Za Äasopis āGRENEF – GraÄevinarstvo & Energetska Efikasnostā govori prof. dr Äedo MaksimoviÄ vodeÄi domaÄi, a i svetski struÄnjak u oblasti urbanih voda
GLOBALNI PROCES UBRZANE URBANIZACIJE (POVEÄANJA BROJA STANOVNIÅ TVA KOJE SE IZ RURALNIH PODRUÄJA PRESELJAVA U GRADOVE) DOVEO JE DO POVEÄANIH ZAHTEVA ZA SVIM RESURSIMA U GRADOVIMA, NAROÄITO ZA ENERGIJU, VODU I HRANU I DO PRITISKA NA PRIRODNE RESURSE
Äedo MaksimoviÄ – biografija Äedo MaksimoviÄ je roÄen 1947. godine u GlamoÄanima. Na GraÄevinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu diplomirao je na Odseku za hidrotehniku. Na istom fakultetu je i doktorirao. Od 1971. do 1996. godine radio je na GraÄevinskom fakultetu u Beogradu proÅ”avÅ”i kroz sva zvanja od asistenta do redovnog profesora. |
Pre viÅ”e od 30 godina uveli ste termin urbane vode sa vaÅ”im kolegama na GraÄevinskom fakultetu. Å ta to konkretno znaÄi?
Formiranjem IRTCUD-a (International Research and Training Centre for Urban Drainage ā MeÄunarodni Centar za Istraživanja i Obuku u urbanom Odvodnjavanja) pre 35 godina pod pokroviteljstvom UNESKO-a stvoreni su uslovi da istraživanja na GraÄevinskom fakultetu (GF) koja su tada bila u svetskom vrhu budu praÄena njihovom znaÄajnijom primenom u praksi. To je tada realizovano osim delimiÄno u nekoliko projekata u gradovima u naÅ”oj zemlji (ex-YU).
SreÄom, daljim razvojem tehnologije monitoringa u realnom vremenu i modeliranja, u Äemu je ekipa sa GF-a nastavila da bude lider u regionalnom okviru, primena naprednih metoda monitoringa i modeliranja prihvaÄena je u praksi (primer: projekat u KruÅ”evcu).
SledeÄi logiÄan korak u razvoju ove metodologije je njeno proÅ”irenje na sve ostale komponente sistema urbanih voda i njihovo unapreÄenje uvoÄenjem integralnog projektovanja i upravljanja ovim sistemima koristeÄi prednost interakcija izmeÄu njih.
Vi ste vodeÄi domaÄi, a i svetski struÄnjak u oblasti urbanih voda. Koji su bili poÄetni koraci koji su doprineli afirmaciji ovog koncepta.
Inicijalni iskorak naÄinjen je kada sam, nakon prelaska na Imperial Koledž u Londonu, formirao sopstvenu istraživaÄku grupu i zapoÄeo sistemska istraživanja na bazi tog koncepta. To je prihvatio UNESKO i u okviru Å”estogodiÅ”njeg perioda IHP VI (MeÄunarodni HidroloÅ”ki Program VI) poverio mi rukovoÄenje najznaÄajnijim projektom iz tog programa, projektom āIntegralno Upravljanje Gradskim Vodamaā (Integrated Urban Water Management – IUWM). Tokom tih 6 godina, okupljajuÄi vodeÄe svetske struÄnjake u toj oblasti i njihovim usmeravanjem ka IUWM, napravljen je suÅ”tinski iskorak u formiranju Urbanih Voda kao zasebne nauÄno-struÄne discipline, prvo u UK, Evropi pa sada veÄ i u velikom broju razvijenih i drugih zemalja u svetu. Na tu temu, u okviru IHP VI, obavljeno je 11 knjiga, promenjena je filozofija planiranja.
Da li smo možda u procesu urbanizacije zapostavili prirodu?
Globalni proces ubrzane urbanizacije (poveÄanja broja stanovniÅ”tva koje se iz ruralnih podruÄja preseljava u gradove) doveo je do poveÄanih zahteva za svim resursima u gradovima, naroÄito za energiju, vodu i hranu i do pritiska na prirodne resurse (zelene povrÅ”ine, gradski vodotoci) i dovelo je do pogorÅ”avanja stanja životne sredine (prvenstveno zagaÄenje vazduha, vode i tla). Potencijali prirode da taj negativan trend ublaži nisu iskoriÅ”Äeni.
Da li troÅ”imo viÅ”e resursa nego Å”to bi trebalo i Å”ta nas oÄekuje u buduÄnosti ako ovako nastavimo?
Trenutno se na planeti troÅ”i preko 50% viÅ”e resursa nego Å”to planeta može da podnese. Ukoliko se ovaj negativan trend nastavi, za oko 30-40 godina biÄe nam potrebne 2 planete, a mi imamo samo jednu. Dolazi se do ireverzibilnog procesa iz koga je povratak skoro nemoguÄ. Ceo sistem planiranja i naÄina života i utroÅ”ka resursa mora da se menja ili negde mora da āpukneā.
Kao hidro inženjer ceo radni vek se bavite vodama i vremenom ste Å”irili oblast svog nauÄnog delovanja i sve to vas je dovelo do plavo-zelenih sistema. Molim vas da pojasnite za naÅ”e Äitaoce Å”ta su to plavo-zeleni sistemi?
Integralni sistem urbanog planiranja na bazi plavo zelenih reÅ”enja (PTR) podrazumeva da se za spreÄavanje gore pomenutog negativnog trenda koriste interakcije izmeÄu prirodnih resursa zelene komponente (prvenstveno vegetacija) i plave (vodni resursi) u njihovoj meÄusobnoj interakciji, Äime se postižu znaÄajne uÅ”tede na troÅ”kovima gradnje, pogona i održavanja gradskih infrastrukturnih sistema.
Od plavo-zelenih sistema doŔli ste do plavo zelenog sna ili obrnuto?
IzmeÄu 2012-2016. godine sam osmislio i vodio evropski projekat Plavo Zeleni san (Blue Green Dream) u kom su uÄestvovali vodeÄi evropski univerziteti, istraživaÄke i razvojne organizacije, konsultantske i planerske firme u okviru koga je razvijen i inovativni sistem planiranja Plavo Zeleni sistem / Plavo Zelena ReÅ”enja (Blue Green Solutions), koji se joÅ” zove RIP ā ReÅ”enja Inspirisana Prirodom, a koga je Evropa podržala za buduÄa inovativna planiranja gradova.
Plavo-zeleni sistem nudi reŔenje: Uposlimo prirodu da zaŔtiti nas?
Upravo tako. UvoÄenjem ovih sistema u praksu, na primer u planiranju javnih gradskih povrÅ”ina moguÄe je da se primene inovativna reÅ”enja kojima može znaÄajno da se unapredi javno zdravlje i blagostanje po znatno nižim cenama.
Kakve su tehnologije za preradu voda u Srbiji?
U Srbiji ima malo postrojenja za preÄiÅ”Äavanje otpadnih voda (PPOV) koja funkcioniÅ”u na zadovoljavajuÄi naÄin. Dominira zastarela tehnologija na bazi klasiÄnih otvorenih aeracionih bazena sa aktivnim muljem (CAS ili neÅ”to malo izmenjena varijanta SBR). To su tehnologije koje zauzimaju mnogo prostora, skupi su za gradnju, troÅ”e mnogo energije, smrde, zahtevaju dugaÄke i skupe sisteme kolektora za dovod vode do njih, nemaju fleksibilnost, obiÄno su predimenzionisani, ne rade u optimalnom režimu i Äesto su pred trajnim zatvaranjem (primer Vrbas). Jednostavno reÄeno: prevaziÄeni su (āzreli za muzejā).
Da li postoji inicijativa u Srbiji da se preÄe na nove tehnologije i da li tako ostvarujemo i uÅ”tede?
Sa mojim istomiÅ”ljenicima, ja viÅ”e od deset godina vodim kampanju da se u Srbiji (i ostalim gradovima u regionu) u praksu uvedu savremena tehnoloÅ”ka reÅ”enja za PPOV koja, u odnosu na klasiÄna, su dve tehnoloÅ”ke generacije ispred postojeÄih, zauzimaju mnogo manje prostora, znaÄajno su jeftinija za gradnju, održavanje i pogon (troÅ”e znatno manje energije), proizvode manje mulja, ne smrde, mogu da se grade u samom gradu. Kada se savremena tehnologija za PPOV kombinuje sa inovativnim reÅ”enjem za UPD (Uzvodni sliv, Postrojenje, Donja voda) dobijaju se viÅ”estruke uÅ”tede. Za ovakvo inovativno reÅ”enje PPOV/UPD moja ekipa je u Londonu dobila nagradu Sustainable cities (Održivi gradovi) od meÄunarodnog konzorcijuma koji ukljuÄuje gradonaÄelnika Londona, Siemens itd. Ova inicijativa je predstavljena na brojnim struÄnim skupovima kod nas, u Äasopisima (Vodoprivreda, Äasopis Udruženja za tehnologiju voda i sanitarno inženjerstvo itd.), sa njom su upoznati projektanti PPOV, gradonaÄelnici i komunalne organizacije najveÄih gradova u Srbiji, i najviÅ”e državno rukovodstvo u viÅ”e navrata, ali uglavnom, ili nisam dobijao odgovore ili sam dobijao arogantne necivilizovane āoptužbeā. Rezultat, do sada, je poražavajuÄi, ali ne odustajemo. Ako bi Srbija prihvatila ovu inovativnu tehnologiju ne samo da bi se ostvarile znaÄajne uÅ”tede od nekoliko milijardi evra, nego bi Srbija mogla da postane svetski lider u primeni inovativnih tehnologija PPOV, jer nema mnogo pa može da primeni ono Å”to je najbolje i ekonomski najpovoljnije. SadaÅ”njim naÄinom voÄenja politike projektovanja i graÄenja PPOV od strane države, koju gradovi i projektanti slede, ostavljaju Srbiju na zaÄelju, u tehnoloÅ”kom mraku, tako da Äe u buduÄnosti ta postrojenja morati da se ruÅ”e i prave nova, a to bi moglo da se radi jednom a ne dva puta.
Da li postoje neki primeri u svetu gde je kontrola urbanih voda dovedena do savrŔenstva?
Niko nije savrŔen ali postoji dosta zemalja sa vrlo naprednom tehnologijom urbanih voda. Na primer: Švedska, Švajcarska, Holandija, Singapur, itd.
Kao Å”to u raznim industrijama postoji termin reciklaže koja je u stvari resurs, tako su i otpadne vode i mulj takoÄe resurs?
Po savremenom konceptu cirkularne ekonomije svi produkti preÄiÅ”Äavanja otpadnih voda su znaÄajni resursi. PreÄiÅ”Äena otpadna voda (efluent) je dragoceni resurs: ako se preÄiÅ”Äavanje zavrÅ”i sa sekundarnom fazom (nisu otklonjeni nutrijenti) voda može da se koristi za navodnjavanje gde u istoj cevi je i voda i Äubrivo (primer: PPOV u Tilbugu, Holandija, – Manastir Trapist), tercijalno preÄiÅ”Äena voda je industrijska sirovina za mnoge pogone ukljuÄujuÄi elektronsku industriju (Shezyhen, Kina). Mulj tradicionalno može da se koristi kao sirovina za proizvodnju bio gasa za energiju, ali se iz mulja dobijaju i drugi komercijalno atraktivni proizvodi kao: industrijski enzimi, biopolimeri, viskoza.
VeÄ 25 godina ste profesor na Imperial Koledžu u Londonu. Kakva su vaÅ”a iskustva.
Imperial Koledž je vodeÄi britanski tehniÄki univerzitet, departman za graÄevinarstvo i životnu sredinu (Depatment of Civil and Evironmental Engineering) gde ja radim je jedan od vodeÄih u svetu u svojoj oblasti. Vrlo organizovan i relativno dobro finansiran je istraživaÄki rad ali u isto vreme vrlo konkurentan i zahtevan.
Moji istraživaÄki projekti su bili timskog karaktera, inspirisani potrebom prakse, ali u teorijskom smislu zasnovani na unapreÄenjima primenom fundamentalnih principa mehanike fluida uz strogu interakciju sa eksperimentalnom proverom u laboratoriji i na terenu.
Za ovo vreme od Äetvrt veka bio sam mentor 19 doktorskih i 153 magistarske disertacije, ostvarivÅ”i znaÄajne inovacije u nekoliko oblasti: održivi sistemi urbanog odvodnjavanja (SUDS ā Sustainable Urban Drainage Systems), kratkoroÄna prognoza urbanih poplava u realnom vremenu, napredna metoda otkrivanja gubitaka u vodovodnim mrežama i u poslednje vreme kvantifikacija uticaja PZR na životnu sredinu i javno zdravlje. Takav trajni doprinos hidrotehniÄkoj praksi je moje najdragocenije iskustvo.
Kakva je generalno situacija na ostrvu kada se radi o vodama uopŔteno?
Gradskim vodama (vodosnabdevanje, kiÅ”na i fekalna kanalizacija i preÄiÅ”Äavanje otpadnih voda) upravljaju vodne kompanije i tu je stanje relativno zadovoljavajuÄe. Vodne kompanije su privatizovane za vreme āvladavineā Margaret TaÄer, ali su pod strogom kontrolom državne regulacione vodne kompanije (Ofwat). Otpadne vode se preÄiÅ”Äavaju. A nekontrolisani izlivi fekalne vode u vodotokove se strogo kažnjavaju. Kvalitetom vode u vodotocima se upravlja u skladu sa EU okvirom Direktivom za vode.(WFD). MeÄutim, ozbiljni problemi se redovno deÅ”avaju sa poplavama iz vodotokova pri jakim kiÅ”ama, jer na uzvodnom delu sliva ne postoje retenzioni bazeni / akumulacije za zadržavanje poplavnih talasa. Oni su svesni da poplave ne mogu da spreÄe pa su preÅ”li na sistem āživeti sa poplavamaā.
U veÄini gradova u Srbiji nakon malo obilnije kiÅ”e imamo zakrÄene ulice i poplavljene delove grada. Da li je reÅ”enje toliko skupo ili smo neodgovorni prema sebi?
Oboje. Sistemi kiÅ”ne kanalizacije su davno izgraÄeni, gradovi i njihovi kapaciteti su odavno nedovoljni i zbog nekontrolisane urbanizacije, ali i zbog sistematske nebrige o zadržavanju zelenih povrÅ”ina, koje se nemilosrdno pretvaraju u betonirane ili asfaltirane povrÅ”ine, tako da se drastiÄno poveÄava oticaj nakon jakih pljuskova sa nepropusnih povrÅ”ina. Situaciju dalje pogorÅ”avaju opÅ”tinski službenici koji olako izdaju dozvole za izgradnju na zelenim povrÅ”inama i ne kontroliÅ”u dalje āosvajanje zelenih povrÅ”inaā, znatno veÄih od onih za koje je izdata ādozvolaā. Sa ovakvim stanjem situacija Äe se redovno i drastiÄno pogorÅ”avati. ReÅ”enje je u sistematskoj promeni ovako ānezdraveā situacije i prelaska na rigoroznu primenu savremenih reÅ”enja, integralne zaÅ”tite od poplava sa zadržavanjem vode na uzvodnim i prigradskim delovima sliva i sistematske primene plavo zelenih reÅ”enja za smanjenje oticanja na nizvodnim delovima i gradskom jezgru.
Sistemi odvodnjavanja su u poslednje vreme dobili na znaÄaju kod projektovanja saobraÄajnica i poslovnih i stambenih zgrada. Kakav je kvalitet ovih proizvoda na tržiÅ”tu a kakav onih koje ugraÄujemo?
Na naÅ”em tržiÅ”tu prisutni su kvalitetni proizvodi poznatih svetskih sistema (na primer ACO) za mikro sisteme (pojedinaÄne zgrade i okolne povrÅ”ine), ali primena sistema za smanjenje i kontrolu oticanja mora da bude sistematska na nivo celog grada.
Primetili smo da sve viŔe stranih kompanija dolazi u naŔu zemlju i nude svoja reŔenja i proizvode iz oblasti upravljanja otpadnih voda. ZaŔto je to tako?
Mi smo u svetskom sistemu slobodne ponude i tražnje i to zbog zdrave konkurencije nije loÅ”e, posebno ako se nude savremena kvalitetnija i jeftinija reÅ”enja, ali problem je složeniji. Problem je u privilegovanom položaju pojedinih svetskih sistema, kao npr. nemaÄki KfW koji je uvezao tržiÅ”te na celom podruÄju Balkana (i Å”ire) i plasira zastarelu skupu tehnologiju i skupi sistem menadžmenta izgraÄen sistemima koji uglavnom loÅ”e funkcioniÅ”u.
I za kraj, kažite nam profesore, da li i kada Srbija može da stane rame uz rame sa razvijenim zemljama kada se radi o upravljanju otpadnim vodama?
Svakako, a može i da bude āza glavu viÅ”aā jer uglavnom nema PPOV pa može da primenjuje najsavremenije, jeftinije i tehnoloÅ”ki superiornija reÅ”enja. MeÄutim, veliki problem je Å”to pojedinim uÄesnicima u ālancu odluÄivanjaā takav sistem manje odgovara od onog āÅ”to skuplje to boljeā. O razlozima za to samo se nagaÄa.