Connect with us
Novosti

GRAĐEVINSKI NEDELJNIK: Najava projekata, Strategija za Beograd i izveštaj o firmama u stečaju

I ova sedmica je ništa drugo do najava građevinske sezone koja nam dolazi i najava resornog ministarstva o planovima i nastavku započetih projekata.

Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović najavila je protekle sedmice da će izgradnja brze deonice puta od Šabca do Loznice početi krajem leta u okviru velikog infrastrukturnog projekta izgradnje autoputa Ruma -Šabac. „Dogovoren je način finansiranja. Radiće se zajedno sa Azerbejdžanom. Vlada Srbije će dati garanciju za kredit sa Vladom Azerbejdžana“, navela je resorna ministarka. Ona je takođe, najavila, posle sastanka u Ljuboviji sa načelnikom Mačvanskog upravnog okruga i predsednicima opština i grada Loznice, da će u letnjim mesecima biti otvoren most Bratunac-Ljubovija. „Čekamo bosansku stranu da završi svoj deo posla da bismo mogli na leto da pustimo most i da pospešimo promet robe i ljudi u ovom delu“, rekla je ona.

Ministarstvo građevine svoje aktivnosti u ovoj godini najavila je i u Bajinoj Bašti. Tačnije, ministarka građevinartsva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović rekla je da očеkujе da ovе godinе budе završеna projеktna dokumеntacija za izgradnju tunеla Kadinjača, na kojеm bi radovi mogli da počnu 2020. godinе. “U cеlom Zlatiborskom okrugu samo u rеdovno održavanjе putеva uložеno jе u prеthodnе čеtiri godinе oko 3,6 milijardi dinara, a sa drugim rеhabilitacijama kojе su rađеnе, uložеno jе oko 5,5 milijardi dinara”, rеkla jе Mihajlovićеva novinarima, gdе jе zajеdno sa ministrom omladinе i sporta Vanjom Udovičićеm razgovarala sa načеlnikom Zlatiborskog okruga Bobanom Pеrišićеm i čеlnicima lokalnih samouprava iz Zlatiborskog okruga i imala odvojеni sastanak sa rukovodstvom opštinе Bajina Bašta. Ona jе istakla da kroz Zlatiborski okrug prolazе i novi auto-putеvi koji sе gradе.

I ove sedmice, s obzirom da se još uvek sumiraju utisci od prošle godine, bilo je reči o rezultatima iz raznih aspekata poslovanja. Ono što je iznenadilo javnost je činjenica koju je saopštila Naradna banka Srbije, a podatak koji smo dobili je da je u Srbiji trenutno blokirano 6.000. Tačnije, trenutno su blokirana 39.083 pravna lica, pokazuju najnoviji podaci ove institucije.

Poslednjeg dana u januaru ove godine njihovi računi bili su blokirani za ukupno 294,7 milijardi dinara i to bez kamate. Tačno godinu dana ranije u blokadi je bilo 32.960 pravnih lica sa ukupnom blokadom od 286,1 milijardu dinara. Kako su za „Blic“ potvrdili u Narodnoj banci, broj blokiranih pravnih lica za 12 meseci povećan je za tačno 6.123, a iznos blokade za više od 21 milijardu dinara. Najčešći razlozi blokade su, prema podacima NBS, poreske obaveze ili obaveze prema poslovnim partnerima – ocenili su u centralnoj banci odgovarajući na pitanje o razlozima blokada. Među njima je najviše preduzetnika i malih preduzeća.

Beograd kao glavni grad ujedno je i glavni građevinski centar, odnosno mesto koje ima najviše projekata i na čijem se boljem životu njegovih stanovnika najviše i radi. Naime,ove sedmice predtavljena je nova strategija razvoja grada. Ona podrazumeva tri glavne odrednice:

Izmeštanje industrije iz centra grada, spuštanje grada na reke i promena hijerarhija, tako da će kroz ovu strategiju pešaci, biciklisti i javni prevoz imati prirotiet, izjavio je donedavni gradski arhitetkta Milutin Folić.

Na četvrtoj srpskoj konferenciji o razvoju nekretnina i infrastrukture „Razvoj budućnosti“ u Beogradu, Folić je rekao da izmeštanje industrije iz centra grada predstavlja veliki posao s obzirom da 40 odsto perifernih naselja nema kanalizaciju, a 20 posto njih nema put. Bilo je reči i o javnom prevozu. Kako Folić kaže treba iz centra grada do perifernih mesta uvesti i adekvatan javni pevoz. Druga odrednica u Strategiji razvoja grada je spuštanje Beograda na dve reke, koje su, prema Folićevim rečima atraktivne, ali nedovoljno iskorišćene.

„Treća odrednica je promena hijerarhije u saobraćaju. Pešaci, biciklisti i gradski saobraćaj moraju da dobiju prioritet. U svetu je ovo praksa koja je počela da se primenjuje još sedamdesetih godina, u Kopenhagenu na primer šesedesetih, mi malo kasnimo, ali i to kašnjenje donosi benefite da vidimo gde su drugi pogrešili i da ne napravimo iste greške“, rekao je Folić na panelu „Pregled komercijalnog i rezidencijalnog tržišta nekretnina“.

Naravno, Folić se dotakao i teme metroa i dodao da je ovo svakako jedan od najvećih projekata u gradu koji je u duhu Strategije.

„Beograd je poslednji grad u Evropi koji ima više od milion i po građana, a koji nema metro. Trenutno je fizibiliti studija u završnoj fazi koju radimo s francuskom kopmanijom. Trebalo je da bude završena do kraja februara, ali je rok pomeren iz opravdanih razloga. Kada na proleće bude završena fizibiliti studija, moći ćemo o tome da razgovaramo sa potencijalnim partnerima“, istakao je Folić.

Pored standardnih saobraćajnih planova, izgradnje metroa, funkcionalnijeg javnog prevoza, ideja je, kaže Folić, da se napravi i vodni saobraćaj, poput onog u Budimpešti. „Sada kada smo počeli da spuštamo grad na reke, izmeštamo industriju iz centra grada, sklanjamo prugu, sada konačno ima smisla da se uspostavi taj vodni saobraćaj. Mi smo završili s pripremom postavljanja pontona, nadam se da ćemo za vodni saobraćaj naći partnera“, rekao je Folić. Upitan da li će se na rekama zadržati koncept splavova, Folić odgovara da je Beograd po tome prepoznatljiv i da je namera da splavovi ostanu na rekama, ali pod određenim uslovima.