ARHITEKTE JEDNOG GRADA
Za Äasopis āGRENEF-GraÄevinarstvo&Energetska Efikasnostā govori Leonid NeÅ”iÄ
Kada se govori o osobenosti nekog grada ili regije, na prvom mestu mislimo na arhitekturu. Svaki grad i znaÄajne graÄevine koje Äine njegov identitet govore o njegovoj istoriji i preovlaÄujuÄim kulturnim uticajima koji su doprineli stvaranju njegove posebnosti. Zato Äemo u svakom naÅ”em broju upravo konsultovati arhitekte kao prezentere ovog vida predstavljanja pojedinaÄnih gradova u naÅ”oj zemlji.
U ovom broju Novi Sad, grad u kojem živi i radi, iz svog ugla predstaviÄe Leonid NeÅ”iÄ, dobitnik TabakoviÄeve nagrade za arhitekturu u 2017. godini. SaznaÄemo i kako je on liÄno, sa svojim timom, doprineo boljem izgledu svog grada, poÅ”tujuÄi najnovije tehnologije, a opet zadržavajuÄi liÄni peÄat koji svaki arhitekta poseduje.
Leonid NeÅ”iÄ roÄen je u Kraljevu, 1956. godine. Diplomirao na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu kod prof. Milana Lojanice (1981). Karijeru je zapoÄeo u Zavodu za urbanizam u Novom Sadu gde je uÄestvovao u izradi viÅ”e detaljnih urbanistiÄkih planova (1983-1995). Od 1995. vodi sopstveni projektni biro „Nes ā Invest“. Tokom devedesetih godina projektovao je viÅ”e stambeno-poslovnih objekata u Å”irem gradskom jezgru Novog Sada, a njegove zgrade su elegantne, studiozno i precizno projektovane, s posebnim odnosom prema materijalima i detaljima. Poslednje objekte stvara pod uticajem neomodernistiÄkih težnji, sa asocijacijama na modernu meÄuratnu arhitekturu koristeÄi savremene materijale i naglaÅ”en kolorit. (tekst V. MitroviÄa iz Kataloga retrospektivne izložbe povodom dodele TabakoviÄeve nagrade za arhitekturu 2017.) |
VOLELI BISMO DA NAJPRE PREDSTAVITE SVOJ GRAD KROZ JEDNU MONUMENTALNU GRAÄEVINU. DAKLE, KADA VAM DOLAZE PRIJATELJI I KOLEGE IZ NEKE DRUGE ZEMLJE I OÄEKUJU OD VAS DA IM PREDSTAVITE NOVI SAD KROZ PRIZMU ISTORIJE, GDE IH ODVEDETE I O KOJOJ GRAÄEVINI IM PRIÄATE?
TeÅ”ko je iz bogatog arhitektonskog nasleÄa Novog Sada nastalog tokom gotovo tri veka duge istorije grada izdvojiti jednu graÄevinu. NemoguÄe je bilo kom posetiocu Novog Sada s ponosom ne pokazati Petrovaradinsku tvrÄavu, kao izuzetan primer fortifikacijskog graditeljstva iz XVIII veka, koja dominira gradom joÅ” od njegovog nastanka.
Isto važi i za izuzetnu ambijentalnu celinu starog centra sa živopisnom stilskom slojevitoÅ”Äu Äitavih uliÄnih poteza, pojedinaÄnih zgrada, pojedinih segmenata ili samo detalja. Tu pre svega mislim na objekte profane arhitekture u Zmaj Jovinoj ulici, Dunavskoj, PaÅ”iÄevoj i MiletiÄevoj koji svedoÄe joÅ” o periodu baroka sa polovine XVIII veka, ali najviÅ”e o preovlaÄujuÄem stilu klasicizma i njegovoj kasnijoj bidermajerskoj fazi sa polovine XIX veka. Funkcionalnost objekata iz tog vremena, nepretencioznost uz istovremeni sklad i harmoniÄnost njihovih proÄelja ostaÄe, kao neki imperativ, obeležja novosadske arhitekture i u decenijama koje su sledile gotovo do naÅ”ih dana.
Nezaobilazni Äinioci slike grada su svakako i veliki javni objekti nastali u stilu eklektizma (neobarok, neorenesansa, neogotika) sa kraja XIX i poÄetka XX veka kao zgrada Kreditnog zavoda na uglu MiletiÄeve i GrÄkoÅ”kolske ulice, Gradska kuÄa, Zmaj Jovina gimnazija, zgrada VojvoÄanskog muzeja u Dunavskoj ulici, zgrada Stare poÅ”te na Trgu mladenaca, VladiÄanski dvor…
Na tom putu kroz istorijske i stilske slojeve koji grade urbano tkivo Novog Sada stižemo do perioda od poÄetka pa do tridesetih godina XX veka. Arhitektura secesije ostavila je za sobom izuzetne objekte palata kao trag uspona graÄanske klase tog vremena: AdamoviÄeva palata na Trgu mladenaca, Menratova palata u ul. Kralja Aleksandra, palata Gvozdeni Äovek na uglu Trga slobode i NjegoÅ”eve ulice, palata na uglu NjegoÅ”eve ulice i TrifkoviÄevog trga. O lepoti i monumentalnosti secesije svedoÄe i javni objekti: Jodna banja u FutoÅ”kom parku, objekat MaÄarske gimnazije u FutoÅ”koj ulici (danas ElektrotehniÄka Å”kola) i posebno jedan od najznaÄajnijih sakralnih objekata u gradu, kompleks Sinagoge.
To nas vodi do teme sakralnih kompleksa i pojedinaÄnih objekata u Novom Sadu koji svojom stilskom i ambijentalnom raznolikoÅ”Äu daju izuzetan doprinos ukupnoj slici grada i svedoÄe o njegovom multikonfesionalnom i multikulturnom karakteru.
Kroz ovaj pogled na arhitektonsko nasleÄe Novog Sada stižemo do perioda moderne izmeÄu dva rata i do odgovora na VaÅ”e pitanje, a to je Banovinski kompleks (danas zgrada IzvrÅ”nog veÄa i SkupÅ”tine Vojvodine) arhitekte DragiÅ”e BraÅ”ovana izgradjen tridesetih godina proÅ”log veka. Ovo je najznaÄajnije delo arhitekte BraÅ”ovana i jedno od najznaÄajnijih dela srpske moderne kojim se Novi Sad svakako upisuje i na mapu evropske arhitektonske baÅ”tine.
Izuzetnost ovog kompleksa sagledava se u svim slojevima i znaÄenjima koje jedno arhitektonsko delo sadrzi u sebi. To je najpre njegova kontekstualnost – odnos prema Å”irem okruženju. NepogreÅ”ivo je razreÅ”en vrlo težak zadatak uspostavljanja harmoniÄnih odnosa pri formiranju tada novog gradskog bulevara. To se postiglo najpre povlaÄenjem objekta od regulacione linije bulevara i njegovom boljom sagledljivoÅ”Äu s obzirom na veliku dužinu od oko 180 metara i podizanjem prizemlja te monumentalnim stepeniÅ”tima kojima se pristupa objektu.
NaglaÅ”ena horizontalnost je odgovor na niz stambeno-poslovnih objekata ujednaÄenih visina sa druge strane Bulevara. Izuzetno originalno oblikovana kula na uglu bulevara i ulice Jovana ÄorÄeviÄa razbija monotonost prozorskih nizova stvarajuÄi harmoniÄnu i snažnu kompoziciju.
Na drugoj strani polukružni zavrÅ”etak prema ulici Modene najbolji je odgovor na delikatne prostorne odnose na toj velikoj gradskoj raskrsnici i doprinosi snažnom simboliÄkom utisku velikog belog broda koji je upravo sa Dunava, najveÄe evropske reke, uplovio u grad. I najzad zgrada danaÅ”nje SkupÅ”tine u zaleÄu, u okviru parka, svojim takoÄe snažnim arhitektonskim izrazom upotpunjuje ovaj izuzetni prostorni ansambl. Funkcionalnost objekata uspostavljena kroz jednostavne prostorne Å”eme koje za rezultat imaju prijatne i svetle radne i reprezentativne prostore, impresivna kompozicija, oblikovna i stilska doslednost i najzad znalaÄki odmerena upotreba kvalitenih materiala, kako u eksterijeru (beli braÄki mermer) tako i u enterijeru, daju kompleksu Banovine dominantno mesto na listi arhitektonske baÅ”tine grada.
ÄIJI UTICAJ SA ISTORIJSKOG ASPEKTA JE NAJVIDLJIVIJI U NOVOM SADU ZA VAS KAO ARHITEKTU I KOLIKO GA JE TO DEFINISALO U SMISLU DRUGIH, KASNIJE NASTALIH GRAÄEVINA U GRADU?
Sveukupno arhitektonsko nasleÄe Novog Sada, o kome je bilo reÄi u odgovoru na prethodno pitanje, ukljuÄujuÄi tu i najnoviji period druge polovine XX veka, neposredno ili posredno, u manjoj ili veÄoj meri utiÄu na savremenu graditeljsku praksu. Nekad je to neposredni uticaj jer se novi objekti grade u okruženju onih nastalih u bližoj ili daljoj proÅ”losti, a osnovni postulat svake dobre arhitekture jeste uklapanje u postojeÄi ambijent. To nikako ne znaÄi puko kopiranje stilskih i drugih obeležja susednih objekata veÄ kreativni dijalog kroz koji se nasleÄeni ambijent ne naruÅ”ava i po moguÄnosti unapreÄuje. Postoji svakako i onaj posredni uticaj kojeg arhitekta Äesto i nije svestan i zapravo predstavlja ukupnu mentalnu sliku grada u kome živimo. Svi je nosimo u sebi, a naroÄoto arhitekti kojima je vizuelno opažanje vrlo važan deo profesionalnog aparata.
BuduÄi da sam ja najviÅ”e gradio na podruÄju Malog Limana, u delu grada koji je nastao izmeÄu dva rata južno od danaÅ”njeg Bulevara Mihajla Pupina i ograniÄen Dunavom na istoku, svakako da je arhitektura moderne koja je u tom delu grada preovlaÄujuÄa imala najveÄi uticaj na mene. Tu pre svega mislim na objekte arhitekte BraÅ”ovana (veÄ pomenuti Banovinski kompleks kao i reperni ugaoni objekat RadniÄke komore na istom Bulevaru) kao i veÄi broj objekata arhitekte ÄorÄa TabakoviÄa takoÄe na repnim ugaonim lokacijama na samom Bulevaru ili dublje unutar spleta ulica Malog Limana.
Moram da pomenem i uticaj objekta izuzetne likovnosti i veÅ”tine u upotrebi crvene fasadne opeke, Zavod za zaÅ”titu prirode u RadniÄkoj ulici arhitekte Natka MarinÄiÄa iz devedesetih godina proÅ”log veka, u Äijem neposrednom susedstvu sam izgradio kompleks stambeno poslovnih zgrada. Najzad tu je i uticaj kompleksa Novsadskog univerziteta, posebno najboljeg primera internacionalnog stila u Novom Sadu arhitekte Sibina ÄorÄeviÄa koji se nalazi preko puta pomenutog stambenog kompleksa.
DA LI VI LIÄNO PRIMEÄUJETE NAPREDAK U GRAÄEVINSKOM SEKTORU I U KOM SMISLU JE BOLJITAK VIDLJIV?
Svakako da tehnoloÅ”ki razvoj u graÄevinarstvu, kada su u pitanju nove tehnike graÄenja kao i industrija graÄevinskih materijala koja nudi nove kvalitetne materijale, predstavlja osnov za razvoj graditeljsva u celini. To, meÄutim, nikako nije dovoljan uslov za viÅ”i kvalitet graÄene sredine naÅ”ih gradova i naselja i bolji kvalitet života u njima.
Neophodna je najpre dobro osmiÅ”ljena urbanistiÄka osnova koje Äe usmeravati novu gradnju, a zatim i poÅ”tova- nje tako utvrÄenih urbanistiÄkih okvira i uspostavljenih pravila graÄenja kako od strane projektanata tako joÅ” viÅ”e od strane investitora. U protivnom Äe se kroz tzv. „investitorski urbanizam“ ili „divlju gradnju“ nastaviti nepopravljivo naruÅ”avanje uspostavljenih ili željenih odnosa u prostoru.
DA LI BISTE MOGLI DA NAM KAŽETE NEŠTO VIŠE O PROJEKTU KOJI NAJBOLJE PREDSTAVLJA VAŠARHITEKTONSKI KREDO?
Mislim da je to kompleks stambeno-poslovnih zgrada u ulici Stevana MusiÄa od ugla sa RadniÄkom ulicom do ugla sa Bulevarom Cara Lazara u Novom Sadu. Radi se zapravo o Äetiri objekta sa poslovanjem u prizemlju i galeriji, stanovanjem na pet etaža i sa dupleks stanovima u potkrovlju, koji su sukcesivno projektovani i graÄeni od 2002. do 2012. godine.
Osnovno naÄelo koje me je rukovodilo jeste naÄelo kontekstualnosti, odnosno nastojanje da se maksimalno poÅ”tuju odlike kako neposrednog tako i Å”ireg okruženja. Tu mislim i na naÄin izgradnje pojedinaÄnih objekata na parcelama kojima se zavrÅ”ava proces urbane rekonstrukcije tog dela grada (Mali Liman) zapoÄet joÅ” poÄetkom proÅ”log veka.
Drugi uliÄni potezi gde je taj proces mnogo ranije zavrÅ”en bili su na neki naÄin vodilja i uzor kome sam i ja težio, a to je da se uz posebnost svakog pojedinog objekta na kraju postigne odreÄen sklad i celovitost Äitavog niza. Tu bih ukazao na joÅ” jednu osobenost izgradnje ugaonih objekata na Malom Limanu joÅ” iz vremena moderne izmeÄu dva rata, odnosno na posebno akcentovanje ugla kroz elegantno i nenametljivo oblikovno reÅ”enje koje sam se takoÄe trudio da inkorporiram u svoje objekte.
Kad govorimo o neposrednom okruženju posebno je znaÄajna zgrada veÄ pomenutog Zavoda za zaÅ”titu prirode u RadniÄkoj ulici i uspostavljanje pravog odnosa dominantnih horizontalnih masa tog objekta i vertikalnih masa stambene zgrade. Izbor fasadne opeke kao element harmonizacije suprotstavljenih masa dva susedna objekta bio je odgovor na taj „zahtev“ okruženja. Veliki prozorski otvori, naroÄito na ugaonim partijama objekta, takoÄe su odgovor na okruženje odnosno na Å”iroke vizure koje se iz stanova otvaraju prema okolnom zelenilu, Petrovaradinskoj tvrÄavi, Dunavu i padinama FruÅ”ke gore.
NaÄelo funkcionalnosti, niÅ”ta manje važno od prethonog, obavezuje arhitektu na traženje najbolje organizacije prostora u želji da se izaÄe u susret razliÄitim potrebama i životnim navikama korisnika. Stoga su projektovani stanovi razliÄitih struktura od garsonjera do Äetvorosobnih. Izabran je skeletni armirano betonski konstruktivni sistem koji je omoguÄio veliku fleksibilnost prostornih reÅ”enja i njihovog prilagoÄavanja posebnim potrebama korisnika.
Na kraju, ali nikako po znaÄaju, treba istaÄi nastojanje da se kroz pažljivo oblikovanje masa, odnose punog i praznog, ritam arhitektonskih elemenata i promiÅ”ljen izbor materijala i boja postigne sklad i estetski doživljaj arhitekture.
KAKO BIRATE MATERIJALE ZA VAÅ E OBJEKTE I DA LI KORISTITE VEÄ PROVERENE ILI STE VIÅ E SKLONI PRIMENI NOVIH, S OBZIROM DA SMO SVEDOCI SVAKODNEVNOG NAPRETKA TEHNOLOGIJE I NOVINAMA U SMISLU GRAÄEVINSKOG MATERIJALA?
Ponuda graÄevinskih materijala na naÅ”em tržiÅ”tu sve je bogatija i nije nimalo lako pratiti sve inovacije koje se nude projektantima, izvoÄaÄima i investitorima. Trudim se da preko struÄnih i specijalizovanih Äasopisa, preko internet sajtova kao i kroz razgovore i konsultacije sa kolegama ili predstavnicima proizvoÄaÄa graÄevinskih materijala budem u toku sa aktuelnom ponudom.
Upravo su specijalizovani Äasopisi poput onih koje izdaje VaÅ”a kuÄa u tom smislu dragoceni jer upuÄuju na novosti na tržiÅ”tu materijala, na proizvoÄaÄe i dobavljaÄe gde se mogu dobiti i iscrpnije informacije, kao i na naÄin upotrebe i iskustva onih koji su veÄ imali direktno iskustvo u njihovom koriÅ”Äenju.
Å to se mog liÄnog stava o primeni novih materijala tiÄe, mislim da je on nekako dvoznaÄan. Sa jedne strane sklon sam primeni tradicionalnih materijala na savremen naÄin, ali istovremeno i inovacijama na tržiÅ”tu takvih materijala. Tu pre svega mislim na opekarske proizvode za zidanje i fasade tj. fasadne obloge. Konkretno, to su bili glineni Å”uplji blokovi za zidanje sa vazduÅ”nim Å”upljinama ispunjenim kamenom vunom (Wienerberger) sa izuzetno dobrim termoizlacionim svojstvima kako bi se postigao visoki razred energetske efikasnosti objekta. Ili, recimo, fasadne ploÄe za ventilirajuÄe fasade proizvedene takoÄe od gline (Wienerberger-Argeton) visokih estetskih kvaliteta, trajne i potpuno prilagoÄene naÅ”im klimatskim uslovima.
Stambene objekte koje sam gradio, naroÄito na potezu ulice Stevana MusiÄa u Novom Sadu, karakteriÅ”u velike prozorske povrÅ”ine kojima se stanovi otvaraju prema Å”irokim vizurama, tako da je kvalitet prozora i kliznih balkonskih vrata bio vrlo važan segment projekta. Stoga je izbor bila stolarija u kombinaciji drvo-aluminijum koja pruža najbolji estetski doživljaj kako u eksterijeru tako i u enterijeru uz odliÄna izolaciona svojstva u pogledu termike i zvuka, koja joÅ” dodatno pruža troslojno zastakljenje. Sve je veÄa i kvalitetnija ponuda i u ovom segmentu tržiÅ”ta, buduÄi da sazreva svest kod investitora o potrebi gradnje objekata viÅ”eg kvaliteta i u pogledu energetske efikasnosti.
KAKO OCENJUJETE SAVREMENU ARHITEKTONSKU PRODUKCIJU U SRBIJI, POSEBNO SA ASPEKTA NJENE ENERGETSKE EFIKASNOSTI?
NaÄelo energetske efikasnosti duboko je usaÄeno u same korene arhitekture. Dovoljno je osvrnuti se samo na pouke tradicionalnog narodnog neimarstva u naÅ”im krajevima, mada isti princip možemo prepoznati u svim kulturama, i videti koliko su one zapravo prisutne u savremanim naÄelima energetski efikasne gradnje. Å ta je, ako ne energetski efikasna gradnja, kada debeli zidovi panonske kuÄe i krov od slame omoguÄuju efikasno grejanje zimi i prijatnu hladovinu u letnjem periodu? Å ta je, ako ne poÅ”tovanje pravila energetski efikasne gradnje, kada se planinska sela lociraju na južnim osunÄanim padinama?
Upotreba lokalnih materijala, ispravno postavljanje i orijentacija objekta vodeÄi uvek raÄuna o osunÄanosti i pravcu dominantnih vetrova, joÅ” su neke od pouka koje su i danas aktuelne.
Na žalost, u prethodnom periodu ove su poruke Äesto bile u drugom planu ili zaboravljene. Svest o njihovom znaÄaju ponovo se vraÄa u fokus graditeljske prakse i kod nas. Svakako treba istaÄi i znaÄaj industrije graÄevinskih materijala i opreme koja prati takav trend nudeÄi materijale koji omoguÄuju sve viÅ”i stepen energetske efikasnosti u gradnji, a ponekad Äak i iniciraju ili predvode takve trendove.
KOJA JE VAÅ A PORUKA MLADIM ARHITEKTIMA U SRBIJI I KOJI JE PUT KA PLODNOJ STVARALAÄKOJ KARIJERI KOJA ÄE OSTAVITI TRAG U SREDINAMA U KOJIMA STVARAJU?
Mislim da je posveÄenost svakom zadatku pred kojim se mlad arhitekta naÄe, bez obzira koliko se on na poÄetku karijere može uÄiniti nedovoljno izazovnim, put kojim treba iÄi i korak po korak sazrevati na tom putu. Treba imati svest o tome da svaka intervencija u prostoru voÄena rukom arhitekte treba da se zavrÅ”i manjim ili veÄim unapreÄenjem ambijenta u koji dolazi.
Uloga arhitekte u složenom procesu nastajanja nekog objekta ne prekida se zavrÅ”etkom projekta, veÄ tada ulazi u niÅ”ta manje važnu fazu izgradnje. Neophodno je i tokom gradnje pratiti taj proces, uoÄavati eventualne propuste u projektu, kontrolisati nekad nužne izmene projekta i težiti da gotov objekat bude ostvarenje reÅ”enja i zamisli iz projekta. Cilj delovanja arhitekte nije projekat, cilj je kuÄa koja Äe na najbolji naÄin zadovoljiti potrebe korisnika i uklopiti se u urbani ili prirodni ambijent.
Äak ni tu nije kraj, veÄ treba pratiti život objekta i u toku koriÅ”Äenja i iz svih ovih faza (projektovanje, graÄenje, koriÅ”Äenje) izvlaÄiti dragocena iskustva.