Connect with us
Budućnost

Upotreba solarne energije poraŔće 18 puta do 2050. godine – Kina daleko ispred, Evropi i Americi tek petina proizvodnje

Predviđa se da će Evropa imati tek 10 odsto solarnog udela u proizvodnji električne energije do 2050, a sa Severnom Amerikom to će činiti tek petinu solarnog kapaciteta. Prema istom istraživanju, Azija će (pretežno Kina) činiti čak polovinu ovih kapaciteta. Afričke zemlje, posebno Egipat koji je dodao 1 GV solarnih panela između 2015. i 2019. godine, iako manje razvijene jasno potvrđuju da će se solarna ekspanzija nastaviti i globalno1.

Ipak, Bloomberg istraživanje2 otkriva dva ogromna izazova – povećanje potražnje za električnom energijom za čak 57 odsto do 2050. godine i otežan prelazak proizvodnje i potroÅ”nje sa izvora energije nastalih od fosilnih goriva na one koji će koristiti čistiju i zeleniju proizvodnju struje.

Zbog toga solarna energija, kao jedini od svih obnovljivih izvora energije, nudi mogućnost da na adekvatan način premosti jaz između ponude i potražnje za strujom, koji je sve dublji svuda u svetu.

Ulaganje u solarnu energiju će padati

U sledeće tri decenije očekuje nas značajan pad cena instalacije solarnih sistema. Istovremeno, unapređenje tehnologije doveŔće do većeg udela solarne energije u ukupnoj potroÅ”nji. Govoreći u brojkama, to je porast sa projektovanih 2.840 GV tokom 2030, na čak 8.519 GV do 2050. godine, Å”to je u odnosu na 2018. godinu porast od čak 18 puta.

Kako bi pružila podrÅ”ku prelasku na obnovljive izvore, očuvala prirodu i unapredila energetski sistem, svoja reÅ”enja i ekspertizu za ovo ponudila je i kompanija Eaton, koja već neko vreme razvija inovacije za povećanje i iskoriŔćenje solarne energije, njenu lakÅ”u upotrebu i smanjenje zagađenja životne sredine.

Modularno i inovativno

Potrebu za jeftinijom energijom sunca diktira i potražnja za novim, održivo fokusiranim sektorima kao Ŕto su električni automobili (EV), alternativne tehnologije grejanja poput toplotnih pumpi, ali i proizvodnja vodonika i drugih karbonski neutralnih goriva.

ā€œKako bi na vreme odgovorio izazovima Eaton već sada u svojoj ponudi ima xSolAir, kompaktno reÅ”enje za fotonaponske stanice, uključujući srednjenaponska rasklopna postrojenja, transformatore i sklopove niskog napona samo u jednom kućiÅ”tu. Instaliranjem celog paketa u standardni ISO kontejner, isporuka i logistika su nikad lakÅ”e, čak i ka veoma dalekim i teže dostupnim područjimaā€œ, objasnio je Aleksandar Vasić, klaster menadžer Eaton kompanije.

Upotreba sve skupljeg prirodnog gasa zbog geopolitičkih Ŕokova izazvanih ratom u Ukrajini i nespremnost mnogih zemalja da se obavežu na skupu, kontroverznu nuklearnu energiju prevazilazi se i upotrebom inovativnih, modularnih solarnih sistema.

Globalna solarna ekspanzija neizbežno će biti usmerena prevashodno na toplije zemlje koje nude veću gustinu kilovata Å”to su bliže ekvatoru, ali bi pomoću adekvatnih reÅ”enja mogla značajno da se ubrza i osavremeni i u regionima koji nemaju toliko sunca. Ovo se odnosi posebno na Evropu i SAD, koje će morati značajno da ulože u svoje solarne elektrane i upotrebu ovog tipa obnovljive energije iskoriste drastično uspeÅ”nije. Modularna Eaton reÅ”enja mogu da se isporuče bilo gde, bez obzira na to koliko udaljena, ruralna ili topla bila lokacija solarnog parka i na taj način unaprede ne samo njihovo postavljanje, nego i poboljÅ”aju iskoriŔćenje solarne energije.

1. izvor: Međunarodna agencija za obnovljivu energiju – IRENA
2. Bloomberg, Sjedinjene Američke Države