Posetioci su se nakon kratke kafe pauze i posete izložbenog dela sajma vratili na svoja mesta u konferencijsku salu gde su imali priliku da prisustvuju VII panelu koji nosi naziv āBuduÄnost arhitektonske struke u Srbijiā i unapred je izazvao veliku pažnju kod svih prisutnih, a do kraja i opravdao sva oÄekivanja.
Miljan Salata, arhitekta koji vodi svoju praksu kroz NUR studio ali i svoje polje delovanja proÅ”iruje kroz platformu Podcast SFERAĀ® odabran je za ulogu moderatora. Njegovi sagovornici i naÅ”i veoma cenjeni panelisti bili su Lazar Kuzmanov, M.Arch, Kuzmanov and Partners koji je dobitnik Velike nagrade arhitekture za životno delo Udruženja arhitekata Srbije, koja je i povod za publikaciju āI POSLE 30 GODINA ā ARHITEKTAā.
Publika je bila u prilici da posluÅ”a iskustva i saznanja arhitekte i profesora na Arhitektonskim fakultetu Univeziteta u Beogradu Gorana B. VojvodiÄa. Posebno se istakao Danilo DangubiÄ koji je zaslužio titulu glavnog arhitekte za EXPO 2027.; prof. Ivan RaÅ”koviÄ, arh. predsednik Udruženja arhitekata Srbije (UAS) kao i BoÅ”ko RistiÄ, diplomirani inženjer arhitekture, trenutno na master studijama Fakulteta tehniÄkih nauka Univerziteta u Novom Sadu.
Panelisti su se fokusirali na zakone, pravilnike i standarde u struci koji su jasno definisani i u kojoj se meri isti poÅ”tuju. Tema diskusije je bio i arhitektonski esnaf kome treba da se vrati njegova primarna funkcija i etiÄki kodeks jer je to kljuÄ za postavljanje novih temelja za buduÄnost arhitektonske profesije u Srbiji.
Panel je obuhvatio nekoliko važnih pitanja na koje je svako od prisutnih dao svoje miÅ”ljenje, a neka od njih su bezbednost graÄevina i odgovornost struke, oÄuvanje kulturnog nasleÄa i sistemska zaÅ”tita, EXPO 2025 kao Å”ansa ili kao izazov za arhitektonsku struku, institucionalni okviri i kako treba da izgleda institucija koja istinski Å”titi arhitekte i osigurava da kvalitet, profesionalnost i etika budu temelji arhitektonske prakse.
Prof. Ivan RaÅ”koviÄ je izneo stav da je Komora arhitekata neophodna u Srbiji, jer ona treba da kontroliÅ”e život jedne profesije, da pruži zaÅ”titu kako arhitekti tako i onome koji koristi njegove usluge. Danilo DangubiÄ se složio sa ovim stavom i nadovezao na njega dodajuÄi da Komora pored zaÅ”tite treba da budu arhitektonski biori koji Äe da budu poveznica izmeÄu arhitekata i njihove prakse.
Lazar Kuzmanov se osvrnuo da se Komora arhitekata treba Å”to pre formirati i zbog marginalizovane uloge arhitekata u Inženjerskoj komori Srbije. Sa ovim stavom se složio i Goran VojvodiÄ koji je dodao da je Komora neophodna i zbog toga da se arhitekte udruže i da zajedniÄkim snagama zagovaraju interese struke. Dok se BoÅ”ko RistiÄ osvrnuo na položaj studenata nakon diplomiranja a pre dobijanja licence, koliko su marginalizovani i koliko ih malo plaÄaju zbog toga, te da bi Komora bila idealna opcija jer bi Äuvala i njihove interese.
Svi su se složili da je buduÄnost arhitektonske struke u Srbiji direktno povezana kroz odluÄnost i organizacione kapacitete pojedinaca i postojeÄih udruženja/druÅ”tva/asocijacija da se profesionalno organizuje i formira Komora arhitekata Srbije.
Iako je arhitektonski esnaf u prethodnih Äetvrt veka pokuÅ”avao da formira profesionalnu komoru kao glavno telo koje Äe regulisati obaveze, odgovornosti i prava u struci nije bilo pozitivnog ishoda koji je iÅ”ao u prilog esnafu. Ali donoÅ”enjem i usvajanjem Nacionalne arhitektonske strategije kao i direktive EU stvorili su se uslovi za konaÄno reÅ”avanje ovog krucijalnog pitanja i osnivanja Komore arhitekata Srbije (KAS).
Ovaj panel je simboliÄno i zatvorio dvodnevnu konferenciju i struÄni sajam ArchyEnergy 2025. A posetioci su pozvani da nastave druženje i sumiranje utisaka na ruÄku. A mi Äemo iskoristiti priliku i najaviti ArchyEnergy 2026 koji Äe se održati u periodu 12. i 13. maja 2026. godine. A kako je ArchyEnergy 2025 izgledao iz ugla naÅ”ih panelista pogledajte na sledeÄem videu: