄno kompozitan, pri Äemu je jedan od slojeva izolacioni. Takav postupak Äini da objekat bude energetski efikasan, Å”to je dovelo do primene ustaljenih i proverenih reÅ”enja kao Å”to su kamena vuna ili ekspandirani polistiren odnosno stiropor. Zbog oblika stiropora, koji se proizvodi u vidu blokova, njegova upotreba je obiÄno povezana sa dizajnom kubiÄnih formi. Ravne strane objekata služe kao dobra osnova za implementaciju blokova. MeÄutim, u želji za istraživanjem novih formi i izlaska iz statusa quo, dizajneri obiÄno pribegavaju primeni fluidnih formi. U tom sluÄaju, stiropor može da posluži kao izuzetan resurs, zbog svojstva lake obrade i oblikovanja željene forme (Slika 1).
Slika 1 ā Zid od ravno seÄenih poliedarskih elemenata od stiropora, koji pokazuje moguÄnost njegove lake obrade
Stiropor može da se seÄe veoma lako skalpelom ili zagrejanom žicom, kao i da se Å”mirgla i obraÄuje glodalicom u cilju dobijanja željenih rezultata. Treba, ipak, uzeti u obzir da se u datim procesima pojavljuju odreÄeni problemi. SeÄenje zagrejanom žicom proizvodi Å”tetna isparenja i nekorisne delove, dok Å”mirglanje i glodanje stvaraju sitne Äestice koje su Å”tetne za okolinu i skoro nemoguÄe za recikliranje. VeÄi komadi koji nastaju seÄenjem skalpelom imaju veÄu moguÄnost da se recikliraju, ali obiÄno zavrÅ”e na deponiji komunalnog otpada prilikom ÄiÅ”Äenja gradiliÅ”ta.
Kada se svi ovi aspekti uzmu u obzir jasno je zakljuÄiti zaÅ”to ne postoji veliki broj projekata koji koriste stiropor u svojstvu pravljenja zakrivljene fasade. MeÄutim, ako je moguÄe otkloniti suÅ”tinski problem proizvodnje otpadnog materijala, moguÄe je otvoriti nove moguÄnosti za dostupnost fluidnih formi i uÄiniti ih pristupaÄnim. Stoga, dobro je postaviti odsustvo otpadnog materijala kao projektantski kriterijum prilikom procesa dizajna.
- Indrustrijski robot
- Indrustrijski robot
UzimajuÄi da je arhitektura interdisciplinarna nauka, proces dizajna uzima u obzir mnoÅ”tvo uticajnih faktora iz relevantnih oblasti struÄnjaka. Svi ovi uticaji mogu da se pretvore u projektantske kriterijume, koje je potrebno uvesti u dizajnerski proces. Ranije, dizajnerska reÅ”enja su se verifikovala u odnosu na projektantske kriterijume jedne oblasti struÄnjaka, nakon Äega bi se ceo proces nastavio za drugu struÄnjaÄku oblast nakon toga. Jedan primer je sluÄaj gde bi arhitekte osmislile formu, nakon Äega bi graÄevinci osmislili konstrukciju, nakon Äega je potrebno smestiti instalacije u odnosu na formu i konstrukciju. Ovakav vid rada je uzrokovao da ukazani problemi jedne oblasti pokreÄu ceo dizajnerski proces ispoÄetka, poÄevÅ”i sa prvom disciplinom. Praksa je pokazala da rana integracija svih ovih faktora i kriterijuma Äini ceo proces projektovanja finansijski i vremenski efikasnim. Na taj naÄin, moguÄe je uvideti probleme odmah na poÄetku procesa, umesto pravljenja kompromisnih reÅ”enja duboko unutar razvojnog procesa dizajnerskog reÅ”enja.
Stoga, kada se govori o pravljenju zakrivljene fasade od stiropora bez proizvodnje otpada, mora se uvesti i oblast fabrikovanja i primena alata koji Äe doprineti datom cilju. Kako glodanje ili Å”mirglanje nisu merodavne opcije zbog uticaja na životnu sredinu, a seÄiva ne omoguÄavaju kreiranje prostornih fluidnih formi, najbolje reÅ”enje predstavlja seÄenje stiropora zagrejanom žicom. Kontrolom temperature, kao i postavkom filtera, moguÄe je smanjiti ili redukovati Å”tetan uticaj isparenja na osobe i prirodu. Te, stoga implementacija seÄenja stiropora zagrejanom žicom može da se uvede u ranu fazu dizajnerskog procesa. Pored toga, mora da se uzme u obzir i preciznost, koja je jedino garantovana primenom CNC maÅ”ina.
Slika 2 – MoguÄnost interpretacije inicijalne zakrivljene forme od stiropora seÄenjem zagrejanom žicom ā levo elementima seÄenim na 2D CNC maÅ”ini, desno, primenom industrijskog robota sa 6 stepeni slobode
Primena standardnih CNC maÅ”ina sa pokretnim postoljem zauzima dosta mesta, a pritom omoguÄava samo seÄenje u 2 ose. Ovakav pristup može da posluži za date svrhe kreiranja fluidnih formi od stiropora, ali uz velika ograniÄenja dizajnerskog reÅ”enja, koje stoga mora da bude svedeno (Slika 2). MeÄutim, maÅ”ina koja može da omoguÄi i preciznost i fleksibilnost prilikom kretanja u 3 ili viÅ”e osa je industrijski robot. Industrijska robotika je samo jedna od oblasti koja je naÅ”la put ka integrisanju sa arhitekturom, doprinoseÄi prethodno pomenutoj interdisciplinarnosti. Velika preciznost robota svakako potiÄe od decenijskog razvoja i usavrÅ”avanja tehnologije izrade ovakvih maÅ”ina. MeÄutim, mesto gde industrijski robot zaista pokazuje koliko je precizan je u varenju armatura armirano-betonskih struktura direktno na gradiliÅ”tu, slaganju perforiranog zida od opeka (Slika 3) ili 3D Å”tampi primenom gline ili plastike.
Njegova uloga je svestrana Å”to dovodi i do velike fleksibilnosti prilikom njegove upotrebe. Samom promenom alata, industrijski robot može da obavlja bilo koju drugu radnju ili funkciju, bez obzira da li je nauÄen manuelnim pomeranjem ili napisanim programom za dati sluÄaj. Industrijska robotika je prisutna i u Srbiji u Novom Sadu, Å”to potvrÄuje i meÄunarodna mapa primene robotike u kreativnim industrijama (International Map of Robots in the Creative Industry) (Slika 4). Nosilac ove titule je Centar za digitalni dizajn u Novom Sadu, koji je svojim projektima primene robotike uspeo da se istakne na ovoj listi. Sve prednosti primene industrijskog robota su evidentne u procesu arhitektonske fabrikacije, te je moguÄe iskoristiti ga u tom svojstvu i za projekat fabrikovanja fluidne fasade od stiropora. Jedino Å”to joÅ” preostaje je integracija prethodnih kriterijuma u dizajnerski proces. Prilikom bilo kog dizajnerskog procesa, uvek je dobra praksa voditi se jednostavnim idejama i konceptima. Ako može da se objasni u jednoj reÄenici ili jednom analogijom ili metaforom, tada je i ideja jasna u glavi dizajnera.
Slika 4 ā MeÄunarodna mapa primene robotike u kreativnim industrijama sa Novim Sadom kao jednom od centara u Evropi
Sve potiÄe od pitanja ā Å ta ako iseÄemo jedan komad zakrivljene fasade iz bloka stiropora, a time smo ujedno isekli i drugi komad? Ovakav koncept direktno odgovara kriterijumu odsustva otpadnog materijala, jer Äini da je ostatak prilikom procesa seÄenja ujedno i deo koji Äe se koristiti na fasadi. U žargonskom reÄniku procesa seÄenja, element koji se iseÄe je pozitiv, a deo koji ostane je negativ. Pritom, proces isecanja direktno odgovara radu industrijskog robota sa zagrejanom žicom kao alatom, koja može da seÄe pravoizvodne forme i na taj naÄin omoguÄi bolji izgled fluidnosti. Nakon Å”to je ideja jasna, implementacija geometrijskih svojstava fluidnih povrÅ”i, koje su napravljene po uzoru na dati koncept je pitanje vremena. Arhitekte Marko JovanoviÄ i Marko VuÄiÄ u okviru Centra za digitalni dizajn doÅ”li su na ideju da naprave polovinu povrÅ”i sa odreÄenim rasporedom kontrolnih taÄaka kao pozitiv, pri Äemu se automatski generiÅ”e i negativ (Slika 5), Å”to su i prikazali na meÄunarodnoj konferenciji eCAADe (education in computer aided architectural design in Europe) 2019 u Portu.
Slika 5 ā prikaz procesa dobijanja zakrivljene forme kroz specifiÄan raspored kontrolnih taÄaka jedne polovine forma, koja automatski pravi i drugu polovinu forme
Spoj pozitiva i negativa je gladak i beÅ”avan, Å”to ide u prilog ideji o fluidnoj fasadi (Slika 6). Jedino Å”to joÅ” preostaje sprovesti datu ideju u delo. Ideja je realizovana kao istraživaÄki projekat male stambene jedinice, Äija fasada ima manje od 50 m2. Postojanje otvora u fasadi, kao i nedeljivost visine fasade sa visinom blokova stiropora uzrokovala je unapreÄenje prvobitnog projektantskog pristupa. Podela elemenata je morala da se uzme kao bitan faktor, kao i njihovo sklapanje na fasadi. Zbog konstantnog preispitivanja koncepata i potrebe za brzim varijacijama primenjen je digitalni dizajn. Upotreba raÄunara u procesu dizajna nije niÅ”ta novo, meÄutim u digitalnom dizajnu, raÄunar nije produžetak ruke, veÄ neizostavni Äinilac u procesu dobijanja varijacija. Ovakav pristup omoguÄava da se naprave varijacije relativno brzo. Dodatno, moguÄe je ustanoviti koji oblik je najzanimljiviji sa estetske strane ili na osnovu specifiÄnih performansi poput neophodne minimalne debljine slojeva ili slivanja vode.
Slika 6 ā Koncept generisanja elemenata zakrivljene fasade ā levo isecanjem jednog elementa, dobija se drugi element, desno implementacija elemenata na zakrivljenoj fasadi
Date varijacije se stalno evaluiraju u odnosu na željene kriterijume ÄineÄi ceo proces iterativnim. Postavkom i lepljenjem elemenata bilo je potrebno postaviti i mrežicu i zaÅ”titne slojeve, Å”to je uraÄeno prekrajanjem standardnih oblika mrežica kako bi se prilagodile konveksnim i konkavnim segmentima finalne forme (Sl. 7). ZavrÅ”ena fasada služi kao primer da je ovakav koncept moguÄ i da doprinosi estetskom kvalitetu objekta, dok ujedno ne naruÅ”ava životnu sredinu. Postavlja se pitanje, Å”ta je moguÄe uraditi sa ovim istraživanjem u buduÄnosti.
Slika 7 ā Finalni izgled zakrivljene forme fasade od stiropora napravljenog bez otpadnog materijala primenom digitalnog dizajna i robotske fabrikacije
UzimajuÄi da je koncept proveren, put ka implementaciji u praksi deluje da je moguÄ. MeÄutim, skupa mehanizacija, manjak dostupnosti alata kao i nedovoljno struÄnosti i iskustva u izvoÄenju ovakvih projekata Äine taj put otežanim. Svakako da je sledeÄi korak poveÄanje razmere fasade i celog integrisanog procesa dizajnu. Treba se osvrnuti na probleme, koji su primeÄeni na maloj razmeri i smanjiti njihov uticaj ili ih ukloniti. Kako se primena industrijskog robota može Äiniti kao deo prakse razvijenih zemalja, treba uÄiniti ovakav vid mehanizacije dostupnim i jednostavnim za koriÅ”Äenje. Obuka struÄnjaka u toj oblasti, kako u oblasti fabrikacije, tako i montaže je takoÄe neophodna. Takva praksa doprinosi izgradnji reputacije primene naprednih tehnologija kao dela savremene arhitektonske prakse. Uz dovoljno sluha za nove tehnologije, kao i želje za neÄim Å”to evocira fluidne oblike, izgradnja ovakvih fasada može da postane uÄestalija.