Interakcija objekta sa okruženjem pozitivno utiÄe na ljudski komfor
Funkcija, forma, prirodno i urbano okruženje, uticajni su faktori u razvoju projekta. Kada je to okruženje industrijska zona, a projektnim zadatkom investitora je uslovljena složena funkcija kao Å”to je objedinjavanje garaže, skladiÅ”ta i poslovno-administrativne namene prostora, arhitektonska forma najÄeÅ”Äe bude sekundarna i gubi ravnopravnost u odnosu na gore navedene faktore.
MeÄutim, ono Å”to je u zaÄetku projekta predstavljeno kao ograniÄenje u daljoj razradi se može postaviti kao izazov. Upravo takav pristup je imao METFER PROJEKT iz Novog Sada na projektu upravne zgrade kompanije āBobarā BeÅ”ka.
ImajuÄi na umu principe održivosti u ranom razvoju projekta, bez obzira na sva ograniÄenja projektnog zadatka ili izostanak zahteva investitora da se ti principi poÅ”tuju, arhitekta je u moguÄnosti da āpomiriā arhitektonski izražaj i energetsku efikasnost konaÄno izvedenog objekta.
Objekat: Poslovno ā industrijska zgrada
Lokacija: Novi Sad
Godina projektovanja: 2020.
Godina izgradnje: 2020.- 2022.(u toku)
PovrŔina: 2000 m2
Autor: Radmila MarkoviÄ Vavrin, mast.inž.arh., METFER Projekt
Vizuelizacija: Svetlana Berar
Fotografija: NataŔa Grk
Ovakav pristup nalaže svestan odabir reÅ”enja koja proizilaze iz analize Å”ire i bliže lokacije, klimatskih uslova, izloženosti suncu i vetru, analizu postojeÄe infrastrukture i potencijala iz okruženja i sliÄno.
VodeÄi princip održive arhitekture, uz smanjenje negativnog uticaja na životnu sredinu, je dobrobit korisnika prostora. Svesnim integrisanjem potrebe Äoveka za komforom (bilo termiÄkim, vazduÅ”nim, svetlosnim ili vizuelnim) u sam arhitektonski dizajn, bez obzira na tipologiju ili druga ograniÄenja, arhitekta daje svoj doprinos održivosti na samom poÄetku graÄevinskog lanca.
- Skica 1
- Skica 2
- Skica 3
- Skica 4
Ono Å”to je konaÄan proizvod ovakvog pristupa projektovanju je zgrada koja poÅ”tuje principe održivosti bez dodatnih finansijskih ulaganja investitora, a sa znaÄajnim ulogom arhitekte u održiviju buduÄnost.
Upravna zgrada āBobarā se nalazi u industrijskoj zoni u Novom Sadu. Urbano okruženje predmetne lokacije Äine tipiÄne industrijske zgrade i kompleksi, sa dosta visokog rastinja duž glavnih saobraÄajnica. Mikrolokaciju Äini parcela od 3000 m2, a predodreÄeni gabarit slobodnostojeÄeg objekta ima okvirno 500 m2. Sama zgrada je spratnost Po+P+2 i ukupne bruto povrÅ”ine oko 2000 m2.
Funkcionalne celine su razdvojene po vertikali: garaža je smeÅ”tena u podrum, magacin u prizemlje sa ulazom iz dvoriÅ”ta, a spratovi su predviÄeni za kancelarijski prostor. Na uliÄnoj fasadi objekta postavljen je glavni administrativni ulaz.
āGrubaā forma predmetnog objekta ima kubiÄni volumen, koji je u velikoj meri modifikovan primenom arhitektonskih mera energetske efikasnosti. Odabirom kompaktne umesto razuÄene forme smanjuje se povrÅ”ina toplotnog omotaÄa zgrade Å”to rezultira sa manje solarnih dobitaka i manje toplotnih gubitaka kroz omotaÄ zgrade.
Formiranjem transparentnih zidnih ravni stvara se interakcija objekta sa okruženjem ali se i pozitivno utiÄe na ljudski komfor.
MeÄutim, staklo ima loÅ”iju sposobnost termiÄke izolacije u odnosu na zid, pa je racionalizovana staklena povrÅ”ina tako Å”to je u prostorijama gde nije predviÄen boravak ljudi ili je on samo privremen, formiran zidni sklop od termo blokova i kamene vune (detalj 1).
- Detalj 1 – Spoj ventilisane i strukturalne staklene fasade / foto: NataÅ”a Grk
- Detalj 2 – Sistem ventilisane fasade / foto: NataÅ”a Grk
Primenjen je i sistem ventilisane fasade (detalj 2), tj. zavrÅ”na fasadna ravan (fiber-cementne ploÄe) je odmaknuta od osnovnog zidnog sklopa i formiran je vazduÅ”ni provetreni sloj. Uloga takvog sistema je smanjenje spoljaÅ”njeg uticaja na termiÄki omotaÄ zgrade.
- Detalj 6: Sistem spoljaŔnjih perforiranih brisoleja, pogled iznutra / foto: NataŔa Grk
- Detalj 4 – Sistem spoljaÅ”njih perforiranih brisoleja, pogled spolja / foto: NataÅ”a Grk
Tamo gde je fasada zastakljena postavljen je viŔeslojni niskoemisioni staklo-paket (detalj 5).
Spratni delovi objekta su namenjeni za organizaciju kancelarijskog prostora, tj za viÅ”esatni boravak ljudi. Direktan uticaj sunca je najveÄi na južnoj i zapadnoj fasadi objekta, pa je omoguÄeno je zasenjivanje istih formiranjem prepusta na nivou krovnog venca (detalj 3) i postavljanjem spoljaÅ”njih perforiranih brisoleja (detalji 4 i 6).
U poslovnom okruženju, prostor za odmor je podjednako bitan kao i radni prostor, a na ovom objektu je u vidu balkona postavljen na severnoj fasadi, tako da iskoristi postojeÄi drvored uz susednu saobraÄajnicu zarad vizuelnog komfora zaposlenih (detalj 7).
Detalj 7 – PoveÄan komfor i kontrola prirodnog osvetljenja unutraÅ”njeg prostora / foto: NataÅ”a Grk
Kako projektovanje energetski efikasnog objekta uslovljava integrativan proces svih struka, u objektu su primenjene i druge mere kao Ŕto je centralni ventilacioni sistem na toplotne pumpe i grejanje na prirodni gas, a postavljena je i LED rasveta.
PROJEKAT: Radmila MarkoviÄ Vavrin, mast.inž.arh. METFER Projekt