Connect with us
Građevina

Akustični plafoni – Kontrola buke za poboljÅ”anje akustičnog konfora u prostorijama

Plafonske obloge se moraju posebno razmatrati kada se u prostoriji zahtevaju osnovne akustičke performanse. Dok su pregradni zidovi najverovatnije predviđene za zvučnu izolaciju, akustični plafoni mogu da poboljÅ”aju akustiku u prostoriji i apsorpciju zvuka.

Postoje dve vrste akustičnih plafona: plafoni za zvučnu apsorpciju i plafoni za zvučnu izolaciju. Oba reŔenja su tehnički različita i koriste se za reŔavanje različitih problema.

APSORPCIJA ZVUKA SA PLAFONSKOM OBLOGOM

Za buku iz izvora zvuka (koja bi se reflektovala od svih povrÅ”ina u prostoriji kao Å”to su zidovi, plafoni, podovi, nameÅ”taj i sl.) apsorbuju sistemi akustičnih plafona kako bi se smanjio nivo buke i poboljÅ”ala njegova čistoća.

U zvučno apsorbujucĢim plafonskim sistemima koriste se perforirane gips-kartonske ploče ili kasetirane akustične plafonske ploče.

KAKO PLAFONSKI SISTEM U SISTEMU SUVE GRADNJE MOŽE DA SMANJI NIVO BUKE – APSORPCIJA I REVERBERACIJA ZVUKA

apsorpvija zvuka

Kad emitovani zvuk udari o povrŔinu, deo njegove energije se reflektuje, a ostatak se apsorbuje

U prostoriji (bez bilo kakvog apsorbujucĢeg materijala) emitovani zvuk će se odbijati, odnosno reflektovati od svih povrÅ”ina Å”to cĢe imati za rezultat meÅ”avinu nekoliko refleksija koje stvaraju efekat eha. Ovaj eho smanjuje razumljivost zvuka koji tako postaje buka. Nelagodnost u prostoriji je veoma često povezana sa ovom pojavom koja se nazivaĀ reverberacijaĀ iliĀ odjekivanje.

Reverberacija zvuka

Reverberacija zvuka

Dodavanje apsorbujućih materijala na reflektujucĢe povrÅ”ine je jedan od najčeÅ”cĢih načina za poboljÅ”anje akustičkog komfora u zgradama. Plafonski sistemi za apsorpciju zvuka koriste ploče za apsorpciju zvuka, koje su specijalno konstruisane tako da smanjuju reverberaciju zvuka, a samim tim i eho. One takođe poboljÅ”avaju razumljivost govora, omogucĢavajucĢi da se govor čuje i razume.Ā 

Apsorpcija i reverberacija zvuka

Apsorpcija i reverberacija zvuka

KAKO DA ODABEREM NAJBOLJI PLAFON ZA APSORPCIJU ZVUKA ZA MOJ PROJEKT?

Da biste izabrali odgovarajući sistem akustičnih plafona, morate da definiÅ”ete sledeće:

  • Izvor i jačina buke koja se stvara u prostoriji
  • Namena prostorije (uključujucĢi ograničenja propisima)
  • Koje apsorbujucĢe povrÅ”ine vecĢ postoje u prostoriji.

Na osnovu ovoga se može izabrati pravi sistem kako bi se postiglo željeno vreme reverberacije ili koeficijent apsorpcije.

Pogledajmo kako se meri zvuk i kako se bira najbolji sistem akustičnih plafona.

AKUSTIČKA KLASIFIKACIJA

VaŔ izbor akustičnog plafonskog sistema treba da se zasniva na akustičkoj klasifikaciji zgrade.

KAKO SE MERI APSORPCIJA ZVUKA?

Merenje apsorpcije zvuka

Merenje apsorpcije zvuka

Nivo sposobnosti apsorpcije materijala se meri koeficijentom akustičke apsorpcije Ī± koji zavisi od frekvencije.

Ponderisani koeficijent apsorpcije Ī±wĀ (alfa) upoređuje relativnu veličinu sposobnosti apsorpcije proizvoda (kada apsorpcioni spektri nisu potrebni ili dostupni), pri čemu vecĢe vrednosti Ī±w predstavljaju bolje performanse apsorpcije zvuka sistema.

Ā 

Ovi koeficijenti akustičke apsorpcije definiÅ”u klase akustičkih performansi i zastupljeni su u standardimaĀ EN ISO 11654.

 

 

Proizvodi i sistemi klase A imaju najbolja svojstva apsorpcije i značajno poboljÅ”avaju akustički komfor.Ā Oni koji imaju koeficijent apsorpcije manji od 0,1 uopÅ”te se ne smatraju apsorbujućim proizvodima jer se vecĢi deo zvuka reflektuje o njihovu povrÅ”inu.

Na primer, prvi crtež prikazuje betonsku konstrukciju od koje se vecĢi deo zvuka odbija i ponderisana apsorpcija zvuka bicĢe bliska 0 (Ī±w =0). Na drugom crtežu, samo se 25 % zvuka odbija, tako da cĢe ponderisana apsorpcija zvuka biti blizu 75 % (Ī±w = 0,75).

Različite vrste zgrada imaju različite zahteve za apsorpcijom.

Bioskopi, hoteli ili koncertne dvorane, na primer, zahtevaju visok nivo apsorpcije zvuka, tako da treba primeniti nivoe klase A ili B. Za druge zgrade, nizak koeficijent apsorpcije (klasa D ili E) može biti dovoljan da se osigura akustički komfor.

Klase apsorpcije zvuka nisu definisane za određene vrste zgrada, ali vecĢina propisa se odnosi na klasu C. Obično propisi o zvuku definiÅ”u vreme reverberacije.

 

ZVUČNA IZOLACIJA SA PLAFONSKIM OBLOGAMA

Fizički principi koji definiÅ”u zvučnu izolacionu moć lake plafonske konstrukcije su identični kao i oni koje se primenjuju na pregradnim zidovima. Zvučna izolaciona moć se poboljÅ”ava na isti način, tj. upotrebomĀ odgovarajucĢih gipskartonskih ploča,Ā konstrukcija iĀ veznog pribora.Ā Međutim, vezni pribor koji može da poboljÅ”a zvučnu izolacionu moć nije isti između pregradnih zidova i plafona, jer su zidovi vertikalne a plafoni su horizontalni.

Da bi se povecĢala zvučna izolaciona moć plafona, mogu se koristiti odgovarajucĢe akustične veÅ”aljke, spojnice ili obujmice, u zavisnosti od specifičnosti regionalne građevinske prakse.

AKUSTIČNI PLAFONSKI SISTEMI SINIAT

Nudimo velik broj ploča iĀ perforiranih plafonskih pločaĀ koje čine deo akustičnog plafonskog sistema. One se izrađuju u različitim veličinama i varijantama, a mogu se ugrađivati i na gornjim delovima pregradnih zidova kako bi se postigla potrebna akustička svojstva.

 

 

 

 

 



+381 21 210 10 90
Ā siniat.rs@etexgroup.com

www.siniat.rs