Prostor kancelarije IT kompanije Neopix u NiÅ”u osmiÅ”ljen je kao viÅ”eslojni ambijent u kojem se ukrÅ”taju funkcionalnost, fleksibilnost i snažna prostorna identifikacija. VodeÄa ideja arhitektonskog reÅ”enja bila je oblikovanje enterijera koji Äe korisnicima pružiti neponovljivo prostorno iskustvo i snažan oseÄaj pripadnosti – prostora koji Äe motivisati zaposlene da izaberu rad iz kancelarije, ne iz obaveze, veÄ iz liÄne želje i potrebe za pripadanjem kolektivu i atmosferi u kojoj se oseÄaju dobrodoÅ”lo.
Zahtevi klijenta oblikovani su dugogodiÅ”njim razvojem firme i usklaÄeni sa savremenim tendencijama u organizaciji radnog okruženja. Tako je proistekao jasan zadatak – dizajnirati enterijer koji prevazilazi standardne okvire IT kancelarije, prostor koji istovremeno omoguÄava individualni fokus i timsku dinamiku, kao i mesto susreta, pauze, razmene i neformalnog druženja.
Na dve etaže ukupne povrÅ”ine oko 1000 m², organizovan je otvoren koncept sa precizno definisanim funkcionalnim zonama. Umesto Ävrstih podela, granice izmeÄu razliÄitih ambijenata formirane su pažljivim izborom podnih obloga, visinskih razlika, tretmana plafona i kombinacijom tekstura i boja.
ZajedniÄki prostori – kuhinja, bar, koridori i zone za opuÅ”tanje karakteriÅ”e pod od sivog mikrocementa, vidljiva betonska tavanica i instalacije naglaÅ”ene tamnozelenom bojom koja je zaÅ”titna boja kompanije, Äime se stvara iskrena i savremena atmosfera.
Nasuprot sirovom karakteru zajedniÄkih zona, radne povrÅ”ine oblikovane su smireno i monohromatski, sa dominacijom bele boje koja objedinjuje podove, zidove i plafone. Ovakva vizuelna disciplina podstiÄe koncentraciju i ne optereÄuje korisnika dodatnim sadržajima.
Otvoreni raspored omoguÄava lako kretanje i razliÄite scenarije rada, dok su duž centralne ose pozicionirani zatvoreni volumeni sa specijalizovanom namenom – sale za sastanke i tihi prostori za rad ili pozive. Ovi prostorni moduli, obloženi perforiranom Å”perploÄom, ne samo da funkcionalno izdvajaju sadržaje, veÄ zahvaljujuÄi sistemu otvora i polica omoguÄavaju korisnicima da unesu liÄne elemente poput knjiga ili biljaka – da āprisvojeā prostor i uÄine ga svojim.
Dizajn je utemeljen na naÄelima humanog i inkluzivnog radnog okruženja. Brojne savremene studije potvrÄuju da je psiholoÅ”ka dobrobit zaposlenih u direktnoj vezi sa ambijentalnim kvalitetom radnog mesta. U tom smislu, kancelarije Neopix-a osmiÅ”ljene su tako da nude razliÄite ambijente – one koji podstiÄu kolaboraciju i socijalnu razmenu, ali i prostore u koje je moguÄe povuÄi se radi fokusa i tiÅ”ine. Kroz fleksibilno zoniranje i raznolikost materijala stvoreno je radno okruženje koje ne sputava, veÄ prati i podržava razliÄite stilove rada.
ReÅ”enje intime u otvorenom prostoru postignuta je āGluvim sobamaā koja služe za izolaciju zaposlenih i predstavljaju utoÄiÅ”te za razgovore, video pozive ili koncentrisani rad.
Ovakva akustiÄka strategija direktno doprinosi poveÄanju produktivnosti i opÅ”tem oseÄaju udobnosti u svakodnevnom radu.
Na oba sprata, centralne taÄke okupljanja – bar, podijum i coworking zona – osmiÅ”ljene su tako da omoguÄe lako preureÄenje u skladu sa dnevnim ili povremenim potrebama firme. Bilo da se organizuje prezentacija, obuka, interno slavlje ili muziÄki nastup, prostor se transformiÅ”e bez potrebe za dodatnim intervencijama. Proslava useljenja u novi prostor, tokom koje su Älanovi jazz benda komentarisali da imaju oseÄaj kao da sviraju u klubu, ne u firmi, najbolje oslikava atmosferu koju ovaj enterijer stvara. Taj oseÄaj neformalnosti, otvorenosti i meÄusobne povezanosti upisan je u samo tkivo prostora. Kroz prostornu organizaciju koja podseÄa na coworking kulturu, Neopix svojim zaposlenima nudi iskustvo koje prevazilazi granice klasiÄnog radnog okruženja – to je mesto pripadnosti i meÄusobne podrÅ”ke, ali i individualnog izraza.
Neutralna paleta boja u ostatku enterijera svesno je odabrana da pruži rastereÄenje i vizuelni balans, dok su kao kontrapunkt u prostoru uvedeni murali u toaletima. Oni donose dozu humora i vizuelnog narativa, a posebno je znaÄajno Å”to su ih osmislili i realizovali interni dizajneri iz samog tima Neopix-a – Å”to dodatno doprinosi identifikaciji korisnika sa prostorom koji zajedno grade i koriste. Kancelarijski prostor Neopix-a primer je promiÅ”ljenog i senzibilnog arhitektonskog reÅ”enja koje uspeva da istovremeno zadovolji zahteve savremene radne funkcionalnosti, psiholoÅ”ke udobnosti i estetske sofisticiranosti.
ViÅ”e od mesta za rad, ovo je prostor koji okuplja, pokreÄe i gradi kulturu jedne zajednice.
Nakon pregleda kljuÄnih karakteristika projekta i arhitektonskih reÅ”enja koje potpisuje studio Arhitektura BuÄevac, razgovarali smo s autorom Andrejom BuÄevcem o Å”irem kontekstu ovog rada, procesu projektovanja, ali i vrednostima koje stoje iza svakog njihovog prostora.
U nastavku prenosimo njegove odgovore na teme koje dodatno osvetljavaju pristup studija, kao i znaÄaj ovog projekta u savremenoj arhitektonskoj praksi.
U enterijeru Neopix-a primeÄujemo suptilnu igru izmeÄu sirovih i rafiniranih materijala – mikrocement, vidljivi beton, perforirana Å”perploÄa, monohromatske povrÅ”ine. Kako ste pristupili selekciji ovih materijala i na koji naÄin oni doprinose atmosferi prostora koji gradi oseÄaj pripadnosti i otvorenosti?
Zajedno s klijentima postavili smo jasan princip – materijali moraju biti iskreni i jasni.
Oslonili smo se na njihov stvarni karakter kako bismo stvorili jasan arhitektonski izraz, osloboÄen dekorativnih prenaglaÅ”enosti. Kroz promiÅ”ljene prostorne poteze i izražene vizuelne mase, dobili smo „prostore unutar prostora“ – ambijente koji funkcioniÅ”u i pojedinaÄno i kao deo otvorenog.
Perforirana Å”perploÄa koristi se ne samo kao akustiÄki element, veÄ i kao medij za personalizaciju prostora kroz umetanje knjiga i biljaka. Kako ste osmislili taj balans izmeÄu industrijske estetike i tople, ljudske dimenzije materijala?
Birali smo Å”perploÄu zbog njene nežne teksture i blage desaturisanosti, koja prostoru daje mekoÄu bez naruÅ”avanja minimalistiÄkog izraza. Koristili smo je za oblaganje Å”koljke intimnijih zona – konferencijsku salu, kancelariju partnera, gluve sobe – da uvedemo toplinu i taktilnost.
Perforacije su omoguÄile vizuelnu dinamiku na veÄim povrÅ”inama, ali i priliku korisnicima da prostor liÄno oblikuju, unosom njihovih postera, biljaka i detalja iz prethodnog radnog okruženja.
U kontekstu savremene kancelarijske arhitekture, koliko je izazovno pronaÄi materijale koji odgovaraju fleksibilnosti prostora, a istovremeno ispunjavaju visoke standarde akustike, održivosti i taktilnog kvaliteta?
NajveÄi izazov je pomiriti želje klijenta i njihovu viziju sa naÅ”im poimanjem estetike i arhitekture.
Na ovom projektu radili smo s klijentima koji razumeju prostor na vrlo sliÄan naÄin kao i mi. Taj zajedniÄki jezik omoguÄio nam je da brzo pronaÄemo materijale koji zadovoljavaju kriterijume fleksibilnosti, akustike, taktilnosti – ali i suÅ”tine prostora.
ZajedniÄke zone karakteriÅ”e kontrastna materijalnost u odnosu na radne prostore. Da li biste mogli podeliti neÅ”to viÅ”e o nameri iza tog materijalnog dualiteta i kako on doprinosi psiholoÅ”kom ritmu korisnika tokom radnog dana?
Projektni zadatak je tražio open space prostore za rad sa poveÄanim oseÄajem intime.
OdluÄili smo se za vizuelno povezivanje podova od belog mikrocementa sa zidovima i belim spuÅ”tenim plafonima kao svojevrstan āram“ koji odvaja radna mesta od ostatka prostora. Nižim plafonima i jasnim razgraniÄenjem od ostalih zona dobili smo svojevrsno āgnezdo“ za rad.
- Naziv projekta: Neopix
- Autor projekta: Arhitektura BuÄevac
- Autorski tim: Andreja BuÄevac, Biserka JovanoviÄ, DuÅ”an KociÄ
- Namena: Kancelarijski prostor
- Lokacija: NiÅ”
- PovrŔina: ~1000 m2
- God. projektovanja: 2020.
- Godina realizacije: 2023.
- Fotografija: Relja IvaniÄ
- Priznanja i nagrade: Nagrada BIG SEE za dizajn enterijera, Ljubljana 2024, Nagrada za enterijer na Trijenalu, Arhitekture, NiÅ” 2024.